Aktualizováno Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červnu klesla nejprudším tempem za sedm měsíců kvůli slabší poptávce v zahraničí, zejména v Evropě a Severní Americe. PMI index sestavovaný dle průzkumu (567,86 GBp, 1,19%) v červnu klesl na 48,2 bodu z 48,4 bodu a dostal se tak na nejslabší úroveň od loňského listopadu. Již osm měsíců se drží pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
"Protože vnější poptávka oslabila a domácí poptávka nezaznamenala významné zlepšení, bude (hospodářský) růst pravděpodobně směřovat k dalšímu zpomalení," uvedl jeden z ekonomů společnosti .
Hrubý domácí produkt Číny se v prvním čtvrtletí zvýšil o 8,1 procenta, tedy nejpomalejším tempem za téměř tři roky. Ceny ropy v úvodu týdne zejména na pokles čínské aktivity v průmyslu reagovaly ústupem o řádově 1,5 procenta po páteční až 6% rally na závěrem evropského summitu. Cena ropy Brent ustupuje o 1,5 % k 96,3 USD/barel, americká lehká ropa WTI pak aktuálně ztrácí 1,1 procenta na 84 dolarů za barel.
"Čínské údaje jsou jedním z důvodů dnešní slabosti. Domnívám se však, že ropný trh měl také během víkendu čas uvažovat o možných důsledcích dohody EU a nyní podle toho reaguje," uvedl analytik Ric Spooner ze společnosti CMC Markets. "Stále potřebujeme vidět podrobnosti dohody a podmínky, které jsou s ní spojené," dodal.
V neděli také vstoupilo v platnost embargo Evropské unie na dovoz ropy z Íránu. Podle analytiků však bude tlak na růst cen ropy vyvolaný embargem pravděpodobně kompenzován nepříznivými vyhlídkami světové ekonomiky.
Výrazně lepší zprávy dnes nepřinesly ani konečné revize indexů PMI sestavovaných společností Markit. Index nákupních manažerů za celou eurozónu byl za červen revidován na 45,1 bodu z původně oznámených 44,8 bodu. Trh sice s revizí čísel nepočítal, ale výsledek je stále dosti vzdálen od hladiny 50 bodů, dělící expanzi od kontrakce. Průmysl eurozóny dle tohoto relativně schopného indikátoru vývoje aktivity tedy klesá již 11 měsíc v řadě.
Celkový výsledek PMI eurozóny předznamenala již vzestupná revize za Německo, kde byl index nákupních manažerů upraven na 45,0 bodu z 44,7 bodu. To přesto podle dat Markit znamená nejhorší výsledek přesně za 3 roky. Francouzský index PMI byl dnes sice revidován na 45,2 bodu z 45,3 bodu, ale přesto je na svém dvouměsíčním vrcholu. Z jednotlivých zemí se nad klíčovou 50bodovou úrovní udrželo jen Irsko (53,1 bodu, 14měsíční vrchol) a Rakousko (50,1 bodu, 6měsíční dno).

(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK, Markit)