Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinesl by Romney na trhy chaos, Obama další růst?

Přinesl by Romney na trhy chaos, Obama další růst?

05.11.2012 17:15, aktualizováno: 5.11. 17:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

V posledních týdnech se vývoj na trhu s americkými vládními dluhopisy odvíjel zejména od toho, jak vypadaly naděje hlavních prezidentských kandidátů na zvolení. Investoři se obecně domnívají, že pokud by vyhrál Mitt Romney, přijde negativní vývoj a výnosy dluhopisů budou výše, než kdyby vyhrál Barack Obama. Částečně je tento pohled odrazem očekávání týkajících se vývoje ekonomického růstu, zdanění a deficitů. Vztah mezi výnosy vládních dluhopisů a očekávaným výsledkem voleb je ale z největší části dán potenciálními rozdíly v přístupu k Fedu. Vývoj pravděpodobnosti zvolení Romneyho a výnosů desetiletých vládních dluhopisů od poloviny září ukazuje graf: 
 
001

Ben Bernanke sice své plány ohledně zájmu o setrvání v čele Fedu zatím nesdělil, je ale pravděpodobné, že nový prezident bude jmenovat i nového šéfa Fedu. Obecně totiž převažuje názor, že Bernanke již zájem o tuto pozici mít nebude. A nominace nového guvernéra centrální banky by mohla být nejdůležitějším rozhodnutím, které nový prezident učiní. Fed běžně pouze dolaďuje klíčovou sazbu tak, aby odpovídala ekonomické situaci. V současné době ale funguje spíše jako tahač, za který je zapřažena celá ekonomika. Došlo k enormnímu růstu jeho rozvahy, přišel závazek držení sazeb u nuly „minimálně do poloviny roku 2015“. Kroky Fedu byly naprosto mimořádné, to samé můžeme říci o jeho vlivu na trhy. 

Vyhraje americké prezidentské volby Obama, nebo Romney? A kdo je lepší volbou? Hlasujte v anketě!

Pokud volby vyhraje Barack Obama, do čela Fedu jmenuje pravděpodobně Janet Yellen. To by znamenalo pokračování v současném kurzu, protože tato ekonomka se domnívá, že akomodace by měla pokračovat i ve chvíli, kdy se dostaví oživení a zvedne se i inflace. Zároveň by ráda prosadila větší míru nastavení politiky na pravidlech. Po vítězství Obamy by tak trhy měly dále čekat nízké sazby. Zajímavějším scénářem by bylo vítězství Romneyho. Ten byl hlasitým kritikem Fedu, protestoval i proti QE. Pokud by Fed náhle změnil politiku z uvolněné na utaženější, přineslo by to pravděpodobně prudkou negativní reakci akciových i dluhopisových trhů. Důkazem je růst výnosů dluhopisů poté, co Romney vyhrál první televizní debatu s Obamou.

Existují ale čtyři základní důvody, proč Romney k razantní změně v čele Fedu zřejmě nepřikročí. Monetární politika se dostala mimo jeho hlavní zájem poté, co vyhrál primární volby. Mnohá ze jmen, která padala ve spojitosti s jím prosazovanými kandidáty, pak jsou umírněnými ekonomy, kteří nejsou žádnými velkými jestřáby. Příkladem je Greg Mankiw či Glenn Hubbard. Kdyby se Romney snažil prosadit někoho razantnějšího, jako například Johna Taylora, setká se s intenzivní opozicí v Senátu, a to i v případě, že jej ovládnou republikáni. A prudká změna politiky není pravděpodobná ani proto, že by snižovala Romneyho šance na znovuzvolení, což je možná nejdůležitější faktor ze všech. Politicky by byl totiž tento krok velice nepopulární. Ať již to je z ekonomického hlediska dobře nebo špatně, monetární politika Fedu pomáhala aktivům v celé globální ekonomice a prudký obrat by vyvolal destrukci vytvořeného bohatství. Nakonec tak zůstane politika Fedu akomodační bez ohledu na to, kdo volby vyhraje.

(Zdroj: Pimco, Josh Thimons)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data