Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový plán na záchranu Evropy před dluhy je trojským koněm do „dítěte“ kancléřky Merkelové

Nový plán na záchranu Evropy před dluhy je trojským koněm do „dítěte“ kancléřky Merkelové

19.7.2012 13:11, aktualizováno: 19.7. 15:24
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Sdílení dluhů v eurozóně na jedné straně nebylo nikdy blíže, na druhé proti němu německá kancléřka Angela Merkelová nikdy nebojovala odhodlaněji. Evropský parlament učinil krok, kterým vsadil trojského koně společných evropských dluhů přímo do srdce kancléřčiných plánů - do připravované legislativy o rozpočtech.

Do nově chystané normy vtěsnal Evropský parlament ustanovení o založení zvláštního fondu, který bude akumulovat nadměrný dluh zemí eurozóny a umožní jim jeho splacení v dlouhodobém horizontu při mnohem nižších sazbách, než dotčené země nyní platí na trhu. Jeho odkup bude financovat jak jinak než prodejem vlastních dluhopisů. Návrh v případě, že by úspěšně prošel, zakotví myšlenku ostře odmítanou kancléřkou Merkelovou přímo do rozpočty kontrolující legislativy, jejíž základy se svým týmem právě ona prosadila. Jednání v této věci začala dle zdrojů 11. července a potrvají měsíce.

Návrh má umožnit, spíše rozumějme nakázat, zemím s nadměrným dluhem transfer jeho kritérii nepovolené části, což znamená více než 60 procent HDP (jedno z maastrichtských kritérií), do ERF fondu. Tento dluh by země musely splatit do 25 let při výrazně nižším úroku, než za jaký si nyní půjčují na trhu. Studie německé rady ekonomických expertů hovoří o 2,5 až 3 procentech na desetiletém dluhu, Německo nyní platí 1,2 %, průměr posledních pěti let pak činí 3,1 %. Výměnou za domácí rozpočtové úspory a kroky vedoucí k podpoře ekonomického růstu. Dluhy nyní vhodné pro takový krok představují objem zhruba 2,3 bilionu eur.

Mezi stoupence plánu patří belgický ministr financí Guy Verhofstadt, lídr liberální na byznys orientované skupiny v Evropském parlamentu, podle kterého je nejvyšší čas na nový přístup k záchraně měnové oblasti a dluhových nároků v rozsahu bezmála 390 miliard eur vůči postiženým zemím jižního křídla, zejména pak velkým ekonomikám Španělska a Itálie. „Toto je skutečná změna pravidel hry a reálný firewall vůči dluhové krizi, ne pouze chabý hasicí přístroj. A měli bychom pochopit, že tudy vede jediné skutečné řešení krize,“ uvedl Verhofstadt. Návrh byl do přípravy norem „propašován“ čtyři dny před červnovými řeckými volbami, které založily vládu, která hodlá dostát řeckým závazkům. Jeho cílem bylo i odvrátit případnou katastrofu, pokud by se Řecko rozhodlo závazky vůči finanční pomoci popřít.

Návrh je ale také výsledkem rostoucí frustrace ze směřování Merkelové, která tlačí na uvalení rozpočtových škrtů na země eurozóny, které již dnes jsou v recesi. Kritici ji viní z prohlubování hospodářské krize v Evropě. Na konci června kancléřka shodila ze stolu poslední draft, prezidenta EU Van Rompuye, na vytvoření společných dluhopisů.

Do plánů na hledání jiné než Německem tlačené cesty spadá také krok guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, který nadnesl nesení ztrát restrukturalizací procházejících bank věřiteli jejich dluhu, myšlenku oponovanou jeho předchůdcem Trichetem.

„Řečí už bylo dost, je nejvyšší čas najít vizi řešení současné kritické situace,“ míní portugalská europoslankyně Elisa Ferreira. Němečtí politici před volbami 2013 ale budou mít zřejmě vytrvale jiný názor. Rating Merkelové je dle posledního průzkumu ARD nejvýše od roku 2009 právě díky počínání při řešení dluhové krize v Evropě. A Merkelová jasně řekla, že „trojáčkové“ Německo nebude kompenzovat špatný management jiných zemí. „Neexistuje snadné mávnutí, které zbaví Evropu dluhů. Je jen postupná cesta opatření, která jdou po jádru problému,“ uvedla nedávno Merkelová. Pikantnost pak návrhu EP dodává fakt, že je postaven na návrhu, který stvořil a následně odmítl pro neschopnost jej prosadit v Německu jeden z poradců kancléřky Merkelové.

Nejen Malcolm Barr, ekonom JPMorgan v Londýně, poznamenává, že poslední návrh EP je pověstným trojským koněm, pašujícím do legislativy společné dluhopisy bez společné fiskální politiky a další kontroly národních financí v Evropě. „Německo by mělo hlouběji prohlédnout, jak těžké bude tohoto vyslance společných dluhopisů dostat zpět. Myšlenka fondu akumulace nadměrných dluhů by byla mnohem přesvědčivější při prezentaci spolu s harmonogramem změny řízení celé eurozóny,“ míní Barr.

„Merkelová se profiluje jako poslední bojovník proti rozmařilému jihu před volbami v roce 2013,“ říká profesor ekonomik na univerzitě ve Freiburgu a jeden z ekonomických poradců Merkelové Lars Feld. Podle Verhofstadta je odmítání Merkelové paradoxní vůči postupu, ve kterém věřitelé ochotni půjčit s větší jistotou za nižší úrok mohou významně zlevnit půjčky zasaženým zemím. „Tento postup by snadno mohli vysvětlit veřejnosti, nikoli daňoví poplatníci ale investoři budou platit tento účet. Myslím, že je to psychologický problém,“ poznamenal Verhofstadt. Jenže ekonomické pozadí psychologického problému je zřejmé: podle logiky i mnohých studií výnosy německého dluhu budou tendovat ze současných minim k nově vytvořenému „průměru eurozóny“. Připomeňme úvod: očekávaných 2,5-3 % proti nyní Němci placeným 1,2 % a průměru posledních pěti let 3,1 % na 10letém dluhu.

Šéf bruselského CEPS Daniel Gros míní, že ERF je ekonomicky dobrá myšlenka, politicky v Německu neprůchodná. Zákonodárci, akademici i politici v Německu bojují proti mechanismu ESM, 12. září nad ním vynese verdikt Ústavní soud. Verhofstadt nicméně tvrdí, že dočasnost a omezený rozsah ERF je v souladu s německým ústavním pořádkem a nevyžaduje změnu Smlouvy o EU.


(Zdroj: Bloomberg, JPMorgan, CEPS, DPA)


Čtěte více:

Čtyři hlavní ekonomické velmoci eurozóny se dohodly na novém „Marshallově plánu“ až za 130 mld. EUR
22.6.2012 16:59
Vrcholní představitelé Německa, Itálie, Francie a Španělska se dnes sp...
Merkelová mezi svými: Dokud budu žít, společné ručení za dluhy v EU nebude
27.6.2012 8:27
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes údajně řekla, že dokud bude na...
Merkelová ukázala nejistotu ohledně plánů Evropy. Euro zamířilo na minima
18.7.2012 13:13
Nemohu si být jista, že „Evropský projekt“ bude fungovat, pronesla něm...

Váš názor
 • ha ha
  19.7.2012 15:27

  a kdo zaručí že to bude 2,5-3 % a ne 7% ? Holt politici nikdy nepřiznají, že je potřeba buď 1. okrást všechny spořivé přes inflaci nebo 2. snížit radikálně zdanění práce a DPH u elektřiny,plynu atd a stejně radikálně snížit transfery v rozpočtech = nechat zchudnout zemědělce a podobné rozpočtové vyžírky a nechat voličům klesnou o 25% životní úroveň. Asi vyjde třetí cesta, bude se tak dlouho kouzlit až se to pos....e a budou obě varianty současně se snížením životní úrovně pro všechny o 50% :o)
  Mike
  • Re: ha ha
   19.7.2012 15:45

   nesmis zapominat, ze ne vsude jsou obcane-volici takovy blbci jako nasi ovcane, ktery sebou nechaji orat a jedine co umi je nadavat na ty, ktere si sami svoji blbosti zvolili ha ha.
   Gazda
 • Samo
  19.7.2012 14:16

  zavedení eura bylo svým způsobem společným dluhopisem a vedlo k tomu, že jižním zemím poklesl úrok na jejich dluhopisy. Tento pokles způsobil jejich nynější předlužení. Proč si někdo myslí, že zavedením skutečných společných dluhopisů bude problém vyřešen? Jaké má argumenty, že to tentokráte bude jinak? Naopak, spíše to povede k dalším dluhům. Jsou jen 2 řešení: a) Zaplatit dluhy, nebo b) Zbankrotovat.
  Franta Kuldanů
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba