Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen

Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen

17.05.2024 9:01
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Evropská centrální banka již na svých posledních dvou zasedáních začala trhy připravovat na obrat kurzu a začátek cyklu uvolňování měnové politiky. Včerejší mediální ofenzíva centrálních bankéřů v čele s guvernérem francouzské centrální banky Francoisem Villeroyem trhy i analytiky dále utvrdila, že k prvnímu poklesu úrokových sazeb o 25 bazických bodů dojde již na nejbližším zasedání 6. června.

Argumenty pro nižší sazby v eurozóně se nehledají těžko. Hospodářský růst v prvním čtvrtletí sice mírně ožil, ale eurozóna má za sebou více než rok trvající stagnaci. Cenové tlaky i kvůli slabé poptávce postupně odeznívají, a přestože některé položky v jádrové inflaci zůstávají setrvačné, odhadujeme, že je celková inflace na dobré cestě k 2% cíli. Z pohledu centrální banky je v tomto ohledu zásadní dynamika mezd, které dle dostupných vysokofrekvenčních indikátorů nejenže dále nezrychlují, ale relativně viditelně zpomalují do rozmezí 3-4 %.

Ke snižování sazeb však ECB přistoupí velmi opatrně. Zkušenost z nástupu inflační vlny, kterou ECB vyhodnotila jako dočasnou záležitost, a proto zareagovala s velkým zpožděním, je v Radě guvernérů důvodem, proč je percepce rizik stále asymetrická. Jinak řečeno, riziko přílišného utažení měnové politiky (a negativní dopad na růst) je z pohledu centrálních bankéřů méně závažné než opětovné rozhoření inflačního požáru, kdy by ECB bojovala o svoji vlastní kredibilitu. A ta je na konci dne tím nejdůležitějším nástrojem, kterým centrální banky disponují při plnění měnově-politických cílů.

Podobně jako trhy máme za to, že ECB nebude snižovat sazby na každém z následujících zasedání. V tomto roce odhadujeme snížení sazeb v rozsahu 75bps, podobně jako v první polovině roku příštího, čímž by se centrální banka měla dostala na doletovou hladinu 2,5 %.

Vůbec poprvé od vzniku eurozóny tak dojde k tomu, že ECB začne nový cyklus měnové politiky dříve než Fed. A šéfky ECB Ch. Lagardeová zatím mluví vcelku sebevědomě o tom, že jako instituce nejsou „Fed dependent“, ale „data dependent“. Na tom je kus pravdy, ostatně k divergenci politik došlo i v období 2015-2019. Zásadní je ale rozsah této mimoběžnosti. Hlavní obavou centrálních bankéřů je totiž dopad slabšího eura do vyšších dovezených cenových tlaků v situaci dohašování inflačního požáru.

Sama centrální banka však uvádí, že dopad slabšího eura do inflace není zásadní. Na druhou stranu, pokud by měl Fed držet sazby na současné vysoké úrovni po delší dobu, pro ECB to bezesporu bude důležitý argument nejít s úrokovými sazbami významněji dolů.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna zakončila včerejší obchodování bez významnějších změn a stagnuje poblíž úrovně 24,70 EUR/CZK. Závěr týdne by se měl nést ve znamení poklidnější seance vzhledem k prázdnému domácímu kalendáři a absenci čísel prvního řádu na hlavních trzích.

Eurodolar
Včerejší makro údaje z USA byly smíšené. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti zůstaly mírně vyšší, než na jaké jsme byli donedávna zvyklí. Zahájení výstavby bytů a stavební povolení byly pod konsensem a podnikatelský výhled Philly Fedu se také snížil více, než se čekalo. Rovněž výsledky za průmyslovou výrobu v dubnu nebyly nijak přesvědčivé. Americká výnosová křivka tedy dále mírně invertuje, přičemž v rozhovoru pro agenturu Reuters prezident newyorského Fedu Williams uvedl, že ekonomika se posouvá k lepší rovnováze, ale na snižování sazeb je příliš brzy. V podobném (neutrálním) duchu se nesly i další komentáře z Fedu (Bostic, Mesterová, Balkin). Dolar tak po středečním výprodeji vykazoval známky stabilizace.
Pomineme-li sérii vystoupení centrálních bankéřů z ECB naplánovanou na dnešek, tak konec týdne by pro eurodolar neměl být příliš zajímavý.

Akcie
Zámořské indexy včera při otevření ukázaly nová historická maxima. Index Dow Jones Industrial Average dokonce poprvé překonal psychologickou hranici 40 000 bodů. Výrazně pozitivní nálada ale v průběhu obchodování nezavládla a tak jsme zakončili obchodní den poblíž středečních závěrů. Zmiňovanou hranici se tak přes veškerou snahu udržet nepodařilo. Index Dow Jones výrazně těžil z včerejších výsledků retailového řetězce Walmart, jehož akcie přidaly solidních 7 %. Akcie společnosti Canada Goose Holdings rostly o 15,1 %. Společnost Meta klesla o 1,7 %. Berkshire Hathaway Warrena Buffetta odhalila svůj nákup podílu v hodnotě 6,72 miliard USD v pojišťovací společnosti Chubb, která na to konto narostla o 4,7 %.


Čtěte více:

Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům
17.05.2024 6:41
Ed Yardeni z Yardeni Research se domnívá, že zisky společností na amer...
Nové technologie si samy dláždí finanční cestu ke svému rozmachu
16.05.2024 17:58
V ekonomice funguje řada kruhových referencí a spirál. Jednu z nich mů...
Akcie jsou na maximech opatrnější, jejich odolnost se však zvedla
16.05.2024 17:20
Dnešek na hlavních trzích není tak pozitivní jako včerejší den podpoře...
Dow Jones poprvé v historii v průběhu dne nad hranicí 40 000 bodů
16.05.2024 22:01
Zámořské indexy dnes při otevření ukázaly nová historická maxima. Inde...
Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
17.05.2024 8:10
Skupina Colt CZ Group SE (Colt CZ) dokončila akvizici českého výrobce ...

Váš názor
  • Těsně vedle
    17.05.2024 10:07

    9:22 Isabel Schnabel z ECB pro list Nikkei varovala, že "na základě současných dat není snížení sazeb v červenci jisté" (Bloomberg)
    Ticino
Aktuální komentáře
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data