Aktualizováno Za poslední tři měsíce loňského roku dokázala ekonomika Číny po dvou letech poprvé zrychlit své meziroční tempo růstu - ze 7,4 procenta na 7,9 procenta, a překonala tak odhady počítající se 7,8% tempem. Nečekaně dobrý výsledek se přelil i do pozitivnější celoroční bilance – růst za rok 2012 dosáhl 7,8 procenta proti konsensu 7,7 procenta. Přesto šlo o nejpomalejší tempo růstu od roku 1999 a výrazné zpomalení proti loňskému 9,3% růstu.
Optimismus ekonomům i trhům kromě zastavení sérii sedmi ztrátových kvartálů v řadě dodávají i další makrodata z druhé největší ekonomiky světa. Čínské maloobchodní tržby za prosinec zrychlily růst z 14,9 % na 15,2 % při konsensu 15,1 %. Průmyslová produkce za prosinec potom zrychlila meziroční růst z 10,1 procenta na 10,3 procenta proti konsensu 10,2 procenta.
„Oživení čínské ekonomiky je v poměrně dobré formě,“ okomentoval poslední dávku hospodářských dat z Číny Zhu Haibin, hlavní ekonom pro čínskou ekonomiku u banky JPMorgan Chase. Zároveň ale varoval, že pozitivní vliv prorůstových opatření Pekingu budou kolem poloviny letošního roku opadávat. Na druhou stranu však Haibin očekává, že v druhém pololetí může dojít k vzedmutí poptávky ze zahraničí, což by mohlo ochabnutí domácích stimulů vynahradit.
Peking loni posílil investice do infrastruktury a poskytl pobídky, které měly spotřebitele přimět k nákupu energeticky úsporných domácích spotřebičů. Nejvyšší představitelé Číny varovali, že globální ekonomické problémy budou možná trvat déle, než se čeká, slíbili však, že budou dělat vše, aby udrželi v letošním roce stabilní růst. Ekonomická stabilita je důležitá pro budoucího nového premiéra a prezidenta, kteří se ujmou funkcí v březnu.
Vzedmutí druhé největší ekonomiky světa je díky čilým obchodním stykům dobrou zprávou i pro Evropu, která tempem růstu HDP silně zaostává. Pro srovnání největší evropská ekonomika - Německo -loni podle předběžných údajů vzrostla o 0,7 procenta, což je výrazné zpomalení proti roku 2011, kdy hrubý domácí produkt vykázal tříprocentní růst.
Dvouciferná tempa růstu stále v nedohlednu
Po dlouhé dekády byla Čína vnímána jak ekonomický kolos, který navzdory problematické politické základně podporuje globální ekonomiky každoročním dvouciferným růstem hrubého domácího produktu. Tato éra však již skončila, upozorňují ekonomové.
„Po třicet let rostla Čína v průměru o 10 procent (ročně), ale nyní je čínská ekonomika v období transformace,“ řekl dnes pro BBC Rajiv Biswas, ekonom IHS Global.
Důvody konce zářných výsledků čínské ekonomiky přitom spatřuje ve stárnoucí populaci a klesající mezní produktivitě kapitálu. „Tyto dlouhodobé trendy jim znemožňují, aby donekonečna rostly 10% tempem,“ vysvětluje Biswas. Pro následujících několik let potom Biswas souhlasí s odhady Pekingu a počítá s ekonomickým růstem Číny mezi sedmi a osmi procenty ročně.
Mezi dalšími nepříznivými faktory pro čínskou ekonomiku nelze nezmínit ochabnutí zahraniční poptávky v důsledku zpomalení evropských ekonomik a Spojených států. Čínská vláda se navíc sama zalekla možného nafukování bublin na trzích (zvláště realitních) v důsledku neustálé podpory růstu HDP a omezila stimulaci.
Světová banka tento týden snížila odhad růstu čínské ekonomiky pro letošní rok na 8,4 procenta z předchozích 8,6 procenta. Analytici očekávají, že se HDP letos zvýší nejméně o osm procent. Varují však, že oživení může ohrozit pokles obchodu nebo pokud se komunistické vládě nepodaří udržet růst investic.
(Zdroj: Bloomberg, BBC, WB)