Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věřitel, dlužník a třetí ve hře

Věřitel, dlužník a třetí ve hře

13.1.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

Český právní řád připouští, aby dlužník uznal i promlčený dluh. Stane se tak v případě, prohlásí-li dlužník písemně, že svůj dluh (závazek), určený co do důvodu a výše, zaplatí. Ve vztazích řídících se občanským zákoníkem je třeba, aby ten, kdo promlčený dluh uznal, o promlčení svého dluhu věděl. V obchodněprávních vztazích není povědomí dlužníka o promlčení nutné.

S uznáním závazku je spojen ten účinek, že ve vztahu k pohledávce věřitele začne běžet nová promlčecí doba. V ní se věřitel může domáhat uspokojení své pohledávky, aniž by dlužník mohl promlčení svého závazku namítat.  

Zástavní právo versus pohledávka

Složitější situace nastává, promlčí-li se pohledávka věřitele, která je zajištěna zástavním právem, přičemž zástavu poskytl někdo, kdo stojí mimo hlavní závazkový vztah. Třeba v situaci, kdy pohledávka banky na vrácení peněžních prostředků poskytnutých dlužníkovi na základě úvěrové smlouvy bude zajištěna zástavním právem k nemovitosti ve vlastnictví jiné osoby než dlužníka. Vlastník nemovitosti nebude v takovém případě účasten hlavního závazkového vztahu, tj. úvěrové smlouvy uzavřené mezi bankou a dlužníkem.

Obecně platí, že zástavní právo zřízené zástavní smlouvou se nepromlčí dříve než pohledávka tímto zástavním právem zajištěná. Došlo-li však již k promlčení zajištěné pohledávky, nebrání nic tomu, aby se zástavní právo uplynutím zákonem stanovené promlčecí doby rovněž promlčelo, nevyužil-li věřitel možnosti práva na uspokojení své zajištěné pohledávky ze zástavy, tzn. nevyužil-li věřitel možnosti uspokojit svou pohledávku z prostředků získaných z prodeje zástavy (například výše uvedené nemovitosti) poskytnuté osobou odlišnou od dlužníka.

Jako pro jiné zajišťovací instituty, i pro zástavní právo je typická jeho akcesorická povaha. To znamená, že zástavní právo je spjato s existencí zajištěné pohledávky. Vyvstává tudíž otázka, zda v případě, kdy dlužník uzná hlavní závazek (promlčenou zajištěnou pohledávku věřitele), nastanou účinky tohoto uznání i ve vztahu k jeho zajištění, tj. ve vztahu k promlčenému zástavnímu právu.

Uvedeným problémem se zabýval Nejvyšší soud. Dospěl k závěru, že „skutečnost, že osobní dlužník uzná vůči svému věřiteli co do důvodu a výše již promlčenou zajištěnou pohledávku, nemá bez dalšího za následek uznání promlčeného zástavního práva, které pohledávku zajišťuje“. Potvrdil tak závěr odvolacího soudu, který uvedl, že při promlčení zajištěné pohledávky i zástavního práva nevede následné uznání zajištěné (a promlčené) pohledávky k „oživení“ promlčeného zástavního práva.

Zástavní právo neoživne

Nejvyšší soud tím zásadně odmítl námitky dovolatele, který považoval zástavní právo za nepromlčitelné, a dále nesprávně vykládal princip akcesority zástavního práva tak, že účinky uznání zajištěného závazku vztáhl i na promlčené zástavní právo, které dle názoru dovolatele „oživlo“ společně s uznaným závazkem.

Podle konstantního rozhodování Nejvyššího soudu se zástavní právo jako právo majetkové promlčuje v tříleté promlčecí době, neboť na rozdíl od vlastnického práva není zástavní právo z promlčení vyloučeno. Promlčené zástavní právo však nezaniká a zajištění pohledávky trvá i nadále. Jeho vymahatelnost je však oslabena pro případ, že zástavce vznese námitku promlčení. Pokud jde o druhou z uplatněných námitek, pak z právní úpravy uznání závazku obsažené v obchodním zákoníku nevyplývá, že by uznání závazku mělo účinky i vůči jiné osobě, stojící mimo hlavní závazek, tj. například vůči zástavci.

Uznání hlavního závazku tudíž nemá žádné účinky, pokud jde o promlčené zástavní právo, jímž je uznaný závazek zajištěn. Na tomto nic nemění ani zmíněný princip akcesority. Věřitelům tedy nelze než doporučit, aby dbali svých práv a včas uplatňovali na dlužnících své pohledávky, neboť vymáhání uznaných pohledávek, byť zajištěných zástavním právem, může být s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu výrazně ztíženo.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m