Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejné zakázky nanovo: Zadavatelé už nesmí požadovat certifikáty kvality

Veřejné zakázky nanovo: Zadavatelé už nesmí požadovat certifikáty kvality

13.04.2012 6:00

Novela podstatně omezuje volnost zadavatele při stanovení kvalifikačních předpokladů. Zadavatel totiž od začátku dubna nesmí stanovit takové kvalifikační předpoklady, které by znamenaly podstatné omezení hospodářské soutěže a které současně lze nahradit odpovídajícími smluvními podmínkami. Novela také jednoznačně říká, že kvalifikace nemůže být předmětem hodnotících kritérií. To však není v praxi žádnou novinkou, neboť to už v minulosti dovozovaly soudy.

Ze základních kvalifikačních předpokladů novela vypustila požadavek na doložení seznamu statutárů a seznamu akcionářů, neboť ty nevypovídají nic o způsobilosti uchazeče plnit veřejnou zakázku. Nově je uchazeč povinen je předložit jako součást nabídky. Novým požadavkem na splnění základních kvalifikačních předpokladů je pak podmínka, že dodavateli nebyla za poslední tři roky pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce.

Prohlášení místo prokázání

Zcela nové je pojetí ekonomických a finančních předpokladů, které zadavatelé často užívali k diskriminaci uchazečů. Tyto předpoklady se od začátku dubna neprokazují, uchazeč pouze předkládá prohlášení o své ekonomické a finanční způsobilosti. 

Navíc se zpřísnilo prokazování splnění technických kvalifikačních předpokladů, když referenční zakázky již nelze z důvodů na straně odběratele prokázat čestným prohlášením uchazeče. Naopak je nutné prokázat je příslušnou smlouvou a dokladem o plnění. Zadavatel už rovněž nemůže požadovat certifikáty ISO, doklady EMAS a certifikáty řízení z hlediska ochrany životního prostředí. U veřejných zakázek na stavební práce pak minimální úroveň jednotlivých referencí ve vztahu k předpokládané hodnotě veřejné zakázky nesmí přesáhnout 50%. V praxi to pro zadavatele znamená, že je-li hodnota stavební zakázky sto milionů korun, smí požadovat jednotlivé reference maximálně  v hodnotě padesát milionu korun.

Dále došlo ke změně lhůt v případě změn v kvalifikaci dodavatele. Přestane-li dodavatel do okamžiku výběru nejvhodnější nabídky splňovat kvalifikaci, je povinen tuto skutečnost veřejnému zadavateli písemně oznámit do sedmi pracovních dnů. Potřebné dokumenty prokazující splnění kvalifikace je pak veřejnému zadavateli povinen předložit do deseti pracovních dnů od oznámení. Doposud tak musel učinit současně s oznámením.

V neposlední řadě pak novela upřesňuje podobu protokolu o posouzení kvalifikace. Pokud si to navíc veřejný zadavatel vyhradí v zadávacích podmínkách, může ve zjednodušeném podlimitním řízení o rozhodnutí o vyloučení uchazeče informovat pouze uveřejněním na profilu zadavatele.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data