Německo dnes popřelo zprávy, podle nichž se spolu s Francií zabývá plány na vytvoření menší eurozóny s přísnějšími pravidly a širší společnou politikou. Berlín chce stabilizovat měnovou unii jako celek, sdělil agentuře Reuters mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Siebert. Její strana chce podle deníku Financial Times Deutschland alespoň změnit evropskou smlouvu tak, aby členové eurozóny, kteří nebudou zvládat své dluhové problémy, mohli z měnové unie sami vystoupit.
Reuters s odvoláním na zdroje z Evropské unie napsal, že francouzští a němečtí činitelé diskutují o dvourychlostní Evropě. Ta by se skládala z jádra v podobě menšího počtu zemí měnové unie, kolem nějž by byl vnější kruh volněji sdružených zemí. "Německá vláda rozhodně žádné takové plány nesleduje. Naopak, naše politika se zaměřuje na stabilizaci eurozóny v její celistvosti," řekl mluvčí.
Na zprávy o údajných plánech na rozdělení eurozóny bouřlivě zareagoval předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. "Už jsem alergický na takové stupidity, které rozšiřují ti, kdo chtějí v eurozóně vyvolat rozpory," citovala Junckera televize RTP. Šéf euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, je na návštěvě Portugalska.
Diskuse mezi vládními činiteli na téma dvourychlostní Evropy jsou podle zdrojů zatím jen teoretické a zaměřují se na ochranu eurozóny před úplným rozpadem tím, že by se nastolila užší společná politika. Tu by ale někteří dosavadní členové měnové unie nemohli nebo nebyli schopni přijmout.
Proti rozdělení EU se ve středu důrazně vyslovil šéf Evropské komise José Manuel Barroso, který dokonce argumentoval hrozbou, kterou by takový vývoj znamenal pro mír v Evropě. "Nemůže být mír a prosperita na severu nebo západě Evropy, pokud nebude mír a prosperita i na jihu a východě," řekl Barroso v projevu v Berlíně.
"Německu bude odporovat snahám o omezení eurozóny na její nejsilnější členy v zájmu zvýšení její stability. Takový proces by byl pro Německo smrtelný, protože skončil minieurozónou se všemi doprovodnými efekty tak, jak je nyní můžeme sledovat ve Švýcarsku. Německo je exportní ekonomikou a nemůže být v našem zájmu něco takového připustit," uvedl mluvčí politické strany kancléřky Merkelové, německé CDU, pro oblast financí Michael Meister.
Mluvčí komise dnes s odkazem na Barrosova slova uvedla, že prohlubování integrace v eurozóně je sice nezbytné, nesmí však vést k rozdělení měnové unie ani celé EU. Citovala odhady nespecifikovaného původu, podle nichž by německá ekonomika v případě rozdělení eurozóny klesla o tři procenta a ztratila milion pracovních míst. Pravděpodobně by to byl důsledek ztráty německého vývozu do nynějších slabších zemí eurozóny, které by musely obnovit vlastní měny s výrazně nižšími kurzy k euru.
"Byly by to obrovské náklady. Nemůžeme dovolit, aby se eurozóna nebo Evropská unie fragmentovaly, protože by to bylo proti zájmům všeho evropského lidu," řekla mluvčí Pia Hansenová.
Merkelové Křesťanskodemokratická unie (CDU) chce alespoň změnit dosavadní fungování eurozóny, která nepočítá s vystoupením členských států. Pro sjezd strany, který se uskuteční na přelomu týdne v Lipsku, připravilo vedení CDU návrh usnesení doporučující upravit unijní smlouvu tak, aby umožňovala dobrovolný odchod. "Pokud by členský stát měnové unie nebyl trvale ochoten nebo schopen dodržovat pravidla spojená se společnou měnou, může dobrovolně z eurozóny vystoupit, aniž by opustil Evropskou unii," stojí v návrhu CDU. Merkelová už během nedávného summitu G20 v Cannes připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny.
Zprávy o rozpadu eurozóny jsou důsledkem prohlubování dluhové krize, která až donedávna zasahovala menší okrajové země jako Řecko, Irsko a Portugalsko. V poslední době se však pozornost zaměřila na Itálii, kde ve středu vystoupil výnos dlouhodobých vládních dluhopisů nad kritickou hranici sedmi procent, nad níž byly v minulosti zadlužené země nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.
Itálie je přitom natolik velká ekonomika s tak vysokým dluhem, že EU by k její záchraně před platební neschopností už zřejmě neměla dost prostředků. Nad vodou zatím Itálii drží Evropská centrální banka svými nákupy italských dluhopisů na trhu. Jeden z činitelů eurozóny ve středu uvedl, že blok žádné plány na záchranu Itálie nemá.
(Zdroj: čtk, Bloomberg, FTD, Reuters)