Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogoff: Radikální řez v Evropě stále chybí. Amerika globálním motorem není a Čína chystá zlé překvapení (+video)

Rogoff: Radikální řez v Evropě stále chybí. Amerika globálním motorem není a Čína chystá zlé překvapení (+video)

03.07.2012 18:27, aktualizováno: 4.7. 10:00

Aktualizováno

„Jsme velmi, velmi daleko od dlouhodobé vize,“ mírní trvající euforii trhů známý profesor ekonomie Kenneth Rogoff a dodává, že Summit EU nabídl místo radikálního řezu a konce krize jen krátkodobý flastr. Eurozóna je podle něj ještě velký kus cesty od stabilizace. Spojené státy americké se sice možná vyhnou recesi, ale ekonomickým tygrem nebudou a Čína se podle Rogoffa také nezhostí role tahouna světového ekonomického růstu.

Kenneth Rogoff v dnešním rozhovoru pro Bloomberg TV řekl, že evropští politici si posledním summitem Evropské unie pravděpodobně pouze „koupili trochu času“ a odvrátili rozpad eurozóny. „Do budoucna budou muset dělat stále radikálnější a radikálnější opatření, aby zastavili vývoj,“ uvedl profesor ekonomie na Harvardské univerzitě.

Na dvoudenním summitu EU byly na konci minulého týdne dohodnuty tři důležité změny. V prvé řadě, ESM nebude mít z titulu seniority přednost před ostatními věřiteli v případě bankrotu, což by mělo omezit negativní dopad na standardně vydávané dluhopisy zemí čerpajících záchranu či potenciálních adeptů na záchranu. Za druhé, ESM bude smět přímo rekapitalizovat banky a nezatíží to tedy veřejný dluh domovské země, ani nepřinese omezení rozpočtové politiky podmínkami záchranné půjčky. Třetím důležitým rozhodnutím summitu bylo, že EFSF/ESM bude do budoucna moci nakupovat dluhopisy zemí eurozóny a svými intervencemi tlumit výkyvy cen a výnosů dluhopisů tak, aby se nestaly pro jednotlivé vlády neúnosnými. Zároveň byl dohodnut tzv. růstový pakt přirovnávaný k Marshallovu plánu“, podle kterého by na podporu růstu ekonomiky eurozóny mělo být vynaloženo 120 miliard eur.

Rogoff však dnes nevyjádřil skepsi pouze vůči eurozóně jako celku, ale vrhl stín i na Řecko. Tento nejsledovanější člen eurozóny, podle něho, bude mít velké problémy s plněním podmínek záchranné úvěrové linky v celkové hodnotě 240 miliard eur a stejně se pravděpodobně nevyhne bankrotu.

Antonis Samaras čelí po volbách silnému tlaku veřejnosti na zmírnění úsporných kroků. Chce získat odklad plnění plánu rozpočtového deficitu a zmírnění požadavků na úspory, které přispívají k tomu, že řecká ekonomika je už pátým rokem v hluboké recesi. Za tyto snahy si však již vysloužil kritiku také z ECB. Německý zástupce Jörg Asmussen včera Aténám doporučil, aby nemarnily čas snahou o zmírnění úvěrové dohody a radši pokročily v reformách.

 

Na adresu největší ekonomiky světa, Spojených států amerických, Rogoff uvedl, že pravděpodobně „trochu zpomaluje, ale bylo by předčasné o ní tvrdit, že míří do recese.“ Výroky tohoto druhu na adresu ekonomiky USA prolétly včera médii poté, co index ISM v průmyslu považovaný za silný indikátor budoucího ekonomického vývoje za červen nečekaně propadl pod 50bodovou hranici oddělující expanzi aktivity od poklesu.

„Zcela zřejmě nejde o ekonomiku s tryskovým hospodářským růstem, který vytváří 300 nebo 400 tisíc nových pracovních míst za měsíc, a rozhodně je třeba si začít prorážet cestu ze současného stavu,“ vyslal Rogoff varovná slova také do Washingtonu. „USA sice nečelí riziku okamžitého pádu do recese, ale také není motorem růstu, který by nás (red. svět) z toho vytáhnul,“ dodal s tím, že o moc lépe na tom není ani recesí již trpící Evropa a zpomalující Čína.

Čínská ekonomika podle Rogoffa také nebude schopna sehrát roli zachránce globální ekonomiky skrze provázanost trhů. V současnosti podle něho prochází „delikátní politickou proměnou“, která ji znemožňuje bránit se s maximální účinností ekonomickým problémům, které ji poslední vývoj doma i ve světě připravil.

Nejde však jen o současnost, Kenneth Rogoff varuje i před nemilými překvapeními, které může světu připravit druhá největší ekonomika světa, která dlouhou dobu vykazovala dvouciferné ekonomické tempo růstu a platí za největšího světového konzumenta komodit. „Stále očekávám, že někdy v následujících několika letech budeme v Číně svědky významného zpomalení tempa ekonomického růstu, jež bude velmi obtížné zvládnout, zvláště pro svět, který na to není připraven.

(Zdroj: Bloomberg TV, CNBC, FT, NYT, ČTK)


Čtěte více:

Čínští úředníci falšují data. Maskují zpomalení ekonomiky, tvrdí New York Times
25.06.2012 15:03
Některé čínské ekonomické indikátory možná nepodávají pravdivý obrázek...
Summit EU vyvolal rally akcíí, forexu, dluhopisů i komodit. Závěry přehledně
29.06.2012 19:03
Rally na akciových trzích obou stran Atlantiku, na měnových trzích, dl...
USA po třech letech opět míří do recese, ukázal index ISM a spustil korekci na trzích
02.07.2012 16:35
Poprvé od července 2009 propadl index průmyslové aktivity ISM pod důle...
Neztrácejte čas mírněním podmínek, radši zapracujte na reformách, vzkázal do Atén člen ECB
03.07.2012 8:26
Německý zástupce Evropské centrální banky (ECB) Jörg Asmussen včera Ře...

Váš názor
 • kroutím hlavou
  04.07.2012 7:52

  To je snad nějaká duševní porucha, nebo tak něco - pořád jak kolovrátek čtu ze všech stran, že etalonem všeho musí být světový ekonomický růst. Proboha PROČ nějaký světový ekonomický růst? Neznají politici, ekonomové a ostatní žvanilové ještě něco jiného? Na zemi je 162 států. Každý z nich má své tradice, vývoj, mentalitu obyvatel, potenciál, zdroje atd... Ať si každý stát hledí svého, ať se chová tržně vůči okolnímu světu a své populaci a každý z nich bude na takové úrovni, jakou si zaslouží a vybuduje. Tito prndálci o světovém míru, světovém ekonomickém růstu, světovém tahounu... jsou první, kdo způsobuje deformaci v chápání trhu.
  Jesse
  • Re: kroutím hlavou
   04.07.2012 9:14

   Tak to si tu hlavu ukroutíš. Růst je třeba kvůli stále vyšší chamtivosti tzv. elit, které potřebují stále větší přísun čehokoli. Udržitelný rozvoj , což je něco zcela jiného, je pro tyto dravce nepředstavitelný. Jak by mohli třeba bydlet jenom v jednom bytě, nebo jezdit jedním autem, letadlem. To nejde, musí mít víc než tam ten. To je celé kouzlo lidského snažení, 99,99% populace. Krize, deprese to je vynikající prostředek k novému přerozdělování. Krásným příkladem je náš Kalousek. Pod heslem boje proti dluhům, fiskální odpovědnosti, odklání miliardy od potřebných k vyvoleným. Dalo by se psát dál. ale vždycky mě zaráží davy, které nemyslí, užijí si minutu slávy při volbách a pak roky v hospodě nadávají.
   Homo
 •  
  03.07.2012 22:23

  jediny radikalni rez, ktery me napada, je davat vsem stejnou mzdu.
  Azb
  •  
   04.07.2012 7:54

   Nebo každému stejný příděl akcií :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
22.10.2020
17:27Summary: Investory AT&T potěšil volný cashflow, otevření restaurací v USA prospělo Coca-Cole
17:22ČEZ, a.s. - ČEZ a Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy se dohodly na převodu Elektrárny Počerady již na konci tohoto roku, o tři roky dříve
17:21Velmi podhodnocená dividendová akcie v zemi s velmi podhodnocenou měnou?
17:18Akcie před debatou v červeném i přes slušná data a slibné komentáře z Kongresu  
17:12ČEZ převede Počerady o tři roky dříve, cena byla navýšena na 2,5 miliardy
16:55Důchodový systém byl v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
16:22Euler Hermes:Počet insolvencí ve světě v r. 2021 stoupne o 31 procent
16:09M&B: Zvednout kapitál bank na 100 %?
14:17Coca-Cole ve třetím čtvrtletí klesly tržby i zisk
13:56Reuters: Po America First může přijít povzbuzení pro zahraniční trhy
13:28Banka Goldman Sachs dostala v Hongkongu pokutu kvůli aféře 1MDB
12:32Tesla překonává očekávání, výsledky ale opět stojí na emisních povolenkách  
10:59Hanke: Hyperinflace a pravidlo 95 procent
10:44Zatímco akcie trpí, euru se dál daří. Na programu poslední prezidentská debata  
10:31Majitel British Airways má kvůli koronaviru vysokou ztrátu
10:22Internetový prodejce módy About You chystá vstup na burzu
9:13Rozbřesk: Česko má na krku poloviční lockdown a 15 tisíc nakažených za den
9:00Změny v působnosti valné hromady kapitálových společností
9:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení projednání změn ve statutárním orgánu emitenta s přihlédnutím k situaci oznámeného střetu zájmu člena představenstva
8:51Nálada mezi německými spotřebiteli padá se sílením pandemie. Dvě třetiny ji vidí jako závažnou hrozbu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Airlines Group Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
AT&T Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Coca-Cola Co/The (09/20 Q3, Bef-mkt)
Dow Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
Intel Corp (09/20 Q3, Aft-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Northrop Grumman Corp (09/20 Q3, Bef-mkt)
Southwest Airlines Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
STMicroelectronics NV (09/20 Q3, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (09/20 Q3, Bef-mkt)
13:05Citrix Systems Inc (09/20 Q3)
14:00Union Pacific Corp (09/20 Q3)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
22:05Mattel Inc (09/20 Q3)