Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch a Moody's: Ratingu ČR nehrozí bezprostředně zhoršení, výhled je stabilní

Fitch a Moody's: Ratingu ČR nehrozí bezprostředně zhoršení, výhled je stabilní

26.05.2010 9:13
Autor: ČTK

Londýn (zpravodaj ČTK) - České republice nehrozí v krátkodobém horizontu zhoršení ratingu. Před českými volbami se na tom shodli představitelé ratingových společností Fitch Ratings a Moody's (21,24 USD, 0,43%), kteří hodnotili stav české ekonomiky relativně příznivě. Ve střednědobém horizontu existuje šance na zlepšení ratingu, který ale může být i ohrožen v závislosti na řešení rozpočtového deficitu.

V této chvíli není na rating, pokud jde o stav státních financí, velký tlak, řekl ČTK analytik společnosti Moody's Dietmar Hornung. "Rating České republiky je A1 se stabilním výhledem a nyní je tento rating skutečně stabilní," zdůraznil.

Je stabilní proto, že i když se veřejné finance v poslední době zhoršily, údaje o zadlužení jsou v porovnání s obdobnými zeměmi příznivé, řekl Hornung. Připomněl, že státní dluh Česka je asi 40 procent hrubého domácího produktu a deficit se loni blížil šesti procentům HDP.

Úroveň českého deficitu a státního dluhu bude ve srovnání s mnoha zeměmi EU nadále příznivá, zejména v porovnání s některými slabšími členy eurozóny, řekl ČTK David Heslam z agentury Fitch Ratings. Připomněl, že agentura během globální krize potvrzovala rating dlouhodobých českých devizových závazků na úrovni A+ se stabilním výhledem.

I když existuje riziko zhoršení ratingu, stejnou měrou tu je potenciál pro jeho vylepšení, prohlásil Hornung z Moody's. "Pokud se vládě podaří stabilizovat zadlužení a obnoví se růst, může nastat tlak na zlepšení ratingu a ve střednědobém horizontu by tento tlak mohl vést potenciálně k pozitivní změně," dodal.

Současně by ale České republice v případě nečinnosti mohlo hrozit i horší hodnocení. "Pokud by Česká republika nebyla dlouhodobě s to snížit strukturální deficit a současně by nebyla s to provést reformy ve zdravotnictví a v systému důchodů, pak by někdy později časem vznikl tlak na negativní změnu ratingu," řekl.

Silné ekonomické základy země, včetně mírného rozpočtového deficitu a výše státního dluhu a silného bankovního sektoru, umožnily úřadům uvolnit měnovou a rozpočtovou politiku a podpořit tak ekonomiku zasaženou zhroucením globálního obchodu, uvedl Heslam z Fitch Ratings.

Pokud by ale nebyly zavedeny reformy, které by ve střednědobém horizontu snížily deficit, rostoucí státní dluh by mohl bránit zvýšení ratingu, k němuž by vybízely další faktory jako například přibližování v příjmech k průměru EU. Naopak by to mohlo časem oslabit důvěryhodnost úvěrů ČR, dodal.

Zdůraznil také "nereformovaný penzijní systém v ČR" zejména v souvislosti s "nepříznivým demografickým profilem země a náklady na stárnoucí populaci".

Více než rychlé sestavení vlády po volbách je podle Hornunga důležité, aby nakonec vznikla stabilní vláda, která bude usilovat o konsolidaci rozpočtu. "Je vždy dobré mít jasnou většinu a rychlý přechod k nové vládě. Ale z našeho pohledu nezáleží na několika týdnech, my hodnotíme střednědobou a dlouhodobou důvěryhodnost úvěrů, dodal.

Nová vláda se bude podle Hornunga potýkat se stejnými výzvami jako dosavadní. V zásadě jde o uchování ekonomické síly ČR a finanční síly vlády. V případě ekonomické síly je klíčové obnovení růstu a také to, aby se obnovilo přibližování úrovni průměru EU, které se dělo před začátkem krize, řekl.

Z fiskálního hlediska je potřeba snížit rozpočtový deficit, který narostl během krize. Aby byly státní finance udržitelné ve střednědobém až dlouhodobém horizontu, je potřeba se zaměřit na strukturální deficit, zdůraznil Hornung.

Heslam připomněl, že obě hlavní strany, ČSSD a ODS, se zavázaly k dodržování posledního konvergenčního programu předloženého Evropské komisi. Ten předpokládá snížení schodku pod úroveň tří procent HDP v roce 2013. Ale podrobnosti, jak se bude deficit snižovat, nejsou k dispozici a budou zveřejněny až po volbách, podotkl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data