Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurodluhopis nebo rozpad eurozóny?

Eurodluhopis nebo rozpad eurozóny?

29.07.2011 8:47
Autor: Zdeněk Tůma, KPMG Česká republika

Evropská unie, resp. eurozóna narazila do zdi a řeší otázku, zda tento náraz povede k jejímu rozpadu, nebo naopak k hlubší integraci. V minulosti se potíže řešily vždy tím, že se zeď přeskočila či obešla a za správnou odpověď se považovala hlubší integrace. Ani tentokrát tomu nebude jinak: vytvářejí se nové evropské instituce, záchranné fondy, padají úvahy o eurodluhopisu...

Potíž s eurodluhopisem je, že většina daňových poplatníků v členských zemích EU se nechce stát – přinejmenším zatím – evropskými daňovými poplatníky. Eurodluhopis proto asi světlo světa nespatří, nicméně přesto se razantně zvyšuje objem peněz, které budou řízeny z evropské úrovně. Je to politicky průchodnější fiskální transfer ve prospěch méně konkurenceschopných, aniž by se přitom řešila podstata problému, tedy konkurenceschopnost jako taková.

Přitom jsem nezaznamenal, že by si někdo položil otázku, zda systém byl v zásadě nastaven dobře a zda selhání nebyla způsobena spíše individuálními chybami. Když nabourám autem, také to nemusí být nutně chyba technického stavu vozidla, ale často se jedná o chybu řidiče. (Alespoň taková je moje osobní zkušenost, ačkoli bych při mých bouračkách také rád hodil vinu na blbé auto.)

Osobně dávám přednost tomu, opírá-li se měnová a fiskální politika o určitá pravidla: je tak transparentnější a předvídatelnější. To ale neznamená, že na hospodářskou politiku můžeme nasadit autopilota. Pro mě otázka zůstává: je dluhová krize selháním systému, nebo autorit? Snaha vylepšit systém by naznačovala, že to první je správně, ale obávám se, že na to druhé se málo ptáme. Nepřesedáme náhodou všichni do jiného vozidla jen proto, že to stávající se někteří ještě nenaučili řídit?

Jedním jsem si v každém případě jistý: přes veškerý technický pokrok hospodářskou politiku autopilotovi svěřit nemůžeme. A bez kompetence těch, kteří ji řídí, se neobejdeme.


Váš názor
  • m.sip@volny.cz
    29.07.2011 12:35

    Popravdě řečeno mi není jasné, proč by měly existovat pouze dvě možnosti řešení: rozpad EU nebo naopak větší integrace s eurobondy. Proč nemohou státy ručit za svůj vlastní dluh bez záruk vyšších instancí? Postupné přesouvání dluhu do vyšších a vyššich sfér těžko povede k větší globální zodpovědnosti. Řetězec zadlužování a záruk je třeba přerušit na co nejnižší úrovni. Inspiraci negativního příkladu doporučuji hledat např. v zárukách USA za hypotéky, pozitivním příkladem je pak Island, který narozdíl od nešťastného Irska záruky za svůj bankovní sektor odmítl poskytnout. Myšlenka, že státy se stejnou měnou potřebují jedno ministerstvo financí a společné bondy je blud - v rámci menších celků je tento fakt snad zcela zřejmý. Jednotlivé firmy v rámci státu také nic takového nemají. Co se tedy brání prostému řešení nechat jednotlivým státům EU suverenitu s tím, jak nakládají se svými financemi, a také suverinitu bankrotu. Fiskální disciplínu musí vynutit věřitelé výši úrokových sazeb, pokud ovšem státy, unie, MMF a další instance budou neustále intervenovat do tohoto přirozeného samoregulačního mechanizmu skrze záruky a bailouty, očištění nastane až globálním bakrotem USA, EU, MMF a WB zároveň. Je jedno jestli půjde o bankrot férový nebo inflační skrze money printing.
    Martin Šíp
Aktuální komentáře
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  
16:33Zlomový okamžik na evropském EV trhu? Čínská BYD poprvé poráží Teslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data