Aktualizováno Impotence politiků a centrálních bankéřů v nejbližší době nedovolí akciovým trhům žádnou větší akumulaci zisků. Zářijový kalendář je navíc plný potenciálně rizikových událostí v Evropě, což povede k dalšímu nárůstu rizikových prémií a stlačí globální ceny akcií opět níže. Toto jsou ve zkratce důvody, proč zrušila své zářijové doporučení „přidat“ evropské akcie do investičního portfolia a mění taktiku na „underweight“ – tedy snižte váhu ve prospěch jiných aktiv včetně hotovosti.
„Vývoj v posledních dvou týdnech otřásl důvěrou trhů. Zaprvé, došlo ke zhoršení ekonomického růstu ve Spojených státech i Evropě. Průzkumy mezi nákupními manažery se posunuly níže a počet pracovních míst mimo zemědělství naznačil slabší podmínky na trhu práce v USA. Mezitím se vývoj dluhové krize v Evropě obrátil k horšímu a naznačil tak pokračování problémů na těchto trzích,“ shrnuje obrázek současného fundamentálního prostředí zpráva se včerejším datem.
Aktiva, u nichž trh cítí přítomnost rizika, tak prý nyní nemohou mít zrovna na růžích ustláno. „S ohledem na zhoršení ekonomických fundamentů, si těžko dokážeme představit důvod, proč by akciové trhy měly obchodovat na vyšších úrovních, než byly nejnižší úrovně z tohoto léta,“ uvedli analytici v čele s Larrym Hathewayem.
Za hlavní problém zpráva označuje přesvědčení trhu, že se tvůrci (měnové i fiskální) politiky nedokážou shodnout na zásahu, a pokud tento stejně nezvládne podpořit ekonomický růst. Trh sice na jednu stranu nyní sice započítává vyšší pravděpodobnost dalšího uvolňování měnové politik, ale zároveň nevěří v materiální dopady těchto kroků. „Krizový scénář, který trh také musí brát v potaz, zahrnuje zastavení ekonomického růstu bez jakékoliv smysluplné „vitální“ politické podpory,“ popisuje možná vývoj s tím, že v tom případě půjdou akcie níže a ocenění taková zůstanou do té doby, dokud nedojde k obnovení růstu nebo posunu k lepší politice.
Měsíc září podle skýtá celou řadu nástrah. Další týdny totiž ukáží mnohé, ať už půjde o další pomoc pro Řecko nebo o vyhlídky rozšíření evropského záchranného fondu EFSF. Celkově bude podle této švýcarské investiční banky strach z eskalace evropské dluhové krize držet investory v nejbližší době na uzdě.
I když některé investiční domy (například zprávu Citi čtěte ZDE) už vidí na trhu hodně „atraktivně“ levných titulů, zatím radí opatrnost. „Ekonomické podmínky naznačují přetrvávání zvýšené tržní volatility. Dokud bude toto platit, nebude samotná valuace dostatečným katalyzátorem pro růst,“ vysvětluje banka a radí dát ruce pryč od finančních titulů a sektoru základních materiál (doporučení „underweight“). Lépe by si podle stratégů banky měly vést technologie, zdravotní péče a telekomunikace (nadále „overweight“).
(Zdroj: , S&P , MarketWatch, Bloomberg)