Česká ekonomika letos kvůli vládním úsporným opatřením klesne o 0,5 procenta, Česká národní banka má prostor k dalšímu snížení sazeb, předpověděla v nové prognóze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě loni v listopadu přitom OECD prognózovala ČR růst ekonomiky letos o 1,6 procenta. Pro příští rok snížila ČR odhad růstu na 1,7 procenta z dosavadních tří procent.
OECD v dnešní prognóze uvedla, že český hrubý domácí produkt klesne v důsledku propadu soukromé spotřeby, kterou oslabují snahy o ozdravování veřejných financí, zejména zvyšování daní. Soukromá spotřeba podle prognózy klesne o 1,6 procenta a vládní spotřeba se sníží o 1,3 procenta. Celkový propad ale zmírní růst investic a vývozu. Právě díky investicím a vývozu by se také měl ekonomický růst příští rok obnovit.
Organizace radí pokračovat ve fiskální konsolidaci "rozumným" tempem, které uvede v soulad potřebu vyrovnat rozpočet a vymanit se z ekonomické recese, která začala v polovině loňského roku. OECD také doporučuje vládě prohlubovat strukturální reformy v oblasti deregulace trhu zboží a služeb. To by podle ní mělo podpořit investice a zaměstnanost.
Mezinárodní měnový fond odhadl ČR tento měsíc pro letošní rok nepatrný růst hrubého domácího produktu o 0,1 procenta. V příštím roce čeká oživení výkonu na 2,1 procenta.
Inflace v ČR by měla letos kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty vzrůst na 3,9 procenta z loňských 1,9 procenta, odhaduje OECD. Příští rok se ale podle prognózy vrátí zpět na 2,1 procenta. Česká centrální banka by dle OECD měla uvažovat o dalších snížení úrokových sazeb v reakci na pokles výkonu ekonomiky.
Ekonomika eurozóny v letošním roce podle nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) klesne o 0,1 procenta, příští rok by pak měla růst o 0,9 procenta. Ještě ve své listopadové prognóze přitom OECD předpovídala pro letošní rok růst o 0,2 procenta a v roce 2013 o 1,4 procenta.
OECD zároveň upozornila, že Evropská centrální banka (ECB) má prostor pro další uvolňování měnové politiky. "Pokud se zvýší volatilita na trzích, měla by ECB opět spustit program nákupu dluhopisů," uvedla ve zprávě OECD.
OECD očekává, že inflace v eurozóně bude letos činit 2,4 procenta a 1,9 procenta v roce 2013, zatímco nezaměstnanost má podle prognózy OECD letos vzrůst na 10,8 procenta a v příštím roce na 11,1 procenta.
Pro ekonomiku USA zvyšuje OECD naopak výhled na 2,4 procenta z 2,0 % dosud očekávaných pro letošek a na 2,6 procenta z 2,5 procenta příští rok. OECD dále snižuje výhled růstu čínské ekonomiky letos na 8,2 % z 8,5 %, příští rok na 9,3 % z 9,5 %. U řecké ekonomiky očekává OECD letos pokles o 5,3 %, příští rok o 1,3 %. Španělská ekonomika má klesnout letos o 1,6 % a příští rok o 0,8 %.
Slovensku OECD předpovídá pro letošek zpomalení růstu na 2,6 procenta a příští rok zrychlení na tři procenta. Slovensko by podle organizace mělo posílit strukturální reformy a vládní kroky k ozdravování veřejných financí by měly zachovat růstový potenciál země.
(Zdroj: OECD, Bloomberg, čtk, mediafax)