Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věřitel, dlužník a třetí ve hře

Věřitel, dlužník a třetí ve hře

13.01.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

Český právní řád připouští, aby dlužník uznal i promlčený dluh. Stane se tak v případě, prohlásí-li dlužník písemně, že svůj dluh (závazek), určený co do důvodu a výše, zaplatí. Ve vztazích řídících se občanským zákoníkem je třeba, aby ten, kdo promlčený dluh uznal, o promlčení svého dluhu věděl. V obchodněprávních vztazích není povědomí dlužníka o promlčení nutné.

S uznáním závazku je spojen ten účinek, že ve vztahu k pohledávce věřitele začne běžet nová promlčecí doba. V ní se věřitel může domáhat uspokojení své pohledávky, aniž by dlužník mohl promlčení svého závazku namítat.  

Zástavní právo versus pohledávka

Složitější situace nastává, promlčí-li se pohledávka věřitele, která je zajištěna zástavním právem, přičemž zástavu poskytl někdo, kdo stojí mimo hlavní závazkový vztah. Třeba v situaci, kdy pohledávka banky na vrácení peněžních prostředků poskytnutých dlužníkovi na základě úvěrové smlouvy bude zajištěna zástavním právem k nemovitosti ve vlastnictví jiné osoby než dlužníka. Vlastník nemovitosti nebude v takovém případě účasten hlavního závazkového vztahu, tj. úvěrové smlouvy uzavřené mezi bankou a dlužníkem.

Obecně platí, že zástavní právo zřízené zástavní smlouvou se nepromlčí dříve než pohledávka tímto zástavním právem zajištěná. Došlo-li však již k promlčení zajištěné pohledávky, nebrání nic tomu, aby se zástavní právo uplynutím zákonem stanovené promlčecí doby rovněž promlčelo, nevyužil-li věřitel možnosti práva na uspokojení své zajištěné pohledávky ze zástavy, tzn. nevyužil-li věřitel možnosti uspokojit svou pohledávku z prostředků získaných z prodeje zástavy (například výše uvedené nemovitosti) poskytnuté osobou odlišnou od dlužníka.

Jako pro jiné zajišťovací instituty, i pro zástavní právo je typická jeho akcesorická povaha. To znamená, že zástavní právo je spjato s existencí zajištěné pohledávky. Vyvstává tudíž otázka, zda v případě, kdy dlužník uzná hlavní závazek (promlčenou zajištěnou pohledávku věřitele), nastanou účinky tohoto uznání i ve vztahu k jeho zajištění, tj. ve vztahu k promlčenému zástavnímu právu.

Uvedeným problémem se zabýval Nejvyšší soud. Dospěl k závěru, že „skutečnost, že osobní dlužník uzná vůči svému věřiteli co do důvodu a výše již promlčenou zajištěnou pohledávku, nemá bez dalšího za následek uznání promlčeného zástavního práva, které pohledávku zajišťuje“. Potvrdil tak závěr odvolacího soudu, který uvedl, že při promlčení zajištěné pohledávky i zástavního práva nevede následné uznání zajištěné (a promlčené) pohledávky k „oživení“ promlčeného zástavního práva.

Zástavní právo neoživne

Nejvyšší soud tím zásadně odmítl námitky dovolatele, který považoval zástavní právo za nepromlčitelné, a dále nesprávně vykládal princip akcesority zástavního práva tak, že účinky uznání zajištěného závazku vztáhl i na promlčené zástavní právo, které dle názoru dovolatele „oživlo“ společně s uznaným závazkem.

Podle konstantního rozhodování Nejvyššího soudu se zástavní právo jako právo majetkové promlčuje v tříleté promlčecí době, neboť na rozdíl od vlastnického práva není zástavní právo z promlčení vyloučeno. Promlčené zástavní právo však nezaniká a zajištění pohledávky trvá i nadále. Jeho vymahatelnost je však oslabena pro případ, že zástavce vznese námitku promlčení. Pokud jde o druhou z uplatněných námitek, pak z právní úpravy uznání závazku obsažené v obchodním zákoníku nevyplývá, že by uznání závazku mělo účinky i vůči jiné osobě, stojící mimo hlavní závazek, tj. například vůči zástavci.

Uznání hlavního závazku tudíž nemá žádné účinky, pokud jde o promlčené zástavní právo, jímž je uznaný závazek zajištěn. Na tomto nic nemění ani zmíněný princip akcesority. Věřitelům tedy nelze než doporučit, aby dbali svých práv a včas uplatňovali na dlužnících své pohledávky, neboť vymáhání uznaných pohledávek, byť zajištěných zástavním právem, může být s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu výrazně ztíženo.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data