Německo a Francie chtějí obnovit kontroly na hranicích, upozorňuje Süddeutsche Zeitung. Vůdčí státy Evropské unie to zdůvodňují snahou zabránit přílivu přistěhovalců. Ministři vnitra Německa a Francie Hans-Peter Friedrich a Claude Guéant 17. dubna zaslali dánskému předsednictví Evropské unie třístránkový dopis, ve kterém žádají, aby Německo a Francie mohly zavést kontroly na svých hranicích na dobu 30 dnů.
V dopise ujišťují, že to má být jen "poslední řešení jen na určitou dobu". Návrh má příští týden ve čtvrtek projednat zasedání ministrů vnitra EU.
Schengenská dohoda předpokládá, že na území signatářů se mohou lidé i zboží volně pohybovat bez zastávek na hraničních kontrolách - a bez cestovních dokladů. Kontroly zůstávají jen na vnějších hranicích se státy, které nejsou členy systému.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nedávno hrozil, že ze schengenského prostoru vystoupí, pokud EU nezpřísní pravidla pro přistěhovalectví.
Německý list Spiegel pak připomíná, že Francie loni v dubnu uzavřela hranice s Itálií před přílivem uprchlíků z Libye. V létě 2011 Dánsko začalo kontrolovat hranice se Švédskem a Německem. Němci vůči tomu tehdy protestovali.
Schengen zahrnuje státy Evropské unie s výjimkou Británie, Kypru, Bulharska a Rumunska. Ze zemí, které nejsou v Evropské unii, jsou jejími členy Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Irsko se do Schengenu zapojilo jen částečně. Česko vstoupilo do schengenského prostoru, který obývá přes 400 milionů lidí, v roce 2007.