Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise: Úsporná opatření české vlády jsou dostatečná

Evropská komise: Úsporná opatření české vlády jsou dostatečná

15.6.2010 16:16
Autor: ČTK

(Aktualizováno 17:34)

Brusel/Štrasburk (zpravodaj ČTK) - Úsporná opatření, která česká vláda přijala v uplynulých měsících k nápravě rozpočtového schodku, jsou dostatečná. To samé platí i o Slovensku. Uvedla to Evropská komise v hodnocení 12 členských států, které se nachází v takzvané proceduře pro nadměrný rozpočtový deficit. Ten je v EU povolen na hranici tří procent HDP, ale většina států jej v současnosti nesplňuje.

Česko se v proceduře, která pro něj může v extrémním případě, znamenat i zastavení přílivu evropských dotací, ocitlo na začátku prosince loňského roku. Rozpočtový schodek v roce 2009 totiž přesáhl povolenou hranici takřka dvojnásobně. Evropská unie tak po české vládě požaduje, aby deficit snížila pod tři procenta HDP do roku 2013.

"Ve všech případech jsme dospěli k závěru, že přijatá opatření jsou dostatečná k dosažení rozpočtových cílů pro rok 2010. V mnoha případech jsme státy vyzvaly, aby co nejdříve specifikovala opatření, která hodlají přijmout i po roce 2010," uvedla komise.

Letos by měl rozpočtový schodek ČR činit celkem 5,7 procenta. Bez úsporných opatření vlády Jana Fischera, která si v médiích vysloužila přezdívku Janotův balíček, by však splnění tohoto cíle nebylo nejspíš možné. "České úřady uskutečnily úsporná opatření v roce 2010, které jsou obsažené již v návrhu rozpočtou pro letošní rok, a přijaly ještě další opatření během samotného roku. Jejich celkový dopad na rozpočet je odhadován na zhruba dvě procenta HDP," uvedla komise.

Evropská komise dnes hodnotila úsporná opatření i v případě Španělska a Portugalska, které bývají nejčastěji srovnávány s Řeckem, jež se ocitlo kvůli silnému zadlužení na pokraji bankrotu. Španělé i Portugalci přijali v poslední době celou řadu opatření, mezi něž mimo jiné patří i snižování platů ve státní a veřejné sféře. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn nicméně upozornil, že v případě některých úspor musí obě země vyjasnit očekávaný dopad na státní rozpočty.

Portugalsko musí vyjasnit úsporná opatření v objemu 1,5 procenta HDP z původně oznámených 2,6 procenta HDP. Španělsko má poskytnout detaily u opatření v objemu 1,75 procenta HDP z celkových 3,3 procenta.

Navzdory obavám, že plánované rozpočtové škrty napříč Evropské unii, by mohly oslabit hospodářský růst eurozóny i celé EU, Rehn tvrdí, že růst ekonomiky bude naopak zrychlovat. "Očekáváme, že ekonomický růst (celé EU) se bude v letošním roce pohybovat kolem jednoho procenta a ke konci roku by měl postupně zpevňovat. V příštím roce by se měl hospodářský růst pohybovat již kolem 1,75 procenta," uvedl Rehn.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba