Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CBS: Mnoho předních firem v USA v posledních letech neplatilo daně

CBS: Mnoho předních firem v USA v posledních letech neplatilo daně

3.11.2011 17:28
Autor: ČTK

Mnohé z největších amerických firem v posledních letech díky platným zákonům neplatily vůbec žádné daně. Vyplývá to ze studie, která zkoumala více než polovinu společností z žebříčku Fortune 500, zahrnujícího největší korporace ve Spojených státech. Čtvrtina z těchto firem v letech 2008 až 2010 neplatila dokonce žádné nebo téměř žádné federální daně ze zisku, přestože všechny tři roky byly ziskové. Informovala o tom televizní stanice CBS News.

Z 280 zkoumaných firem jich 78 zaznamenalo nejméně jeden rok, v němž ze zisku platily nulové daně, anebo jim dokonce vláda ještě vyplácela nějaké daňové úlevy. Například v roce 2009 mělo 49 firem dohromady zisk 78,6 miliardy dolarů, nezaplatily však žádné daně a ještě získaly daňové úlevy 10,8 miliardy dolarů, uvedly ve společné studii americké organizace Občané pro daňovou spravedlnost a Institut pro daně a ekonomickou politiku.

Autoři studie přitom zpochybňují časté tvrzení, že firemní daně ve Spojených státech jsou vyšší než v jiných zemích. Dvě třetiny z korporací, jež zaznamenaly významné zisky v zahraničí i USA, platily v zahraničí z tamních zisků vyšší daně, než uhradily v USA z domácích zisků.

Do studie bylo zahrnuto 280 firem z žebříčku Fortune 500, které ve sledovaném období zaznamenaly zisky. Společnosti, které v letech 2008 až 2010 měly alespoň jednou ztrátu, byly ze studie vyřazeny. Sledované firmy celkem dosáhly zisku před zdaněním ve výši 1,4 bilionu dolarů.

Mnohé z nich ze svých zisků sice skutečně zaplatily daň blížící se pětatřicetiprocentní americké firemní dani, řada ostatních ale kvůli různým daňovým úlevám a skulinám - v okamžiku, kdy prudce roste zadlužení Spojených států - neplatily žádné, anebo jen malé daně. Dohromady tak těchto 280 firem ve skutečnosti mělo v průměru daňovou sazbu 18,5 procenta, a americká státní pokladna tak přišla o 200 miliard dolarů.

Vyšší daně obecně platí maloobchodní firmy a společnosti podnikající ve zdravotnictví, kde průměrná sazba přesahovala 30 procent. Korporace těžící ropu a plyn v průměru platily 15,7 procenta, finanční firmy 15,5 procenta a telekomunikační firmy 8,2 procenta. Plynárny a elektrárny v průměru platily 3,7 procenta. Nejméně se pak platilo ve strojním průmyslu, a to minus 13,5 procenta.


Váš názor
  • PRAVDA VÍTĚZÍ už aj v USA 2011?!
    4.11.2011 2:29

    Zaručené správy za vyše 40 rokov o "daňových rajoch" vo svete a 4.11.2011 sa "dozvedáme náhodou" o najedmokratickejších daňových machináciách v najdemokratickejšom štáte v OSN - našom VZORE DEMOKRACIE?! Poturčenec horší Turka -platilo u nás v stredoveku -poameričenec daňový je potom horší Amerických daňoneplatičov - a to sa kedy dozvieme?! Alebo je "vybrakovaný USArežim pseudoemokracie " taký, že podvody a ich krytie je už štátnou politikou od Trumana po Obamu?! ZSSR - náš vzor už skončil! USA -náš vzor OD PITSBURGU 1918-2011 je NATOM potom ako?! Kedy !"prijme NR SR novelu daňového zákona , že neplatičom daní ešte treba aj ďaľšie úľavy , ale tie už zase budú z vrecák daňových poplatníkov SR, CZ a okolia?! Toto je teda bigotne americky choré a exportne 1990-2011 unikátne, ako dôkaz amerikanizácie eurodaňového systému na USAspôsob - tak NATO už musíme mať viac, ako nato máme, my "křoví usadaňového RAJA od.....do 2011. Až teraz začínam "chápať" Marschalov plán a jeho "etapu krytia dolára cenou papiera, na ktorom sa tlačia tieto krízovo-inflačné "USAZÁZRAKY"?! - dokedy????- to len tuším pri stave "ekonomiky" vo vzťahu k "čínskej karte" 2012-2032...
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba