Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila novou koncepci sportu, počítá s penězi z koncesionářských poplatků a veřejného vysílání sportu

Vláda schválila novou koncepci sportu, počítá s penězi z koncesionářských poplatků a veřejného vysílání sportu

9.3.2011 12:04
Autor: mediafax

Kabinet Petra Nečase (ODS) schválil koncepci sportu předloženou ministrem školství Josefem Dobešem (VV), která počítá například s novými zdroji financování, mezi nimiž by mohl být i koncesionářský poplatek ČT. Agenturu Mediafax o tom ve středu informoval zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Sport v Česku by nově mohl být částečně financovaný z poplatků za veřejné sportovní projekce i z televizního koncesionářského poplatku.

"Při většině projekcí v restauracích, hotelech a obdobných veřejných prostorách je sport jedním z nejčastěji sledovaných programů," uvádí materiál připravený ministerstvem školství, který má agentura Mediafax k dispozici. "Přesto prostředky vybrané za autorská práva jsou děleny výhradně mezi hudební producenty, a to z velké části zahraniční," píše se v dokumentu.

Koncepce proto navrhuje zřídit nového kolektivního správce sportovců, který by vybíral odměny za vysílání sportovních soutěží. Další možností je podle materiálu zákonně upravit, aby vybrané odměny současných kolektivních správců jako OSA, Dilia nebo Intergram byly poskytované na podporu sportu talentované mládeže.

Dokument zmiňuje také možnost využít k financování sportu i část příjmů z koncesionářských poplatků České televizi (ČT), a to po dokončení přechodu na digitální vysílání letos na podzim. "Stejně jako český film, který je podporován z rozpočtu veřejnoprávní ČT, měl by i český sport, který zaujímá významnou část její programové náplně, být touto organizací finančně podporovaný," míní autoři koncepce.

V materiálu je navržené také přehodnocení současného stavu povinných odvodů provozovatelů loterií a dalších podobných her na veřejně prospěšné účely. "Některé společnosti využívají skrytě výtěžek na marketingové, sociální a jiné účely. Tím není naplňován záměr zákona a zároveň dochází ke znevýhodňování jiných společností, které odvádí výtěžek v plném rozsahu. Tuto praxi je třeba napravit," zmiňuje koncepce.

Cílem nově připravené koncepce je vymezení priorit státní podpory sportu tak, aby byl zpracovaný a předložený nový zákon o podpoře sportu.

Dokument také na základě výsledků Státního zdravotního ústavu konstatuje, že současný životní styl je charakterizovaný poklesem pohybových aktivit o 30 procent za posledních deset let. S tím souvisí nižší tělesná zdatnost, zhoršení zdravotního stavu a nárůst nadváhy a obezity. V Česku bojuje s nadváhou zhruba 60 procent populace a více než čtvrtina z nich je obézních.

Jako hlavní negativní vlivy koncepce zmiňuje nedostatečné materiálně technické zabezpečení, kapacitu a stav sportovních zařízení, nedostatek dobrovolných pracovníků, a snižující se zájem o pravidelnou sportovní a pohybovou činnost.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data