Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Globální poptávka po plynu se do roku 2035 zvýší o polovinu

IEA: Globální poptávka po plynu se do roku 2035 zvýší o polovinu

29.5.2012 15:24
Autor: ČTK

Celosvětová poptávka po plynu se má v období let 2010 až 2035 zvýšit o 50 procent a plyn se stane druhým nejdůležitějším zdrojem energie po ropě. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pro růst zájmu o plyn bude důležitá těžba z nekonvenčních zdrojů, která přinese levnější energii a sníží důležitost Blízkého východu, dodal pro agenturu Reuters hlavní ekonom IEA Fatih Birol. 

Vysoké ceny zemního plynu v uplynulých letech pomohly zvýšit investice do těžby rezerv z míst, která byla dříve považována za nedostupná, a nekonvenčních zdrojů, jako plyn z břidlice nebo metan z uhelných slojí. "Těžba z nekonvenčních zdrojů, hlavně břidlic, se do 2035 více než ztrojnásobí na 1,6 bilionu krychlových stop (45,3 miliardy metrů krychlových)," uvedla IEA. Podíl plynu z nekonvenčních zdrojů na celkové těžbě plynu pak stoupne z nynějších 14 procent na 32 procent. Hlavní růst však přijde až po roce 2020, protože těžaři potřebují v případě nekonvenčních zdrojů více času na rozvoj těžby.
 
IEA však rovněž upozornila, že rozkvět těchto zdrojů se uskuteční pouze v případě, že budou podniknuty kroky, které zajistí těžbu prováděnou způsobem přijatelným pro životní prostředí i sociálně. 

Zemím přinese těžba z nekonvenčních zdrojů podle IEA velké výhody, protože jim zlepší bilanci obchodu s energií a sníží ceny energií. Vysoký růst těžby z těchto zdrojů čeká IEA ve Spojených státech, Austrálii, Indii, Kanadě a Indonésii. Podíl Ruska a zemí Blízkého východu na mezinárodním obchodu s plynem se má snížit ze 45 procent v roce 2010 na 35 procent v roce 2035. 

Evropa bude v těžbě plynu z nekonvenčních zdrojů menším hráčem, avšak těžba zde bude dostatečná na to, aby vyrovnala pokles těžby plynu z běžných zdrojů, předpověděla IEA. Mohly by se tak snížit dovozní ceny plynu. V současnosti jsou v Evropě hlavními dodavateli plynu Rusko a Norsko. 

Podle výhledu IEA díky růstu poptávky plyn v příštích 20 letech sesadí z druhé pozice nejdůležitějšího primárního energetického zdroje uhlí. Růst v plynovém sektoru by měl být stejný jako společný růst uhlí, ropy a jaderného sektoru a překoná expanzi obnovitelných zdrojů energie.


Váš názor
  •  
    29.5.2012 17:46

    to jsou fakt komici, když jsem si to přečet, tak jsem si poprskal obrazovku smíchy :-))).
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y