Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB porušila tabu. Co musí udělat nyní?

ECB porušila tabu. Co musí udělat nyní?

08.08.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Mario Draghi 26. července řekl, že riziko spojené s možnými kurzovými posuny brání hladkému fungování nástrojů, které má ECB k dispozici, porušil tabu, které bylo do té doby nedotknutelné. Nikdo z jeho předchůdců totiž nikdy nenaznačil, že by se eurozóna mohla rozpadnout. Cílem tohoto tabu bylo ujistit finanční trhy o tom, že u jednotlivých členů eurozóny není třeba zabývat se možnými kurzovými riziky. Draghi však přiznal, že tato rizika existují a že udržení eurozóny pohromadě není na finančních trzích považováno za plně důvěryhodný scénář. Tato rizika pak podle jeho názoru částečně vysvětlují vysoké výnosy vládních dluhopisů Itálie a Španělska, brání přenosu monetární politiky ECB do těchto zemí a ECB tak má právo pokusit se tyto výnosy snížit.

Po minulém čtvrtku se zdá, že se ECB bude snažit o snížení výnosů nákupem krátkodobých vládních dluhopisů Itálie a Španělska. Podmínkou ale je, aby tyto země nejdříve zažádaly o podporu u EFSF/ESM a přijaly podmínky, které jsou s ní spjaté. Můžeme se ptát, zda to bude na eliminaci zmíněného rizika stačit. Až doposud měl být garantem vypořádání všech plateb v eurech platební systém ECB Target2. Ten v podstatě zajišťuje, že řecká či španělská eura drží stejnou hodnotu jako eura německá. V rámci tohoto mechanismu ale může dojít k tomu, že centrální banky silných zemí budou poskytovat neomezené půjčky centrálním bankám zemí slabších (tento proces probíhá přes rozvahu ECB, která stojí mezi Bundesbank a Bank of Spain). Takový mechanismus totiž není stavěn na situace, kdy by některá ze zemí měla dosahovat dlouhodobého deficitu platební bilance s Německem, což se ale nyní děje. V Bank of Spain se tak vrší závazky vůči Bundesbank a v ní pohledávky za Bank of Spain.

Pokud by se tak dělo mezi naprosto nezávislými zeměmi, musela by dlužící centrální banka učinit kroky zaměřené na zmenšení deficitu platební bilance – musela by utáhnout politiku či nechat oslabit měnu. Následně by se problém vyřešil sám. V eurozóně ale budou závazky Bank of Spain neustále růst a proto nerovnováhy v systému Target2 v posledních letech tolik narostly. Dokud to budou centrální banky tolerovat, měnová unie se nerozpadne. Jak ale naznačil Draghi, trhy již nejsou přesvědčeny o tom, že tyto nerovnováhy mohou dále bez rizik růst. Bundesbanka sice několikrát zdůrazňovala, že její pohledávky nejsou vedeny za jednotlivými zeměmi, ale za ECB. Potenciální ztráty spojené se systémem Target2 se však v Německu staly politickým tématem, což podkopává důvěru trhů v euro.

Hovořit o tom, že platební systém nemusí být plně důvěryhodný, znamená pro centrálního bankéře rizikový krok. Draghi mohl jednoduše dále opakovat, že systém funguje a eurozóna se nerozpadne. On ale uznal, že důvěryhodnost systému již není stoprocentní a trhy se tak teď mohou ptát, zda budou jeho intervence dostatečně silné. Nákupy dluhopisů a reaktivace tzv. SMP (Securities’ Market Programme) nezvýší příliv kapitálu do Španělska, protože je bude z velké části provádět Bank of Spain. Nerovnováhy v systému Target2 tudíž dále porostou a na jejich eliminaci by bylo třeba razantnějších kroků. Tedy například poskytnutí bankovní licence ESM.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university