Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kreuger

Kreuger

25.06.2012 14:35

Nedávno jsem rozšířil svou sbírku knih o finančních podvodnících a „rogue traderech“ o životopis sirkového krále Ivara Kreugera z pera Franka Partnoye. Sirkové království, které hrdina této knihy vybudoval na začátku 20. století, můžeme označit za předchůdce firem jako Enron a Worldcom. Ivar Kreuger byl průkopníkem takových metod, jako je například off balance sheet financování. Již v třicátých letech používal celou řadu kapitálových instrumentů na svou dobu nesmírně inovativních, jakými jsou akcie s omezenými hlasovacími právy či konvertibilní obligace. Impérium, mající na svém vrcholu hodnotu ekvivalentní stu miliard dolarů v dnešních cenách, zkrachovalo během velké deprese a zanechalo po sobě nesmírné škody. Do vějíře jeho „inovací“ musíme bohužel zařadit také čistě kriminální činy jako falšování dluhopisů a letadlo připomínající praktiky při vyplácení dividend. Sám Ivar Kreuger skončil s kulkou v hlavě a dodnes se spekuluje, zdali se jednalo o sebevraždu či vraždu.

Máme přirozenou tendenci odsouvat kriminální činy na okraj pozornosti a považovat je za výstřelky vyšinutých jedinců, které podstatně neovlivňují činnost většinové populace. Čím více se však člověk zabývá historií, vkrádá se do jeho mysli neodbytné přesvědčení, že podnikání má ke kriminalitě trochu blíže než jiné lidské činnosti a hranice mezi poctivým a podvodným jsou zde dosti rozmazané.

V pátečním NyTimes vyšel poměrně zajímavý článek upozorňující na široce rozšířenou praxi falšování statistických údajů v čínských firmách. Dokonce se zde zpochybňují data o spotřebě a výrobě elektřiny, která jsou považována za poměrně spolehlivý údaj, na základě kterého je možno si utvořit jakýs takýs obrázek o dynamice čínské ekonomiky. Podobně kritické články se objevují na různých ekonomických serverech a blozích již drahnou dobu. Pokud však takovou zprávu zveřejní NYT, můžeme ji asi považovat za spolehlivou. Co si však z celé této zapeklité situace vzít za poučení?

Je nezpochybnitelné, že čínská ekonomika za posledních dvanáct let učinila značný pokrok. Svědčí o tom nahromaděné devizové rezervy, kontejnery spotřebního zboží putující na západ a suroviny putující se západu na východ. Čína má svého kosmonauta, milionovou armádu a evropští lídři jezdí do Pekingu s prosíkem. Na druhou stranu je ekonomika nasáknuta neférovou praktikou falšování dat a účetnictví. Připomíná to až velmi dokonale v úvodu zmíněný příběh impéria Ivara Kreugera. Podivnou směs agresivity, podnikavosti a podvodu, kterou nelze jednoznačně zaškatulkovat.

Ani zdaleka nepředpokládám, že čínská ekonomika skončí podobně jako impérium švédského sirkového krále. Bylo by to až příliš jednoduché. Spíše se domnívám, že zatím Číňané dost dobře nechápou, proč by nějaká statistická data měla být důležitá. Patrně je sami k ničemu zatím nepotřebovali. Musíme si proto počkat, až pro ně budou stejně důležitá, jako pro nás.


Čtěte více:

Black box
22.03.2012 16:49
Vždy, když jsem se pokoušel napsat něco o čínské ekonomice, nemohl jse...
Mentální železná opona
13.04.2012 11:33
Nedávno jsem shlédl půvabný americký špionážní film natočený za studen...

Váš názor
  •  
    25.06.2012 15:28

    Celá dnešní krize je jen a pouze o tom, že nikdo nemá dost a vytratil se zdravý rozum - lžou všichni. Jen se podívejte kolik kotrmelců předvedla EU od roku 2008, co týden, to názorový obrat. USA a jejich hospodářství - faleš nad faleš (na lži jejich bankéřů asi nelze zapomenout, nejde ale jen o ně). Prostě a jednoduše - ryba smrdí od hlavy a pokud politikové nezačnou mít nějaký konzistentní názor, na kterém si budou trvat i za cenu ztráty popularity, nic se nezmění. Jak můžete chtít od Řeků dodržovat pravidla když Merkelová jednou řekne, že jaderné elektrárny budou až do r. 2020 a pak, protože cítí šanci na zvednutí preferencí, otočí o 180stupňů - přičemž o škodách na DE hospodářství neřekne ani slovo (desítky či možná stovky miliard
    real
Aktuální komentáře
22.09.2020
6:03CNBC: Drobní investoři se snaží porazit trh. Může to skončit špatně
21.09.2020
22:23Projev Babiše: Výzva k nosení roušek, vlažné přiznání pochybení
22:17Proti výprodeji na amerických trzích pod tíhou bank dokázaly jít technologie
17:40Airbus chce do roku 2035 sestrojit letadlo na vodíkový pohon
17:35Ekonomika a zisky obchodovaných firem 2020 - 2022
17:30Akcie prohlubují propad, výrazné ztráty nabírá také koruna  
15:05Summers: Akcie si sáhnou na dno
13:39Týdenní výhled: Další bankovní zúčtování  
12:49Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste na 80 % HDP
12:25Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje
12:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Odvolání řádné valné hromady Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.
11:43Novým ministrem zdravotnictví bude Roman Prymula
11:40Nová bankovní aféra a rozmach nákazy zařídily výprodej hned z kraje týdne  
11:18Zahraniční dluh ČR činil ke konci června 4,396 bilionu korun
11:03Van Doren: Pandemie ukazuje, na co věda nestačí
10:48Bundesbank a Deutsche Bank: Německá ekonomika ještě zpomalí. Globální plně zotaví do poloviny příštího roku?
9:58Playboy prý zvažuje možnost návratu na akciovou burzu
9:38Trump podpořil návrh o převzetí amerických operací TikToku, ByteDance ale hodlá revoltovat
9:06Rozbřesk: Býci pod tlakem, S&P 500 ztrácí třetí týden v řadě a pandemie postupuje
8:55Akcie HSBC propadly nejhlouběji za 25 let kvůli rozsáhle podezřelým transakcím

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (08/20 Q4, Bef-mkt)
Stitch Fix Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:15NIKE Inc (08/20 Q1)