Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Exekuce od roku 2013: Novela přinese exekutorům více práce

Exekuce od roku 2013: Novela přinese exekutorům více práce

13.12.2012 5:30
Autor: David Sobek, KSB

Věřitel, kterému dlužník neplatí (přestože mu to ukládá vykonatelné rozhodnutí soudu), se může dle stávající úpravy rozhodnout, zda bude svou peněžitou pohledávku vymáhat prostřednictvím soudu nebo soudního exekutora. Jedná se o tzv. dvoukolejnost výkonu rozhodnutí, která existuje od roku 2001, kdy soudní exekutoři vstoupili na scénu. Pokud se věřitel vydá cestou soudního výkonu rozhodnutí, musí sám soudu určit, jakým způsobem se má výkon rozhodnutí provést, tedy mimo jiné specifikovat v návrhu, zda se má postupovat provedením srážek ze mzdy, přikázáním pohledávky z účtu nebo prodejem movité věci či nemovitosti. V závislosti na navrhovaném způsobu výkonu rozhodnutí musí navíc uvést, kdo je dlužníkovým zaměstnavatelem, ve které bance má dlužník účet a jaké je jeho číslo nebo označit dlužníkovu nemovitost a doložit, že ji dlužník vlastní. 

Naopak když se věřitel vydá cestou exekuce, určí si exekutor sám, jakým způsobem se exekuce provede. Exekutoři totiž disponují poměrně rozsáhlými oprávněními ke zjišťování majetku dlužníka. Na písemnou žádost pověřeného exekutora musejí soudy, orgány státní správy a samosprávy, obce, notáři a osoby rozhodující o právech a povinnostech sdělit exekutorovi údaje o majetku dlužníka, které jsou jim známy z jejich úřední činnosti. Dále katastrální úřady, finanční úřady, správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny, burza cenných papírů, centrální depozitář cenných papírů jsou povinni na písemnou žádost oznámit exekutorovi údaje potřebné k provedení exekuce. Stejně tak banky, pojišťovny, investiční společnosti a investiční fondy, obchodníci s cennými papíry, notáři a advokáti, fyzické a právnické osoby jsou povinni na písemnou žádost sdělit exekutorovi údaje o číslech účtů dlužníka, údaje o majetku, věcech, listinách či zaknihovaných cenných papírech dlužníka jimi spravovaných či u nich uschovaných.

Exekutoři oblíbenější než soudy

Praxe uplynulých let ukázala, že věřitelé raději využívají služeb exekutora než soudu.  Díky naznačeným rozsáhlým oprávněním a hmotné zainteresovanosti na výsledku jsou exekutoři zpravidla při vymáhání dluhů rychlejší a efektivnější. To se projevilo v tom, že počet soudních výkonů rozhodnutí v posledních letech stagnoval, až mírně klesal, zatímco počet exekucí strmě rostl.

Na tento stav zareagovala i zmíněná novela. Peněžitá plnění budou od Nového roku s několika výjimkami vymáhat výhradně exekutoři. Soudy se omezí pouze na situaci, kdy se bude jednat o vymožení peněžitých plnění na základě rozhodnutí orgánů Evropských společenství a jiných zahraničních rozhodnutí, bude-li současně s návrhem na prohlášení vykonatelnosti podán i návrh na nařízení výkonu rozhodnutí. Věřitel si již nebude moci zvolit, zda preferuje výkon rozhodnutí soudem, nebo exekuci. Pokud podá návrh na soudní výkon rozhodnutí, které budou nově oprávnění provést pouze exekutoři, soud návrh odmítne. Samostatnou kapitolou nadále zůstanou výkony rozhodnutí ve správních a daňových věcech.

Novela tedy exekutorům přinese novou práci. Navíc, někteří exekutoři od začátku příštího roku dostanou od soudů „rozdělané“ případy k dokončení. Podle novely totiž ta soudní řízení o výkonu rozhodnutí, která nebudou ukončena do konce tohoto roku a současně od příštího roku nebudou spadat do působnosti soudů, budou soudy rovnoměrně rozvržena mezi exekutory v příslušném obvodu. U takto převzatých případů nebude exekutor vázán návrhem věřitele ohledně způsobu vedení exekuce. Oprávněný však bude moci do 2 měsíců od obdržení informace o předání soudního spisu podat exekutorovi návrh na zastavení exekuce; exekutor bude muset takovému návrhu vyhovět. Oprávněný také bude moci ve stejné lhůtě požádat soud o změnu exekutora.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data