Aktualizováno Řekové budou skládat volební reparát. Prezident Karolos Papulias po dohodě s představiteli stran vyhlásí na 17. června další předčasné volby do parlamentu. Uvedl to po dnešním jednání Fotis Kouvelis, předseda strany Demokratické levice (DIMAR). Do nových voleb povede zemi udržovací kabinet v čele s premiérem Panagiotisem Pikrammenosem.
Pikrammenos je předsedou Státní rady, která v zemi plní úlohu nejvyššího správního soudu. Ve funkci předsedy vlády vystřídá bankéře Lukase Papadimose.
O udržovací (překlenovací) vládě se političtí vůdci dohadovali dnes pod dohledem prezidenta Karolose Papuliase poté, co během devíti dnů ztroskotaly tři pokusy o sestavení koalice a jeden pokus o dočasnou vládu technokratů. Podle šéfa komunistů se předáci stran dohodli na tom, že prozatímní vláda nemá přijímat zásadní závazná rozhodnutí. Měla by se postarat pouze o provoz státu, organizaci voleb a předání moci.
Podle agentury DPA se má ještě ve čtvrtek sejít nový parlament s poslanci zvolenými 6. května. Parlament ale bude pravděpodobně už v pátek nebo v sobotu opět rozpuštěn.
„Dny mezi dneškem a novými volbami, kterým jsme bohužel nebyli schopni se vyhnout, jsou dny zodpovědnosti. Řecko musí zůstat vzpřímené a situace se nesmí pro Řeky zhoršit, což nebude lehké ani jednoduché,“ uvedl dnes předseda socialistů ze strany PASOK Evangelos Venizelos.
Stále více Řeků škrty odmítá, což se projevuje na vzestupu krajně levicových stran, jako je SYRIZA, která by nyní podle průzkumů volby vyhrála. V těch předchozích skončila druhá za konzervativní Novou demokracií a před socialistickým PASOKem.
Řecké strany až na výjimky chtějí zemi udržet v eurozóně. Nemohou se však shodnout, zda má Řecko přijímat úsporná opatření požadovaná Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem výměnou za finanční pomoc.
Evropská unie nechce Řekům slevit a na dohodnutých úsporách trvá. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble jim dnes vzkázal: "Program podpory, který byl projednán a naplánován do nejmenšího detailu, není možné jednoduše přehodnotit a vyjednávat o něm znovu." Stejný vzkaz adresoval Řekům i předseda Evropské komise José Barroso. "Řekové nemohou odmítnout závazky schválené šestnácti státy eurozóny... Tyto závazky berou ohled nejen na důvěryhodnost Řecka, ale i eura jako měny," prohlásil.
Parlamentní volby konané v Řecku v neděli 6. května skončily nominální výhrou ale de facto zásadní prohrou dosud vládních a proevropsky orientovaných stran Nová demokracie a PASOK. Lídři vedoucích tří stran, Nové demokracie Antonis Samaras, SYRIZY Alexis Tsipras a následně také PASOK Evangelos Venizelos, ale postupně nedokázali získat napříč sedmi do parlamentu z voleb vstupujícími stranami podporu pro vládu. Před krachem jednání se o nalezení shody pokusil ještě samotný prezident země Karolos Papulias snahou dojednat vládu národní jednoty složenou z nestranických odborníků, ale za kterou budou stát všechny tři hlavní strany. I tato možnost padla a řecké politické špičky včera uznali nevyhnutelnost dalších voleb.
Situace po řeckých volbách vyvolává obavy, že země nebude plnit podmínky půjček a bude nucena opustit eurozónu. Řecko jako první stát Evropské unie nedokázalo splácet dluhy a muselo požádat členy eurozóny a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Celkem má přislíbeno 240 miliard eur. Státní dluh Řecka dosáhl 165 procent HDP. Přes rozpočtové škrty narůstá.
(Zdroj: MediaFax, Bloomberg, Euroskop)