Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kreuger

Kreuger

25.06.2012 14:35

Nedávno jsem rozšířil svou sbírku knih o finančních podvodnících a „rogue traderech“ o životopis sirkového krále Ivara Kreugera z pera Franka Partnoye. Sirkové království, které hrdina této knihy vybudoval na začátku 20. století, můžeme označit za předchůdce firem jako Enron a Worldcom. Ivar Kreuger byl průkopníkem takových metod, jako je například off balance sheet financování. Již v třicátých letech používal celou řadu kapitálových instrumentů na svou dobu nesmírně inovativních, jakými jsou akcie s omezenými hlasovacími právy či konvertibilní obligace. Impérium, mající na svém vrcholu hodnotu ekvivalentní stu miliard dolarů v dnešních cenách, zkrachovalo během velké deprese a zanechalo po sobě nesmírné škody. Do vějíře jeho „inovací“ musíme bohužel zařadit také čistě kriminální činy jako falšování dluhopisů a letadlo připomínající praktiky při vyplácení dividend. Sám Ivar Kreuger skončil s kulkou v hlavě a dodnes se spekuluje, zdali se jednalo o sebevraždu či vraždu.

Máme přirozenou tendenci odsouvat kriminální činy na okraj pozornosti a považovat je za výstřelky vyšinutých jedinců, které podstatně neovlivňují činnost většinové populace. Čím více se však člověk zabývá historií, vkrádá se do jeho mysli neodbytné přesvědčení, že podnikání má ke kriminalitě trochu blíže než jiné lidské činnosti a hranice mezi poctivým a podvodným jsou zde dosti rozmazané.

V pátečním NyTimes vyšel poměrně zajímavý článek upozorňující na široce rozšířenou praxi falšování statistických údajů v čínských firmách. Dokonce se zde zpochybňují data o spotřebě a výrobě elektřiny, která jsou považována za poměrně spolehlivý údaj, na základě kterého je možno si utvořit jakýs takýs obrázek o dynamice čínské ekonomiky. Podobně kritické články se objevují na různých ekonomických serverech a blozích již drahnou dobu. Pokud však takovou zprávu zveřejní NYT, můžeme ji asi považovat za spolehlivou. Co si však z celé této zapeklité situace vzít za poučení?

Je nezpochybnitelné, že čínská ekonomika za posledních dvanáct let učinila značný pokrok. Svědčí o tom nahromaděné devizové rezervy, kontejnery spotřebního zboží putující na západ a suroviny putující se západu na východ. Čína má svého kosmonauta, milionovou armádu a evropští lídři jezdí do Pekingu s prosíkem. Na druhou stranu je ekonomika nasáknuta neférovou praktikou falšování dat a účetnictví. Připomíná to až velmi dokonale v úvodu zmíněný příběh impéria Ivara Kreugera. Podivnou směs agresivity, podnikavosti a podvodu, kterou nelze jednoznačně zaškatulkovat.

Ani zdaleka nepředpokládám, že čínská ekonomika skončí podobně jako impérium švédského sirkového krále. Bylo by to až příliš jednoduché. Spíše se domnívám, že zatím Číňané dost dobře nechápou, proč by nějaká statistická data měla být důležitá. Patrně je sami k ničemu zatím nepotřebovali. Musíme si proto počkat, až pro ně budou stejně důležitá, jako pro nás.


Čtěte více:

Black box
22.03.2012 16:49
Vždy, když jsem se pokoušel napsat něco o čínské ekonomice, nemohl jse...
Mentální železná opona
13.04.2012 11:33
Nedávno jsem shlédl půvabný americký špionážní film natočený za studen...

Váš názor
  •  
    25.06.2012 15:28

    Celá dnešní krize je jen a pouze o tom, že nikdo nemá dost a vytratil se zdravý rozum - lžou všichni. Jen se podívejte kolik kotrmelců předvedla EU od roku 2008, co týden, to názorový obrat. USA a jejich hospodářství - faleš nad faleš (na lži jejich bankéřů asi nelze zapomenout, nejde ale jen o ně). Prostě a jednoduše - ryba smrdí od hlavy a pokud politikové nezačnou mít nějaký konzistentní názor, na kterém si budou trvat i za cenu ztráty popularity, nic se nezmění. Jak můžete chtít od Řeků dodržovat pravidla když Merkelová jednou řekne, že jaderné elektrárny budou až do r. 2020 a pak, protože cítí šanci na zvednutí preferencí, otočí o 180stupňů - přičemž o škodách na DE hospodářství neřekne ani slovo (desítky či možná stovky miliard
    real
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data