Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři hlavní ekonomické velmoci eurozóny se dohodly na novém „Marshallově plánu“ až za 130 mld. EUR

Čtyři hlavní ekonomické velmoci eurozóny se dohodly na novém „Marshallově plánu“ až za 130 mld. EUR

22.6.2012 16:59
Autor: Redakce, Patria Online

Vrcholní představitelé Německa, Itálie, Francie a Španělska se dnes společně vyslovili pro vytvoření nového fondu pro podporu růstu v rozsahu 120 až 130 miliard eur. Potvrdily se tak tři měsíce staré spekulace médií, že evropští politici chystají určitou obdobu Marshallova plánu, který vedl k poválečné rekonstrukci Evropy. Oznámením je výsledkem dnešního setkání italského premiéra Maria Montiho s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a španělským premiérem Marianem Rajoyem, které se uskutečnilo v Římě. 

"Chceme, aby se pro Evropu dohodla významná prorůstová opatření, jejichž objem dosáhne jednoho procenta hrubého domácího produktu, což je kolem 130 miliard eur," řekl Monti. "Růst může mít pevné základy jen za předpokladu, že budeme mít fiskální disciplínu. A fiskální disciplíny lze dosáhnout, jen pokud budeme mít růst a tvorbu pracovních míst," dodal.

O plánu na vytvoření takovéhoto prorůstového fondu psal již na konci dubna španělský deník El País, tehdy se ale spekulovalo o rozsahu 200 mld. EUR. Blíže nespecifikovaný evropský zdroj prý tehdy uvedl, že EU by mohla při vytváření fondu postupovat dvěma způsoby. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že nový fond bude financován prostřednictvím Evropské investiční banky (EIB) a takzvaného Evropského stabilizačního mechanismu (EFSM), z kterého mohou čerpat peníze státy EU, které se dostaly do potíží. Za závazky tohoto mechanismu, kde v současnosti zbývá asi 12 miliard eur ručí i Česká republika. Druhý plán na financování fondu by vyžadoval výběr stanovených příspěvků z členských zemí EU. Tato možnost je však považována za méně pravděpodobnou, protože s významným rozpočtovým tlakem se potýká řada evropských vlád.

Nový "Marshallův plán" by měl podle dosavadních spekulací médií fungovat nejspíš částečně prostřednictvím dluhopisů, které by komise ráda "udala" penzijním fondům a dalším investorům. Další možností je i navýšení kapitálu EIB.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, El País)


Váš názor
 • Jak!!!
  25.6.2012 8:15

  Každému, kdo che opakovat Marshallův plán (European Recovery Program), doporučuji, aby si prostudoval, jak tento plán fungoval v různých zemích. Různé země dostaly různé sumy, ale hlavně je použily různým způsobem. (Rakousko 711,8 Mil. USD, Francie 2806, Německo 1413, Řecko 694, Nizozemí bez Indonésie 977, Jugoslavie 159, UK 3443, ... Celkem 13909 mil. USD). Německo použilo peníze například na zvýhodněné půjčky a dodnes spravuje fond, vzniklý z marshallova plánu ve výši 13 mld EUR. Kdepak jsou asi peníze, investované v Řecku? Francii? Nebo v Jugoslávii?
 •  
  23.6.2012 12:13

  Směšné, že ?!
  -jik-
 • říkáte
  22.6.2012 17:50

  ..."k poválečné rekonstrukci Evropy?... Aha, takže přiznáváte, že jste Evropu již zničili, rozumím tomu správně?:-))
  Jesse
 •  
  22.6.2012 17:39

  A co udělají? Budou stavět v Řecku další dálnice a ve Španělsku další domy?
  Hans
  •  
   22.6.2012 17:49

   Řecko nakoupí zbytek tanků podle sjednaného kontraktu německých zbrojovek. Smlouvy se musí plnit :-)
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m