Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paragrafy na golfu: Jak se nedostat k soudu kvůli jízdě na golfovém vozíku

Paragrafy na golfu: Jak se nedostat k soudu kvůli jízdě na golfovém vozíku

14.09.2012 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Případy z golfového prostředí se před tuzemskými soudy neřeší běžně. Výjimky ale existují. Za trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti odsoudil Okresní soud v Kutné Hoře řidičku golfového vozíku, z něhož při jízdě vypadl spolujezdec. Rozhodnutí potvrdil odvolací soud a případ se k dovolání pachatelky dostal až k Nejvyššímu soudu v Brně. Ten se na celou věc znovu podrobně podíval.

Kdo zavinil úraz?

V golfovém areálu se onen neblahý podvečer konala poněkud bouřlivější oslava. Během ní se v golfovém vozíku – přesněji na plošině, která je určena pro odkládání bagů s holemi – vozil správce vybavení daného resortu. Že by hladina alkoholu v jeho krvi dosahovala nulové hodnoty, se nedalo úplně říci. V jednu chvíli vyzval k řízení vozíku i ženu, která byla později odsouzena. Řidička se nejprve pohledem i dotazem ujistila, že spolujezdec je k jízdě připraven, a na jeho výslovný pokyn se rozjela. Během projížďky však muž naneštěstí z golfového vozíku vypadl a způsobil si vážná poranění hlavy. Rozběhlo se trestní řízení, v němž se zkoumalo, do jaké míry zavinila zranění poškozeného řidička a jak moc si za svůj těžký úraz na zdraví mohl muž vlivem silné opilosti sám.

Soudy obou nižších instancí dospěly k závěru, že řidička jednala v příkrém rozporu s pravidly obecné rozumné opatrnosti. Podle nich jí muselo být zřejmé, že jízda na vozíku vestoje ve zvlněném terénu golfového hřiště je krajně nebezpečná a její jednání naprosto nezodpovědné, ba až riskantní. Zvlášť když zraněný muž byl v podnapilém stavu, což řidička nemohla nezaregistrovat, neboť to vyplynulo téměř ze všech svědeckých výpovědí účastníků oslavy.

Nejvyšší soud s jejich závěrem souhlasil a zdůraznil, že u dopravních nehod (kam lze s jistou mírou tolerance podřadit i daný případ) je jednou z nejdůležitějších otázek při posuzování viny příčinná souvislost mezi jednáním pachatele a následkem. Příčinná souvislost je dána tehdy, pokud by bez zaviněného jednání pachatele škodlivý následek nenastal. Je přitom jedno, pokud k následku vedla i další jednání či okolnosti. V daném případě soudci Nejvyššího soudu konstatovali, že primární příčinou vzniku těžké újmy na zdraví poškozeného bylo lehkovážné jednání řidičky. Proto ani značná míra spoluzavinění opilého muže nemohla být důvodem, aby se žena trestní odpovědnosti zprostila. Fakt, že si spolujezdec zavinil úraz do značné míry sám, byl zohledněn pouze v uloženém trestu.

Generální prevence

Nejvyšší soud kromě toho dodal, že v daném případě řidička porušila obecnou generální prevenci, kterou každému ukládá občanský zákoník. Jedná se o poněkud nenápadné ustanovení, o kterém většina lidí zřejmě nikdy neslyšela. Toto ustanovení říká, že každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, majetku, na přírodě a životním prostředí. Vždy a všude, a to i pokud zákon nebo smlouva nestanoví žádné konkrétní chování. Kdo uvedené pravidlo poruší, musí počítat s následky. To postihlo i řidičku golfového vozíku, která byla nakonec odsouzena k peněžitému trestu.

Co z toho plyne? Ponaučení, že golfista nemá za žádných okolností připustit, aby se k příští jamce jeho spoluhráč svezl v úložném prostoru, který je určen pro přepravu bagů s holemi a jiným golfovým náčiním. Ať už vsedě, nebo vestoje, opilý, či střízlivý.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje
16.04.2024
23:15Wall Street nadále pod tlakem  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  9:00CZ - PPI, y/y
  11:00EMU - CPI, y/y