Austrálie ve druhém čtvrtletí prudce zvolnila tempo růstu. Její hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 procenta, což je podle tamního statistického úřadu méně než poloviční tempo proti prvnímu čtvrtletí, kdy růst HDP činil 1,4 procenta. Analytici oslovení v průzkumu agentury Bloomberg očekávali 0,7% tempo růstu. Meziroční růst HDP činil 3,7 procenta oproti 4,4% růstu o kvartál dříve a přesně naplnil očekávání trhu. Kromě slabšího realitního trhu a silnějšího dovozu Austrálii oslabil také pokles aktivity těžebních gigantů, kteří v zemi sídlí.
Negativně se na výkonu australské ekonomiky ve 2Q projevil trh bydlení, který meziročně klesl o 1,7 procenta a z ekonomického růstu ukrojil desetinu procentního bodu, růst vývozu o 0,9 procent (-0,2 p b.) a zásoby ukrojily další tři desetiny procentního bodu z celkového výkonu.
Růst v prvním čtvrtletí byl ale po zpřesnění dat nepatrně vyšší, než se dosud uvádělo. Předběžné údaje hovořily o růstu 1,3 procenta mezikvartálně. Meziroční růst australské ekonomiky byl revidován z 4,3 procenta dokonce na 4,4 procenta, což je nejvyšší tempo růstu od začátku globální ekonomické krize v roce 2007. Bilance australské ekonomiky za první pololetí je také nejlepší za posledních pět let.
Vláda považuje výsledek za druhé čtvrtletí za solidní, vzhledem k tomu, že některé evropské země jsou v recesi a růst ve Spojených státech zůstává slabý. Australská ekonomika ale vůči tomuto vlivu prý není imunní.
Vláda vidí příčinu v tak výrazném zpomalení růstu ve druhém kvartále hlavně v potížích, s nimiž se potýkají obchodní partneři Austrálie. V Asii je to hlavně Čína, jejíž ekonomika také zpomaluje. Z Austrálie se do Číny vyvážejí především nerostné zdroje.
Právě slabší poptávka po železné rudě, která je nejhodnotnějším vývozním artiklem země, vedla australské těžební společnosti patřící mezi na světě jako například (1826,1 GBp, -2,30%) k osekání svých investičních plánů a těžebních projektů, což se podle ekonomů negativně projeví na výkonu ekonomiky ve zbytku roku.
Zatímco ceny vývozu ve druhém čtvrtletí klesaly, silná zůstala naopak domácí poptávka, která se zvýšila o 5,9 procenta. Analytici se proto začínají přiklánět k názoru, že by tamní centrální banka mohla na podzim snížit úroky. Základní sazba je nyní na 3,5 procenta.
„Dnešní data nic nemění na příklonu australské centrální banky k dalšímu uvolňování měnové politiky,“ komentoval nová čísla o vývoji australské ekonomiky Justin Fabo, ekonom Australia & New Zealand Banking Group, a dodal, že očekává dvojí snižování sazeb – nejprve v listopadu, a pak ještě na začátku příštího roku.
(Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK)