Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O (ú)plnosti zvuku

O (ú)plnosti zvuku

12.10.2012 5:30
Autor: Petr Hajn, KSB

Vzpomenul jsem na jeden ze svých starších sloupků, v němž jsem zmínil některé důvody, pro něž se může státu vyplatit, když přispívá na provoz divadel různého druhu. Tvrdil jsem například, že smích vyvolaný komedií posiluje kardiovaskulární systém a možná tak šetří i náklady na léčebnou péči. V této souvislosti jsem uplatnil i myšlenku proslulého psychiatra profesora Vladimíra Vondráčka; ten doporučoval, aby významní komici jako Vlasta Burian či Jan Werich měli na náhrobních kamenech vytesáno: „Zasloužili se o zdraví národa“.

Při jiné příležitosti jsem poukázal na skutečnost, že existuje vztah mezi uměním a hospodářskou prosperitou, i když nebývá zcela přímočarý. Významné mezinárodní obchodní společnosti volí například sídla svých zahraničních „dceřinek“ i podle toho, kde se manažerům (a zejména jejich manželkám i dětem) nabízejí zajímavé kulturní zážitky. A Rubikova kostka (pozdější příspěvek k maďarské ekonomice) měla být původně jen učební pomůckou při vysokoškolské výuce estetiky.

Jak už to ovšem u sporných záležitostí bývá, k úplnosti stanovisek přispívají zejména příklady mnohé a navzájem protikladné. Jeden z nich zde hodlám podrobněji představit. Bylo to před léty a brněnskou univerzitu navštívil významný parlamentní činitel z Německa, jehož jméno jsem již zapomněl. Ten vitální vypravěč nám prozradil, jak v Praze při návštěvě Národního divadla šokoval svého průvodce: „Ještě než začalo představení, počítal jsem členy orchestru, kteří ladili. Český partner mne asi považoval za kulturního barbara, ale mé počínání mělo dobrý důvod. Chtěl jsem si znovu ověřit správnost svého nedávného počínání. Tehdy jsem v parlamentě dostal přípis od jedné z operních scén, kde se požadovalo, aby byl zvýšen počet tabulkových míst v orchestru. Na čtyřech stránkách toho listu se operovalo samými vznešenostmi – hlavně plností zvuku. Jakmile jsem příslušnou dokumentaci prostudoval a osvěžil si právní úpravu“, z hlasu pana poslance zaznívala radostně bojovná nálada, „bylo mi jasné, o co se jim hlavně jedná. Vyšší počet tabulkových míst by dostal orchestr do vyšší kategorie, z toho by plynul vyšší plat pro dirigenta a tak dále. Jenže takto jsem nemohl argumentovat, z toho by bylo pobouření. U nás je dost milovníků opery a to jsou konec konců voličské hlasy, které si nemá politik rozhněvat. I začal jsem ještě častěji navštěvovat operní představení a počítal členy orchestru. Na každém představení pár hudebníků chybělo do současně stanoveného tabulkového seznamu. Snad hráli na svatbách nebo v jiném souboru, po tom už jsem nepátral. Bylo mi však hned jasné, jak se s onou suplikou popasovat. Napsal jsem žadatelům, že jsem přítelem hudebního umění a plnosti zvuku zvlášť (což také jsem) a že by té plnosti mělo být dosahováno zejména plným využitím dosud stanovených tabulkových míst v orchestru. Až bude spolehlivě zajištěn tento stav věcí, dá se uvažovat o dalších opatřeních. Tím byla věc - samozřejmě jen na čas - v klidu vyřízena“.

Vím, že jednotlivý příklad není ve většině debat argumentem dostatečným. Snad však bylo účelné uvést zajímavou historku ze zahraničí – při nejmenším pro větší úplnost tónů v domácích debatách o dotování divadel, pro spravedlivý názor na vznášené nároky a zejména pro inspiraci těch, kdo se k uplatněným požadavkům mají vyjádřit z moci svého úřadu.

Autor Petr Hajn je emeritním profesorem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a externím spolupracovníkem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data