Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedativum zabralo

Sedativum zabralo

17.1.2012 15:52

Dívá se na to hezky. Aukce pokladničních poukázek zemí postižených dluhovou krizí jsou jako mávnutím kouzelného proutku upisovány na nižších úrovních výnosů, než jsme byli zvyklí vídat ještě před koncem roku. Jediným možným vysvětlením pro tento jev je, že injekce likvidity ve formě tříletého repa za jedno procento p. a., které ECB uskutečnila těsně před Vánocemi, začíná pomalu působit. Ruku v ruce s nákupy dluhopisů se tak Evropské centrální bance s největší pravděpodobností daří uklidnit vynervované mezibankovní trhy.

Zapomeňme na chvíli všechny negativní komentáře, kterými se média v poslední době hemžila a soustřeďme se pouze na technickou stránku věci. Je nad všemi pochybnostmi, že trhy se stále nacházejí ve stavu extrémního risk-off nastavení. Euro je přeprodáno, stejně jako evropské akcie. Je tedy nasnadě, že pokud se potvrdí stávající trend snižování krátkodobých eurových výnosů postižených zemí, mělo by to mít pozitivní vliv na sentiment, jelikož by docházelo k opouštění bezpečných přístavů a nákupům rizikových aktiv. Na druhou stranu je třeba se na věc dívat s jistou opatrností. Pokud bychom evropské trhy přirovnaly k pacientovi stiženému chorobou neznámého původu, je tříleté repo pouhým sedativem, které zmírňuje akutní bolest, ale stále zůstává otázka, zdali řeší příčiny nemoci. Jsou-li však evropské problémy medicínskou řečí pouze „psychologického původu“, sedativum může být do značné míry plně dostačujícím medikamentem. Jedná se o dilema, které si bude muset každý investor a spekulant vyřešit po svém. Optimista nakoupí, pesimista si počká, až euforie ochladne a prodá. Oba však musí férově přiznat, že ECB se po dlouhé době něco povedlo.

Toliko obecný optimistický pohled. Můj osobní je ještě trochu růžovější. Hlavním důvodem současné rozjitřené situace na evropském trhu není totiž podle mého názoru ani absolutní výše zadlužení evropských zemí, která si nikterak nezadá s jinými vyspělými ekonomikami, jako je ta americká a japonská, ani neexistence centrální fiskální autority, nýbrž prostý fakt, že vysoké úroky, které platí postižené země, jsou spíše příčinou problémů, než jejich následkem, jak je mylně rozšířeným názorem. Stručně řečeno, pokud bude od zítřka platit Itálie a Španělsko 0 pct. p.a. na svých pokladničních poukázkách stejně jako Německo, problémy dluhové krize ještě do desáté hodiny dopoledne téhož dne zmizí. Každý pokles úroků postižených zemí je proto krok správným směrem (pokud má být tím správným směrem záchrana eura).

Jsem dalek tvrzení, že dnes 17.1.2012 se zlomila situace na evropském dluhovém trhu. Čeká nás například poslední jednání v dramatu jménem bankrot-nebankrot Řecka. Dále jsou zde prodávající spekulanti na eurodolarovém páru, kteří se jistě nevzdají bez boje svých těžce vydobytých pozic. Volatilita trhů proto nezmizí. Navzdory tomu všemu však musím s radostí konstatovat, že sedativum podle všech příznaků zabralo a pacient se začíná uklidňovat.


Váš názor
 • ...EUROzprávka o tom, ako
  17.1.2012 20:09

  BOLO dobre na vyspelom ZÁPADE, pokiaľ VÝCHOD oddelený ŽELEZNOU OPONOU - len neviem jednoznačne - oddeľujúcek KOHO OD ČOHO?! A od "druhého pádu" Berlínskeho MÚRA" /prvý padol v "45..../ začínam pochybovať, keby bol PADOL LEN KOMUNIZMUS a MÚR by zostal, či by bola prenikla cezeň eurokríza zo zápanej častieurozóny do jej východnej tak, ako sa to stalo v 2008. Poučenie z KRÍZOVÉHO vývoja KAPITALIZMU 1929 -2008 - to je akoby ekvivalent POUČENI krízového vývoja od roku 1948 do 1968 , aj s úrokmi za krízu 1929-2008 v jej ekonomicko -globálnych súvislostiach do roku 1989, no najmä pre nás na Slovensku od 1993, keď SME "zasadili" s DUOM KLAUS & MEČIAR - "tvrdú ranu" dokonávajúcemu komunizmu, ktorý ani neexistoval...BOL to pokus o socializmus v kumulovanom , ale NANÚTENOM ZSSR&ČSSR "modele", ktorý zákonite mal ideový OBSAH ako diktát KREMĽA v RVHP priestore...Ale "dobrovolný" prechod do štruktúr NATO & EU bol?! dobrovolný a v dobrej viere PREDSA LEN servlný vstup , ako chudobného príbuzného z VÝCHODU do "rodiny BOHATÉHO západu?! a mám zato, že aj s "úrokmi zs roky 1948-1989, no ale nemenej za roky 1929-2008. A to je najtergickomickejšia "dekáda" prechodu od Rakúsko -uhorského žalára národov do Prve republiky a jej ďaľšie "etapy" až do reprosamostatného novoSLOVENSKÉHO štátu s "duchom TISA" a v Mečiarovom sa VIDENÍ "nového HLINKU "93...a tak to vlastne aj "dopadlo, ako z blata 1918-1989 - do kaluže 1993-2008 aj s "medzihrou" 2008 -a u nás až do GORILY 2005 a jej "príbuznej KRÍZOgorily 2008 -ale to bude asi len môj egoizmus VIDENIA cez prizmu 1968-2008 s "pražskojarným vzplanutím "68...a euronostalgiou v roku 2012...- tak "soráč", ak som niekoho "nepotešil" k 17.1.2012 - možno už OROK budel "lépeji a radostněji - jako "za Štrógala tehdy.....
  turcan
 • Kéž
  17.1.2012 16:11

  by jste měl pravdu a situace na Evropských finančních trzích se začala uklidnovat a akcie nabraly směr sever..Vím, že život sám o sobě, není procházka Růžovou zahradou, ale být v této době majitelem akcií,které byly koupené před rokem, to je procházka PEKLEM a já všem lidem naloženým v longu přeji, aby se už situace OPRAVDU změnila k lepšímu
  ZUZKA
  • Re: Kéž
   17.1.2012 19:12

   Tady trojnásob platí, že tohle obchodování je pro ty, kteří investované peníze nepotřebují. Můžeš sedět a počítat dividendy (pokud naložíš s rozumem). Rozhodně neprodám ani jednu akcii, pokud je ve ztrátě. Na dividendách a minulém zisku už se mi vrátilo 95% toho, co jsem ztratil po posledním sešupu, takže jsem pořád v klidu. Kdybych teď musel nutně prodat, jsem téměř na svém vloženém. Takže klídek a chladná hlava.
   marrtt
 • HA HA
  17.1.2012 16:10

  No to si snad děláte kozy ne ... "vysoké úroky, které platí postižené země, jsou spíše příčinou problémů, než jejich následkem, jak je mylně rozšířeným názorem"
  vini
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data