Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
M&A se pomalu rozjíždějí

M&A se pomalu rozjíždějí

27.07.2010 9:58
Autor: Petr Kováč

Po útlumu v roce 2008 a 2009 se od začátku letošního roku zvýšila aktivita na poli fúzí a akvizic v regionu střední Evropy i celosvětově. Na otázky redakce Patria Online odpovídá Petr Kováč, předseda představenstva Patria Corporate Finance.

Jak hodnotíte vývoj v oblasti fúzí a akvizic v prvním pololetí v Evropě? Jak dopadá letošní rok v meziročním srovnání? 
V prvním pololetí došlo celosvětově k nárůstu aktivity v oblasti nákupu a prodejů společností. Nebylo to tak těžké, neboť od roku 2008 byla aktivita v oblasti M&A velmi nízká. Je to ale v každém případě pozitivní zpráva. Zajímavé je i zmínit, že druhé čtvrtletí bylo na transakce bohatší než první a že v Evropě převládají středně velké transakce (tj. velikost transakce v rozmezí 100 mil. až 1 mld. eur).

Jaké sektory byly nejaktivnější?
Nelze mluvit o jednotlivých sektorech plošně, ale prakticky ve všech sektorech dochází s realizaci transakcí. Samozřejmě v oblastech, které byly zasaženy výrazně krizí (nemovitosti, bankovní sektor apod) jde o menší počet transakcí, které mají spíše záchranný charakter. Jsou mnohdy vynuceny vnějšími okolnostmi ale to má mnohdy vliv na cenová očekávání prodávajících (a ty pak již nejsou tak vysoká).

Jak vypadá M&A aktivita v Evropě v porovnání se světem? 
Evropa mírně zaostává za některými mnohem aktivnějšími regiony. Obecně je velice aktivní Asie a z pohledu M&A je velice aktivní i např. Subsaharská Afrika. Ekonomická aktivita je na mnohých rozvíjejících se trzích mnohem vyšší než v Evropě a Severní Americe. V Evropě vedou v počtu transakcí Velká Británie a Skandinávie.

Podíváme-li se tedy na střední Evropu jako na rozvíjející se trh, můžete říci, že je zde vývoj srovnatelný s celou Evropou nebo dynamičtější?
 
Ve střední Evropě je oblast M&A taktéž na mírném vzestupu. Vypadá to, že strategičtí (oboroví) investoři využívají příležitosti na získání nových trhů/produktů/služeb za rozumnou cenu, a proto jsou připraveni zvažovat akvizice i v současné nepříliš jisté době. Protože z objektivních důvodů nejsou k dispozici spolehlivá a detailní data o celkovém objemu transakcí ve střední Evropě, je možné celkové trendy pouze odhadovat. Dovolím si tedy odhadnout, že k nějakému výraznému poklesu ale ani nárůstu v regionu střední Evropy nedošlo. Střední Evropa není středem světa a nenabízí takový potenciál jako mnohé jiné rozvíjející trhy. To je fakt, na kterém se v nejbližší době nebude nic moc měnit. Tématem, které se stává opět aktuální, jsou privatizace. Mnohé vlády chtějí pomocí privatizace státního majetku najít zdroje na vystoupení z krize.

Jaký vývoj v oblasti M&A očekáváte v Evropě a v našem regionu do konce roku?
Trend stability bude do konce roku pravděpodobně pokračovat. Dá se očekávat spíše aktivita uvnitř regionu a větší angažovanost oborových investorů. Je otázkou, zda nebude překážkou rozdílná očekávání kupujících a prodávajících. Na jedné straně bude neochota dramaticky zvedat krizové valuační násobky a na druhé straně pomalu zlepšující se nálada s pomalu končící krizí. Důležitým aspektem bude dostupnost zdrojů dluhového financování pro akvizice. Pokud banky jen trochu změní svoji stávající velice restriktivní politiku, bude to silný impuls pro oživení aktivit M&A. V delším časovém horizontu je velkou neznámou efekt, který může být vyvolán úpornou snahou zavézt mnohem hlubší regulaci ve finančním sektoru. Pokud se to podaří v rámci, který je nyní prezentován uvnitř Evropské unie, bude to mít pravděpodobně negativní dopad na aktivitu ve finančním sektoru a sekundárně i na oblast M&A.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.11.2020
5:51Rekordní měsíc na trzích vyvolává obavy z přehřátí
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
  0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
  2:00Čína - PMI v průmyslu
  15:45USA - Index aktivity ISM Chicago