Aktualizováno Průzkum institutu Ifo mezi německými podnikateli ukázal, že se v lednu hodnocení celkového klimatu dál zlepšilo. Index stoupl na 104,2 z prosincových 102,4 bodu. Konsensus byl nastaven na 103 bodů. Pozitivní dojem z čísel podporuje také zvýšení dílčího indexu očekávání z 98 na 100,5 bodu, což je také více, než se čekalo (98,5 b). Mírné zlepšení je rovněž vidět u hodnocení současných podmínek - tento index stoupl na 108,0 bodu z předchozích 107,1. Lepšící se náladu v německé ekonomice už dříve během týdne ukázaly indexy nákupních manažerů a index ZEW. Dnešní dobrá čísla tak pro trh nemohou být až tak velkým překvapením. Eurodolar na ně zareagoval růstem až nad 1,3440, ale tento růst se rychle vyčerpal.
Při pohledu na sledované sektory je vidět další výrazné zlepšení očekávání pro příštích šest měsíců v průmyslu, kde se předchozí pesimismus už prakticky vytratil. Zlepšovat se s přelomem roku začalo také hodnocení současné situace. Očekávání ve stavebnictví se také značně zlepšila a dílčí index se dostal nad nulu, což znamená lehce převažující optimismus. V obchodě naopak očekávání zůstávají stejná či se lehce zhoršují. Lze z toho soudit, že za zlepšujícími se vyhlídkami pro výrobní sektor stojí spíše očekávání ohledně exportu než domácí spotřebitelské poptávky.
Lepšící se náladu v Německu vidíme jako důležitý faktor, který bude ECB odrazovat od dalšího snižování sazeb. Je totiž v souladu s jejím předpokladem, že ekonomika bude po negativním přelomu roku postupně oživovat. Právě to byl jeden z důležitých bodů, který banka zmiňovala na posledním jednání, kde upustila od náznaků volnější politiky. Dobrou zprávou jsou německá data také pro ekonomiky, které jsou na Německo úzce navázané, ať jde o Nizozemsko, Rakousko nebo ČR. V domácí ekonomice se tak zlepšují vyhlídky pro export a později, pokud budou přibývat známky oživení, i pro náladu spotřebitelů. Naopak pro periferii eurozóny se tím situace příliš nemění.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR online:
