Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kreuger

Kreuger

25.06.2012 14:35

Nedávno jsem rozšířil svou sbírku knih o finančních podvodnících a „rogue traderech“ o životopis sirkového krále Ivara Kreugera z pera Franka Partnoye. Sirkové království, které hrdina této knihy vybudoval na začátku 20. století, můžeme označit za předchůdce firem jako Enron a Worldcom. Ivar Kreuger byl průkopníkem takových metod, jako je například off balance sheet financování. Již v třicátých letech používal celou řadu kapitálových instrumentů na svou dobu nesmírně inovativních, jakými jsou akcie s omezenými hlasovacími právy či konvertibilní obligace. Impérium, mající na svém vrcholu hodnotu ekvivalentní stu miliard dolarů v dnešních cenách, zkrachovalo během velké deprese a zanechalo po sobě nesmírné škody. Do vějíře jeho „inovací“ musíme bohužel zařadit také čistě kriminální činy jako falšování dluhopisů a letadlo připomínající praktiky při vyplácení dividend. Sám Ivar Kreuger skončil s kulkou v hlavě a dodnes se spekuluje, zdali se jednalo o sebevraždu či vraždu.

Máme přirozenou tendenci odsouvat kriminální činy na okraj pozornosti a považovat je za výstřelky vyšinutých jedinců, které podstatně neovlivňují činnost většinové populace. Čím více se však člověk zabývá historií, vkrádá se do jeho mysli neodbytné přesvědčení, že podnikání má ke kriminalitě trochu blíže než jiné lidské činnosti a hranice mezi poctivým a podvodným jsou zde dosti rozmazané.

V pátečním NyTimes vyšel poměrně zajímavý článek upozorňující na široce rozšířenou praxi falšování statistických údajů v čínských firmách. Dokonce se zde zpochybňují data o spotřebě a výrobě elektřiny, která jsou považována za poměrně spolehlivý údaj, na základě kterého je možno si utvořit jakýs takýs obrázek o dynamice čínské ekonomiky. Podobně kritické články se objevují na různých ekonomických serverech a blozích již drahnou dobu. Pokud však takovou zprávu zveřejní NYT, můžeme ji asi považovat za spolehlivou. Co si však z celé této zapeklité situace vzít za poučení?

Je nezpochybnitelné, že čínská ekonomika za posledních dvanáct let učinila značný pokrok. Svědčí o tom nahromaděné devizové rezervy, kontejnery spotřebního zboží putující na západ a suroviny putující se západu na východ. Čína má svého kosmonauta, milionovou armádu a evropští lídři jezdí do Pekingu s prosíkem. Na druhou stranu je ekonomika nasáknuta neférovou praktikou falšování dat a účetnictví. Připomíná to až velmi dokonale v úvodu zmíněný příběh impéria Ivara Kreugera. Podivnou směs agresivity, podnikavosti a podvodu, kterou nelze jednoznačně zaškatulkovat.

Ani zdaleka nepředpokládám, že čínská ekonomika skončí podobně jako impérium švédského sirkového krále. Bylo by to až příliš jednoduché. Spíše se domnívám, že zatím Číňané dost dobře nechápou, proč by nějaká statistická data měla být důležitá. Patrně je sami k ničemu zatím nepotřebovali. Musíme si proto počkat, až pro ně budou stejně důležitá, jako pro nás.


Čtěte více:

Black box
22.03.2012 16:49
Vždy, když jsem se pokoušel napsat něco o čínské ekonomice, nemohl jse...
Mentální železná opona
13.04.2012 11:33
Nedávno jsem shlédl půvabný americký špionážní film natočený za studen...

Váš názor
  •  
    25.06.2012 15:28

    Celá dnešní krize je jen a pouze o tom, že nikdo nemá dost a vytratil se zdravý rozum - lžou všichni. Jen se podívejte kolik kotrmelců předvedla EU od roku 2008, co týden, to názorový obrat. USA a jejich hospodářství - faleš nad faleš (na lži jejich bankéřů asi nelze zapomenout, nejde ale jen o ně). Prostě a jednoduše - ryba smrdí od hlavy a pokud politikové nezačnou mít nějaký konzistentní názor, na kterém si budou trvat i za cenu ztráty popularity, nic se nezmění. Jak můžete chtít od Řeků dodržovat pravidla když Merkelová jednou řekne, že jaderné elektrárny budou až do r. 2020 a pak, protože cítí šanci na zvednutí preferencí, otočí o 180stupňů - přičemž o škodách na DE hospodářství neřekne ani slovo (desítky či možná stovky miliard
    real
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů