Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč současné rally chybí respekt investorů? Pozitivní sentiment dokazuje i VIX na 6letém minimu

Proč současné rally chybí respekt investorů? Pozitivní sentiment dokazuje i VIX na 6letém minimu

21.01.2013 14:35
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Wall Street v pátek rozšířila svá více než pětiletá maxima, když index S&P 500 zavřel na 1486 bodech a od svých minim z března 2009 posílil již o 120 procent. Současná rally se tak řadí mezi pouhých devět 100% rally v historii tohoto indexu a trvá již více než 1400 dní, jak naznačují data společnosti Bespoke Investment Group. Podle dat společnosti Wilshire Associates tento růst vygeneroval na hodnotě akcií 10,5 bilionů dolarů. Silnému býčímu trendu, který následoval po největším propadu od Velké deprese, se navzdory těmto impozantním číslům nedostává zaslouženého respektu. Proč tomu tak je?

Gene Needles, CEO společnosti American Beacon Funds, vysvětluje tento nedostatek respektu tím, že většina investorů si neuvědomuje, jak je trh silný, protože se zaměřují především na krátkodobou volatilitu. „Myslí si, že trh je dole, když čtou všechny ty strašidelné titulky v médiích, jako jsou: Finanční krize, fiskální útes, debata o dluhovém stropu nebo Evropa. Ačkoliv tržní statistiky hovoří jasně, investoři tento fakt ignorují kvůli strachu z toho, co se stalo v letech 2008 a 2009,“ uvedl šéf výše zmíněného fondu.

Podle dat společnosti Investment Company Institute za posledních pět let opustilo akciové fondy přibližně 557 miliardy dolarů, zatímco jeden bilion přitekl do dluhopisových fondů. To nasvědčuje tomu, že investoři zhrzení svými neúspěchy s akciemi alokovali své prostředky do mnohem méně rizikových dluhopisů nebo je dokonce uložilo na termínované účty v bance.

Jeden ze zakladatelů společnosti Bespoke investment Group, Paul Hickey, k tomu řekl: „Investoři nevěří trhu jako takovému, takže nevěří ani současné rally“. Podobný názor zastává i Doug Sandler, hlavní akciový analytik společnosti RiverFront Investment Group, který tvrdí, že investoři se stále nepřenesli nad ztrátami zpřed několika let. „Posledních 12 let jsme nuceni do uvažování, že nákup akcií je špatným rozhodnutím, protože v určitém bodě nás to semele,“ uvedl Sandler.

Dalším důvodem nedůvěry investorů v současnou rally může být i velké zapojení vládních opatření. Někteří investoři tak argumentují tím, že akcie jsou uměle nadhodnoceny měnovými stimuly centrální bank. Problémem je tak především udržitelnost rally, když odhadovat další kroky politiků je velmi ošemetné. „Je to opravdu těžké předpovědět. Nedokážu říct, o čem zrovna přemýšlí Mario Draghi. Můžeme pouze hádat. Ale to jiné, než odhadovat, jaké budou prodeje iPhonů společnosti Apple (500 USD, -0,53%). A to lidí straší,“ soudí Doug Sandler.

Analytici zastávající současnou rally argumentují především silnými korporátními výsledky, když poměr P/E se aktuálně nachází kolem 13, což je pořád pod dlouhodobým průměrem kolem 15, a výrazně pod úrovněmi kolem 30 z roku 2000 těsně před splasknutím internetové bubliny. Akcie se zdají být rozumně ohodnoceny i vůči dluhopisům, vůči kterým se dokonce stále zdají být podhodnocené, když průměrný výnos u desetiletého amerického vládního dluhopisu se pohybuje kolem 1,8 %, zatímco průměrný dividendový výnos v rámci indexu S&P 500 se pohybuje kolem 2,8 %.

Změnu vnímání rizika u investorů dokazuje v posledních týdnech i vývoj indexu volatility VIX. Tento index, který bývá často označován jako index strachu, se od 28. prosince propadl o 45 % na 12,46, což je nejnižší úroveň od dubna 2007. Tento prudký vývoj zachytil mnoho investorů nepřipravených, když nevyřešené automatické výdajové škrty nebo dluhový strop dávaly spíše šance na růst volatility. VIX se obchoduje zhruba 39 procent pod dlouhodobým průměrem 20,43, což přilákalo nové investory a počet otevřených futures kontraktů na VIX obchodovaných na CBOE vzrostl v minulém týdnu na historické maximum.

Vývoj indexu VIX a korelace s pojištěním proti bankrotu bank

001

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, S&P)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  
10:31Český zpracovatelský průmysl se blíží stabilizaci. Nové zakázky začaly růst
10:24Shell překonal očekávání analytiků a oznamuje další zpětný odkup akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst