„Jsme velmi, velmi daleko od dlouhodobé vize,“ mírní trvající euforii trhů známý profesor ekonomie Kenneth Rogoff a dodává, že Summit EU nabídl místo radikálního řezu a konce krize jen krátkodobý flastr. Eurozóna je podle něj ještě velký kus cesty od stabilizace. Spojené státy americké se sice možná vyhnou recesi, ale ekonomickým tygrem nebudou a Čína se podle Rogoffa také nezhostí role tahouna světového ekonomického růstu.
Kenneth Rogoff v dnešním rozhovoru pro Bloomberg TV řekl, že evropští politici si posledním summitem Evropské unie pravděpodobně pouze „koupili trochu času“ a odvrátili rozpad eurozóny. „Do budoucna budou muset dělat stále radikálnější a radikálnější opatření, aby zastavili vývoj,“ uvedl profesor ekonomie na Harvardské univerzitě.
Na dvoudenním summitu EU byly na konci minulého týdne dohodnuty tři důležité změny. V prvé řadě, ESM nebude mít z titulu seniority přednost před ostatními věřiteli v případě bankrotu, což by mělo omezit negativní dopad na standardně vydávané dluhopisy zemí čerpajících záchranu či potenciálních adeptů na záchranu. Za druhé, ESM bude smět přímo rekapitalizovat banky a nezatíží to tedy veřejný dluh domovské země, ani nepřinese omezení rozpočtové politiky podmínkami záchranné půjčky. Třetím důležitým rozhodnutím summitu bylo, že EFSF/ESM bude do budoucna moci nakupovat dluhopisy zemí eurozóny a svými intervencemi tlumit výkyvy cen a výnosů dluhopisů tak, aby se nestaly pro jednotlivé vlády neúnosnými. Zároveň byl dohodnut tzv. růstový pakt přirovnávaný k Marshallovu plánu“, podle kterého by na podporu růstu ekonomiky eurozóny mělo být vynaloženo 120 miliard eur.
Rogoff však dnes nevyjádřil skepsi pouze vůči eurozóně jako celku, ale vrhl stín i na Řecko. Tento nejsledovanější člen eurozóny, podle něho, bude mít velké problémy s plněním podmínek záchranné úvěrové linky v celkové hodnotě 240 miliard eur a stejně se pravděpodobně nevyhne bankrotu.
Antonis Samaras čelí po volbách silnému tlaku veřejnosti na zmírnění úsporných kroků. Chce získat odklad plnění plánu rozpočtového deficitu a zmírnění požadavků na úspory, které přispívají k tomu, že řecká ekonomika je už pátým rokem v hluboké recesi. Za tyto snahy si však již vysloužil kritiku také z ECB. Německý zástupce Jörg Asmussen včera Aténám doporučil, aby nemarnily čas snahou o zmírnění úvěrové dohody a radši pokročily v reformách.
Na adresu největší ekonomiky světa, Spojených států amerických, Rogoff uvedl, že pravděpodobně „trochu zpomaluje, ale bylo by předčasné o ní tvrdit, že míří do recese.“ Výroky tohoto druhu na adresu ekonomiky USA prolétly včera médii poté, co index ISM v průmyslu považovaný za silný indikátor budoucího ekonomického vývoje za červen nečekaně propadl pod 50bodovou hranici oddělující expanzi aktivity od poklesu.
„Zcela zřejmě nejde o ekonomiku s tryskovým hospodářským růstem, který vytváří 300 nebo 400 tisíc nových pracovních míst za měsíc, a rozhodně je třeba si začít prorážet cestu ze současného stavu,“ vyslal Rogoff varovná slova také do Washingtonu. „USA sice nečelí riziku okamžitého pádu do recese, ale také není motorem růstu, který by nás (red. svět) z toho vytáhnul,“ dodal s tím, že o moc lépe na tom není ani recesí již trpící Evropa a zpomalující Čína.
Čínská ekonomika podle Rogoffa také nebude schopna sehrát roli zachránce globální ekonomiky skrze provázanost trhů. V současnosti podle něho prochází „delikátní politickou proměnou“, která ji znemožňuje bránit se s maximální účinností ekonomickým problémům, které ji poslední vývoj doma i ve světě připravil.
Nejde však jen o současnost, Kenneth Rogoff varuje i před nemilými překvapeními, které může světu připravit druhá největší ekonomika světa, která dlouhou dobu vykazovala dvouciferné ekonomické tempo růstu a platí za největšího světového konzumenta komodit. „Stále očekávám, že někdy v následujících několika letech budeme v Číně svědky významného zpomalení tempa ekonomického růstu, jež bude velmi obtížné zvládnout, zvláště pro svět, který na to není připraven.
(Zdroj: Bloomberg TV, CNBC, FT, NYT, ČTK)