Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O tříleté úvěry zažádalo v druhé vlně LTRO 800 bank, ECB jim půjčí 530 miliard eur

O tříleté úvěry zažádalo v druhé vlně LTRO 800 bank, ECB jim půjčí 530 miliard eur

29.02.2012 11:37, aktualizováno: 29.2. 12:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Objem tříletých úvěrů, které si dnes komerční banky vyžádaly od Evropské centrální banky v rámci druhé vlny operace LTRO, přesáhl průměrné očekávání trhu. ECB oznámila, že na trh umístila 529,5 miliardy eur proti konsensu Bloomberg 470 mld. EUR. Vzrostl rovněž počet bank, které možnosti získat levnou likviditu využily, na 800 z počtu 523 institucí, které se do programu zapojily v prosinci.

Akciové trhy po chvíli váhání zareagovaly na zprávu, že dnešní tendr dlouhodobé likvidity od ECB přesáhl objemem svého předchůdce, růstem. O žádnou okamžitou rally se však nejednalo. Panevropský index FTSEurofirst 300 sice nejdříve mírně oslabil předchozí růst na 0,4 procenta, ale deset minut po oznámení výsledku tendru již rostl dvojnásobným tempem. Také futures na americké akciové indexy mírně rozšířily zisky. Index pražské burzy udržel své zisky nad procentní úrovní. Rozpolcenou první reakci v úvodu předváděl eurodolar. Nakonec si však euro vybralo směr jižní a oslabilo na denní minimum 1,3423 USD/EUR (maximum je nedalekých 1,3485 USD/EUR).

Vývoj kurzu eura k dolaru (online)„ECB opět otevírá stavidla,“ komentoval krok ekonom ING Group Carsten Brzeski. Podle Steva Barrowa ze Standard Chartered je ale velký rozdíl mezi potenciálem zastavit úpadek ekonomiky resp. odstartovat oživování. „Tyto úvěry mohou vést k prvnímu cíli, nezajistí ale ten druhý,“ uvedl. Hlavní smysl tohoto kroku vidí ECB v uvolnění likvidity a rozvázání úvěrového trhu s koncovým důsledkem pro domácnosti a podniky, tím posílit růst ekonomiky. Určitým vedlejším benefitem by pak měl být pokles výnosů především u dluhu zemí eurozóny.

Podobně jako v prvním kole, i nyní banky využily operaci k omezení krátkodobějších úvěrů ve prospěch nových tříletých LTRO. Vzhledem k tomuto refinancování je tak objem „nových peněz“, které ECB pustila do oběhu, reálně nižší. Podle stratégů ING dosáhl čistý nárůst otevřených operací ECB na volném trhu zhruba 270 mld. EUR. ING zároveň uvedla, že zvýšení počtu bank, které o tříleté LTRO projevily zájem, je zřejmě projevem zmírnění podmínek přijímaného kolaterálu, které umožnilo účast i menších a středně velkých bank.

V první, prosincové vlně tendru tříletých úvěrů ECB půjčila komerčním bankám 489 miliard eur. Většina analytiků očekávala, že objem druhé vlny LTRO dosáhne zhruba prosincové výše. Odhad v průzkumu Bloomberg mezi 28 respondenty činil 470 mld. EUR, anketa Goldman Sachs mezi investory pak stanovila průměrný odhad na 680 miliard eur.

Analytici Deutsche Bank a UBS se nicméně shodují, že dnešní dodávka levné likvidity od ECB byla pravděpodobně poslední. Třetí kolo by podle nich vedlo k zesílení napětí uvnitř Evropské centrální banky a částečně demotivovalo evropské vlády a komerční banky k finančnímu ozdravování vlastními silami. „K další fázi LTRO dojde pouze v případě, že to trhy budou opět potřebovat, pokud ale udrží vývoj současným směrem, není důvod riskovat konflikt,“ řekl ekonom DB Gilles Moec.

„V zájmu ECB již není poskytovat další financování. Dlouhodobými půjčkami proti množství různorodého kolaterálu přijímá velkou míru rizika a navíc umožňuje politikům, aby zpomalili proces rozpočtové konsolidace,“ uvedli analytici UBS. Varování z řad ECB, že měnová autorita eurozóny by se neměla vychýlit ze svého mandátu spočívajícího v kontrole cenové hladiny ve prospěch podstupování „nadměrných rizik“, byla slyšet již v prosinci. Mimo Němce Jense Weidmanna varoval také Rakušan Ewald Nowotny před tím, aby se dlouhodobé půjčky staly běžnou součástí politiky ECB.

Z výše poptávky bank po úvěrech ECB lze podle analytiků vyvozovat o jejich finanční kondici a investičních záměrech. Ekonomové JPMorgan před výsledky druhého tendru řekli, že dodaná likvidita v objemu 400 miliard eur a vyšším značí záměr bank půjčovat klientům a investovat. Částka pod 200 miliard eur by podle Credit Suisse byla známkou, že věřitelské instituce plánují omezit nákupy na dluhopisových trzích, což by pravděpodobně vedlo k růstu výnosů u dluhopisů periferních zemí. Právě ty se od prosincové operace LTRO výrazně snížily, když značnou část poskytnuté likvidity použily banky právě na nákupy dluhových papírů zemí jako Itálie a Španělsko.

(Zdroj: ECB, Bloomberg, UBS, ING, Goldman Sachs, Deutsche Bank)


Váš názor
  • ...KDE sú CZ&SR "experti a ich
    29.02.2012 14:25

    KOREFERÁTY a komentáre na vzniklé stavy od decembra 2011 do 29.2.2012 - počínajúc Kalouskom & comp. a Miklošom & comp. Každý z nich sa tvári ako OSNexepert pre svoj NÁROD a ŠTÁT a hovnohovno=eurohovno a my , amatéri s eurobankpodhradia to máme vytrhnú ako "chlp z holej EURODLANE 2012?! Tu pomôže len EURODEFENESTRÁCIA a čím skôr, tým lepšie pre "MERKELOVEJ kapelu 2020" - kým neni euroNESKORO!!!!!
    turcan
Aktuální komentáře
01.10.2020
13:37Prodejce oděvů H&M má nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:27Rekordní 3 biliony eur hledají domov
11:39Tokijská burza dnes kvůli technickým problémům neobchodovala
11:14Nezaměstnanost v EU i v eurozóně pátý měsíc za sebou vzrostla
11:07EY: Kvůli brexitu z Británie odešlo 7500 míst ve finančnictví
10:49Česká zbrojovka Group má i přes pandemii vyšší tržby, EBITDA ale klesla
10:43Přetahovaná o fiskální pomoc pokračuje a trhy zůstávají pozitivní. Koruna pod 27,00  
9:46Aktivita v průmyslu se v září přehoupla do růstu
9:38Fed prodloužil bankám omezení výplaty dividend a odkupu akcií
9:06Rozbřesk: Rozpočet 2021 - jak se poprat se strachem z pandemie a nebezpečnými daňovými změnami
8:52CZG zveřejňuje výsledky, tokijskou burzu zasáhl výpadek a futures jsou zelené  
8:50Sněmovna podpořila model výkupu elektřiny z nového bloku Dukovan
8:46UNICAPITAL Invest III a.s. - Pololetní zpráva
8:43UNICAPITAL Invest I a.s. - Pololetní zpráva
8:41Vláda pro příští rok navrhuje schodek rozpočtu 320 miliard korun. Za limity zákona, říká rozpočtová rada
7:36AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
7:34AMISTA investiční společnost, a.s.: Czech Investment Fund SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
7:32AMISTA investiční společnost, a.s.: Safety Real, fond SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
7:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ZMJ SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
5:59Bullard: Pokud byl někdy čas uvažovat o vyšší inflaci, je to nyní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m