Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsou banky z nejhoršího venku?

Jsou banky z nejhoršího venku?

08.02.2013 11:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší ekonomickou záhadu posledních let představuje pomalá rychlost oživení. Prvotní příčinou recese z let 2007 – 2009 bylo prasknutí bubliny na trhu nemovitostí. Do nejhoršího poklesu od dob Velké deprese ale americkou ekonomiku poslala následná bankovní krize. A pokračující problémy bankovního sektoru jsou jednou z hlavních příčin pomalého oživení. Klíčovou otázkou je tak nyní to, zda se banky již dostaly z nejhoršího. Zdá se, že by tomu tak mělo být. Ceny nemovitostí dosáhly minulý rok dna a od té doby rostou, dlužníci jsou v lepší finanční kondici. Korporátní zisky prošly silným růstem, spotřebitelům se podařilo dostat pod kontrolu jejich dluh. Celkový obrázek je ale stále složitý.

Ztráty, které banky utrpěly v důsledku propadu cen nemovitostí, ukázaly na řadu fundamentálních problémů celého systému. První skupina se týká regulace. Tu můžeme rozdělit na dva základní typy. První omezuje rizika, která mohou banky podstupovat. Zde ovšem narážíme na to, jak dobře jsou regulátoři schopni monitorovat aktivity bank a jejich portfolia. Druhý typ odděluje agresivní formy bankovnictví od těch konzervativních. Tím by se mělo zabránit tomu, aby ztráty ze spekulativních obchodů vedly k omezení dostupnosti úvěrů a financí. Tzv. Volckerovo pravidlo omezuje banky v rizikových investicích financovaných stejným kapitálem, který financuje jejich běžné aktivity. Toto pravidlo ale nevyžaduje úplné oddělení komerčního a investičního bankovnictví, které dříve vyžadoval tzv. Glass-Steagall Act. Navíc se zdá, že banky již nacházejí způsob, jak se i Volckerovu pravidlu vyhnout.

Další problémy se týkají kvality úvěrů. K rizikovým investicím před krizí nevedla jen volnější regulace. Alan Greenspan sledoval uvolněnou monetární politiku, která banky podporovala v úvěrování. Celkově tak došlo k poklesu kvality úvěrů. Dnes banky zachovávají větší opatrnost, ale Fed stále drží expanzivní kurz a potenciál pro spekulaci tak nadále existuje. K tomu se přidávají složité investice, někdy nazývané deriváty. Ty před krizí přispěly k celkovým ztrátám a samy banky kvůli nim často nebyly schopny určit, jakému riziku vlastně čelí. V poslední době celkový objem derivátů poněkud poklesl, v porovnání s historickými standardy se ale stále nachází velmi vysoko. Podle nedávno zveřejněného článku v Atlantic bylo největším zdrojem paniky během krize to, že ze zveřejňovaných informací nebylo možno říci, jak velkým problémům daná banka čelí. Z článku vyplývá, že míra této transparentnosti se do dneška o mnoho nezlepšila.

Někteří analytici mají za to, že se banky již dostaly z nejhoršího a výhled už se bude pouze zlepšovat. Ceny akcií bank, které jsou stále hluboko pod předkrizovými maximy, tak podle nich představují dobrou investici. I v nejlépe vedených bankách se ale zdá, že risk management stále není dostatečný. J.P. Morgan Chase minulý rok po vyšetřování ztráty ve výši 5,8 miliard dolarů došel k závěru, že management plně nerozuměl obchodní strategii, nedohlížel dostatečně na procesy v bance a v podstatě neměl představu o tom, jakou částku firma riskuje. Pro agresivní investory mohou být akcie bank zajímavé, ostatní si ale najdou dost titulů s vysokým dividendovým výnosem mezi ropnými společnostmi, v telekomunikacích či veřejných službách. Co se týče růstu, ten banky nepotáhnou, dokud nebudou vyřešeny základní problémy celého odvětví.

(Zdroj: Time)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data