Podíl zboží vyváženého ze Spojených států do zemí BRIC (Brazílie, Ruska, Indie a Číny) na celkovém americkém vývozu setrvale stoupá. Díky hladu po amerických výrobcích by čtyřka rozvíjejících se trhů v zahraničněobchodní bilanci USA mohla za pár let předstihnout Kanadu i Evropskou unii.
Z níže uvedeného grafu, sestaveného agenturou Bloomberg, je patrné, že zboží vyvážené do Brazílie, Ruska, Indie a Číny v prosinci loňského roku tvořilo 13,1 % veškerého amerického exportu. Před dvaceti lety to byla necelá 4 %.
Vývoz do EU se na celkovém exportu podílel z 16,4 %, zatímco před deseti lety tvořil téměř čtvrtinu amerického vývozu. Na této bilanci se podepisuje pokles relativního významu Evropy ve světovém obchodě a také chabý výkon její ekonomiky. Eurozóna má za sebou tři čtvrtletí klesajícího HDP. Velká Británie na tom není o nic lépe.
Pokles významu v americké obchodní bilanci utrpěla i Kanada. Dřív se na americkém vývozu podílela z 19,5 %. Nyní její podíl klesl na 16,8 %.
Hlavní destinace amerického exportu (podíly v %)
Zdroj: Bloomberg, Census Bureau
„Evropa je pro nás nejdůležitějším trhem, ale neroste a stěží lze očekávat, že bude v budoucnu tahounem vývozu,“ tvrdí Catherine Mannová, profesorka ekonomie z Brandeis University, která dřív pracovala pro Fed. Exportéři by podle ní měli vsadit hlavně na Latinskou Ameriku a Rusko.
V přepočtu na dolary je Čína druhou největší ekonomikou, Brazílie je sedmá, Rusko deváté a Indie uzavírá žebříček Top 10. Vyplývá to ze statistik Mezinárodního měnového fondu (MMF) zveřejněných loni v říjnu.
Americkým vývozcům se loni všeobecně nadmíru dařilo. Za hranicemi prodali zboží v rekordní hodnotě 2,2 bilionu USD. Podíl exportu na americkém HDP (hodnotově) dosáhl 14 %, což je nejvyšší číslo nejméně od roku 1960, kdy jsou statistiky k dispozici.
Prezident Barack Obama v nedávném projevu o stavu unie ohlásil záměr vyjednat s EU zónu volného obchodu. Jeho administrativa také jedná o podobných dohodách s dalšími 10 zeměmi. V roce 2011 byly uzavřeny smlouvy s Jižní Koreou, Panamou a Kolumbií.
Německo má podle posledních prohlášení při jednání s USA zájem o vytvoření co nejširší zóny volného obchodu. Francie a jižní státy chtějí chránit své zemědělce a také se bránit americkým geneticky modifikovaným produktům. Jednání by měla začít v létě a dohoda by měla být uzavřena v šibeniční lhůtě 18 měsíců.
(Zdroje: Bloomberg, Reuters)