Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M&A se pomalu rozjíždějí

M&A se pomalu rozjíždějí

27.7.2010 9:58
Autor: Petr Kováč

Po útlumu v roce 2008 a 2009 se od začátku letošního roku zvýšila aktivita na poli fúzí a akvizic v regionu střední Evropy i celosvětově. Na otázky redakce Patria Online odpovídá Petr Kováč, předseda představenstva Patria Corporate Finance.

Jak hodnotíte vývoj v oblasti fúzí a akvizic v prvním pololetí v Evropě? Jak dopadá letošní rok v meziročním srovnání? 
V prvním pololetí došlo celosvětově k nárůstu aktivity v oblasti nákupu a prodejů společností. Nebylo to tak těžké, neboť od roku 2008 byla aktivita v oblasti M&A velmi nízká. Je to ale v každém případě pozitivní zpráva. Zajímavé je i zmínit, že druhé čtvrtletí bylo na transakce bohatší než první a že v Evropě převládají středně velké transakce (tj. velikost transakce v rozmezí 100 mil. až 1 mld. eur).

Jaké sektory byly nejaktivnější?
Nelze mluvit o jednotlivých sektorech plošně, ale prakticky ve všech sektorech dochází s realizaci transakcí. Samozřejmě v oblastech, které byly zasaženy výrazně krizí (nemovitosti, bankovní sektor apod) jde o menší počet transakcí, které mají spíše záchranný charakter. Jsou mnohdy vynuceny vnějšími okolnostmi ale to má mnohdy vliv na cenová očekávání prodávajících (a ty pak již nejsou tak vysoká).

Jak vypadá M&A aktivita v Evropě v porovnání se světem? 
Evropa mírně zaostává za některými mnohem aktivnějšími regiony. Obecně je velice aktivní Asie a z pohledu M&A je velice aktivní i např. Subsaharská Afrika. Ekonomická aktivita je na mnohých rozvíjejících se trzích mnohem vyšší než v Evropě a Severní Americe. V Evropě vedou v počtu transakcí Velká Británie a Skandinávie.

Podíváme-li se tedy na střední Evropu jako na rozvíjející se trh, můžete říci, že je zde vývoj srovnatelný s celou Evropou nebo dynamičtější?
 
Ve střední Evropě je oblast M&A taktéž na mírném vzestupu. Vypadá to, že strategičtí (oboroví) investoři využívají příležitosti na získání nových trhů/produktů/služeb za rozumnou cenu, a proto jsou připraveni zvažovat akvizice i v současné nepříliš jisté době. Protože z objektivních důvodů nejsou k dispozici spolehlivá a detailní data o celkovém objemu transakcí ve střední Evropě, je možné celkové trendy pouze odhadovat. Dovolím si tedy odhadnout, že k nějakému výraznému poklesu ale ani nárůstu v regionu střední Evropy nedošlo. Střední Evropa není středem světa a nenabízí takový potenciál jako mnohé jiné rozvíjející trhy. To je fakt, na kterém se v nejbližší době nebude nic moc měnit. Tématem, které se stává opět aktuální, jsou privatizace. Mnohé vlády chtějí pomocí privatizace státního majetku najít zdroje na vystoupení z krize.

Jaký vývoj v oblasti M&A očekáváte v Evropě a v našem regionu do konce roku?
Trend stability bude do konce roku pravděpodobně pokračovat. Dá se očekávat spíše aktivita uvnitř regionu a větší angažovanost oborových investorů. Je otázkou, zda nebude překážkou rozdílná očekávání kupujících a prodávajících. Na jedné straně bude neochota dramaticky zvedat krizové valuační násobky a na druhé straně pomalu zlepšující se nálada s pomalu končící krizí. Důležitým aspektem bude dostupnost zdrojů dluhového financování pro akvizice. Pokud banky jen trochu změní svoji stávající velice restriktivní politiku, bude to silný impuls pro oživení aktivit M&A. V delším časovém horizontu je velkou neznámou efekt, který může být vyvolán úpornou snahou zavézt mnohem hlubší regulaci ve finančním sektoru. Pokud se to podaří v rámci, který je nyní prezentován uvnitř Evropské unie, bude to mít pravděpodobně negativní dopad na aktivitu ve finančním sektoru a sekundárně i na oblast M&A.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  
10:45Po ránu se nedaří evropským bankám, Adidasu nahrává fotbal

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data