Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně

Autor: Redakce, Patria.cz

Předaukční výstava uměleckých děl uvádí do 25. května kolekci výtvarného umění v širokém záběru 19. a 20. století s přesahem do současné tvorby. Představí se i surrealistický olej Emila Filly, znovuobjevené rané plátno Jana Zrzavého, či dosud neznámý obraz od Toyen. Aukce se uskuteční 26. května od 12 hodin na pražském Žofíně. Zájemci budou mít příležitost dražit i online na aukčním portálu Artslimit.com.

Sekce starého umění na jarní aukci Galerie KODL zaujímá významné místo a je prezentována více než 50 obrazy předních českých autorů převážně z 19. století s výraznými přesahy do počátku století dvacátého. Nejstarší umění je zde tentokrát zastoupeno půvabným dílem od Norberta Grunda. Na časové ose ho již následují tvůrci 19. století v čele s Františkem Xaverem Procházkou, Augustem Bedřichem Piepenhagenem, jeho dcerou Charlottou Piepenhagen-Mohr a Josefem Navrátilem.

Nechybí i tzv. Haushoferova škola. Jeho školu tradičně a v hojném počtu reprezentuje především Adolf Chwala, dále Hugo Ullik, Vojtěch Brechler a Antonín Waldhauser. Haushoferovy žáky velmi vkusně kontextualizují vzácní Vilém Kandler a Jan Novopacký. Ozvuky francouzské plenérové krajinomalby jsou tradičně v čisté podobě zpřítomněny dílem solitérního českého umělce Antonína Chittussiho. Vůni jihu přináší Antonie Brandeisová, vysoké umění mnichovského střihu potom Gabriel Cornelius Max. Tzv. generace 90. let zde má své zástupce v dílech žáků slavného ateliéru Julia Mařáka. Patří mezi ně Antonín Slavíček, František Kaván, Otakar Lebeda, Alois Kalvoda, Stanislav Lolek a Josef Bašek. Do této generace bezpochyby patří též Ladislav Šaloun a o něco málo starší Václav Jansa.

Přelom století se zde promítá hned v několika reprezentativních dílech autorů činných jak ve století devatenáctém, tak dvacátém. Připomeňme významného a osobitého figuralistu Jožu Uprku a jeho dva obrazy Petrovjanka a Pohřeb. Jakub Schikaneder se tentokrát představuje plátnem Ulice v zimě, které lze nepochybně označit za dílo galerijního významu, jaké se na trhu s uměním objeví jen velmi zřídka. Své nezastupitelné místo má i tentokrát impresionistický krajinář Václav Radimský s dvěma oleji na plátně, a to jak francouzské, tak české provenience. České Pařížany přelomu 19. a 20. století tentokrát prezentuje Tavík František Šimon.

J Schikanender

Jakub Schikaneder: Ulice v zimě
olej na plátně, 1900–1910, 91,5 × 72,5 cm
vyvolávací cena: 6 000 000 Kč
odhadní cena: 7 000 000 – 14 000 000 Kč

Do „dlouhého devatenáctého století“ se promítly práce řady významných solitérních českých výtvarníků s výrazným přesahem do 20. století. Patří mezi ně hlavně Oldřich Blažíček, Ludvík Kuba a Jakub Obrovský.

Předválečné umění je v aukci přiblíženo dvěma obrazy Rudolfa Kremličky, přičemž jeden z nich na svého autora prozrazuje krajinářskou inspiraci, druhý jej naopak prezentuje jako významného českého figuralistu se zálibou v neoklasicismu. Z tohoto období pochází i jedna z nejunikátnějších položek, Noli me tangere od Jana Zrzavého z let 1915–1918, jež bylo dosud nezvěstné. Ještě za autorova života bylo dvakrát uvedeno na jeho samostatných výstavách, nebylo však nikdy reprodukováno, což z něj činí skutečně významný objev.

Jan Zrzavý

Jan Zrzavý: Noli me tangere
olej na plátně fixovaném na desce, 1915, 48 × 45 cm
vyvolávací cena: 7 000 000 Kč
odhadní cena: 8 000 000 – 14 000 000 Kč

Etapu meziválečného umění v aukční nabídce otevírá Alfréd Justitz svým dílem Dvě dívky z jeho nejvyhledávanějšího období kolem roku 1919. Přátelil se tehdy s Jiřím Karsem, jehož si velmi vážil a rád s ním tvořil, ostatně i toto plátno pochází ze společného malování. Jiří Kars se pak v aukci představuje dvěma líbeznými portréty své ženy a vlastním autoportrétem z roku 1925.

Meziválečnou avantgardu skvěle reprezentuje i vzácný soubor hned pěti děl Františka Tichého, mezi nimiž vynikají dva oleje z roku 1932 na plátně Tetovaný muž (Japonec) a Tři toreadoři. Vskutku raritní příležitost pro sběratele představuje i velkoformátová tempera Oběšeného Harlekýna z roku 1948, pyšnící se svou proveniencí ze slavné sbírky dr. Jaroslava Borovičky. Umění z období mezi dvěma světovými válkami pak výtečně přibližují i práce Jindřicha Štyrského, Aloise Wachsmana či Otakara Kubína, jenž je zastoupen rovnou sedmi obrazy.

F Tichý

František Tichý: Oběšený Harlekýn

Již tradičně nechybí Václav Špála, jehož neutuchající lásku k ovocným a květinovým zátiším dokládá rovnou šest děl; mezi nimi např. kytice z majetku prezidenta Emila Háchy. Špálova zátiší pak doplňuje Berounka ze zeleného období nebo raná Pradlena z roku 1919. Ta byla pojata velmi radikálním způsobem, jenž imponoval i Karlu Čapkovi natolik, aby ji zařadil do své vysoce ceněné sbírky.

V Špála

Václav Špála: Pradlena
olej na lepence, 1919, vlevo nahoře, 64 × 48 cm
vyvolávací cena: 2 800 000 Kč
odhadní cena: 3 500 000 – 6 500 000 Kč

Špálova expresionistická zátiší doplňuje trojice kubistických děl od Emila Filly (Zátiší s dýmkou a podnosem, Zátiší s gramofonovými deskami a Zátiší s holubem), za zvláštní pozornost nicméně stojí jeho figurální Dvojice z roku 1934. Tento velkoformátový surrealistický olej pochází ze sbírky dr. Jaroslava Borovičky, v níž patřil mezi jeho nejoblíbenější. Snad cítil, že se pro Fillu téma ženského aktu postupně stalo stejně důležitým jako zátiší, a právě v nich dosáhl svého vrcholu.

Emilla Filla

Emil Filla: Dvojice
komb. tech. (olej, email, písek) na plátně, 1934, 162 × 146 cm
vyvolávací cena: 13 000 000 Kč
odhadní cena: 15 000 000 – 35 000 000 Kč

Rozmanitý vývoj výtvarného umění ve 30. a 40. letech 20. století lze pak sledovat i ve dvou surrealistických dílech Františka Janouška – jehož Večerní máj je bez nadsázky tím nejlepším, co se od něj dosud na aukčním trhu objevilo – či v plátně Kamila Lhotáka, jehož Větroň na předměstí dává na odiv jeho vrcholné období Skupiny 42.

K Lhoták

Kamil Lhoták: Větroň na předměstí
olej na plátně, 1943, 60 × 80 cm
vyvolávací cena: 1 500 000 Kč
odhadní cena: 2 000 000 – 5 000 000 Kč

Poválečné umění opět nadmíru kvalitně zaštituje Toyen plátnem Odchází a přichází z jejího pařížského období, v němž se zapojila do činnosti surrealistické skupiny kolem Andrého Bretona. Dílo se do Prahy dostalo z francouzské rodinné sbírky, do níž bylo zakoupeno hned po dokončení přímo od autorky. Jedná se komorní, ale působivý obraz, jenž dosud zůstával veřejnosti utajen.

Toyen

Toyen: Odchází a přichází
olej na plátně, 1953, 38 × 46 cm, rám
vyvolávací cena: 7 000 000 Kč
odhadní cena: 10 000 000 – 15 000 000 Kč

Nelze opomenout ani tři vynikající oleje Františka Muziky – od jeho raného neoklasicistního Pastorále, přes imaginativně surrealistický Elsinor IV (jenž se objevil i na přebalu autorovy monografie od Františka Šmejkala), po hravé a optimisticky laděné Medúzy IX ze sklonku jeho života. Z tvorby poválečných umělců určitě stojí za zmínku i malebné práce Josefa Lady včetně rané ilustrace Sysel seče votavu z knihy národních říkadel Karla Jaromíra Erbena, nebo čtyři obrazy Josefa Lieslera pocházející přímo z jeho ateliéru, kde byly dosud v držení rodiny.

F. Muzika Pastorále

František Muzika: Pastorále
olej na plátně, 1923, 100 × 120 cm
vyvolávací cena: 6 000 000 Kč
odhadní cena: 8 000 000 – 12 000 000 Kč

František Muzika

František Muzika: Medúzy IX

Zajímavý segment tvoří i díla autorů činných převážně v 70. a 80. letech. Velmi vzácnou příležitostí je autorský tisk Andyho Warhola, jenž vytvořil pro prezidentskou kampaň Edwarda Kennedyho, a který byl téměř 19 let součástí stálé expozice v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborcích. Vedle něj je pak možné zhlédnout poměrně ojedinělá díla Evy Kmentové, Adrieny Šimotové, Marii Bartuszové, Milana Dobeše či Radoslava Kratiny. Soubor 20. století pomyslně uzavírá velkoformátová Variace č. 1 Theodora Pištěka z roku 1995, v níž se malíř, často řazen mezi evropské hyperrealisty, poprvé vydal na dlouhou cestu geometrické abstrakce ve spojení s prostorem.

M Bartuszová

Maria Bartuszová: Skladačka XI, Klíčenie
Bronz, odlito 1983 podle původního modelu z roku 1974, 18,5 × 16 cm
vyvolávací cena: 500 000 Kč
odhadní cena: 1 000 000 Kč – 3 000 000 Kč

Generace současných umělců a umělkyň je zastoupena známými jmény, jako je Rudolf Burda, Michal Cimala, Jiří Černický, Jiří Georg Dokoupil, Martin Janecký, Jan Kaláb, Jiří Kaloč, Adam Kašpar, Lukáš Novák, Pasta Oner, Jan Pištěk, Jaroslav Róna, Jiří Sopko, Michal Škapa, Jiří Štourač a Štefan Tóth.

M Janecký

Martin Janecký: Myslitel
ručně tvarované opalinové sklo metodou „inside bubble sculpting“, 2023, 43 cm
vyvolávací cena: 350 000 Kč
odhadní cena: 400 000 – 600 000 Kč

Celou kolekci pak doplňují položky, které budou draženy v rámci charitativní části aukce. Zájemci o soudobou tvorbu mohou podpořit neziskovou organizaci Centrum Paraple a zároveň získat obrazy Jana Híska, Šárky Koudelové, Jakuba Matušky (Maskera), Michala Mráze, Jiřího Petrboka, Ronyho Plesla, Jakuba Špaňhela nebo Moniky Žákové.

Prvních šest položek v katalogu je pak nabízeno na podporu festivalu Pražské jaro a umělci je vytvořili přímo pro tutopříležitost, přičemž inspirací jim byl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany, od jehož narození uplynulo v letošním roce 200 let. Díla Milana Grygara, Petra Nikla, Ivana Pinkavy, Jakuba Roztočila, Iry Svobodové a Daniela Vlčka bude možné zhlédnout při příležitosti návštěvy koncertů v rámci festivalu Pražské jaro v Rudolfinu (foyer v prvním patře) a Obecním domě (Riegrův salonek v hlavním foyer Smetanovy síně).

Poslední komentovaná prohlídka proběhne 20. května od 16:00.

(Komerční sdělení)

Čtěte více:

Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
Inflace bez překvapení zlepšuje vyhlídky pro akcie i dluhopisy
Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen a je v ohrožení života
Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Váš názor
Aktuální komentáře
25.06.2024
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada
22:01Investoři vybírají zisky z AI
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data