Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký břidlicový boom má trvat desítky let

Americký břidlicový boom má trvat desítky let

28.02.2013 15:22
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Těžba zemního plynu ve Spojených státech by se měla v průběhu dalších 30 let neustále zvyšovat. Vyplývá to z nové studie velkých texaských břidlicových ložisek, z nichž je díky technikám horizontálního vrtání a hydraulického štěpení (tzv. frakování) v posledních letech možné plyn levně dobývat. Revoluce v americké energetice, jež by mohla zásadním způsobem ovlivnit budoucí směřování největší ekonomiky světa, by tak mohla trvat celou generaci.

Rozsáhlá studie, financovaná nadací Alfreda Sloana a provedená výzkumníky z University of Texas, se zaměřila na geologické i ekonomické charakteristiky 15 tisíc vrtů ve velké Barnettově břidlicové formaci na severu Texasu. Podle výsledků zatím nejobsáhlejšího průzkumu tak významného amerického ložiska bude možné z břidlic za přijatelnou cenu těžit stále více plynu až do roku 2040, kdy by měla produkce začít pomalu klesat.

Podle studie, jejíž obsah se dostal do rukou deníku Wall Street Journal, bude většina plynu skrytého v hluboko položených horninách pro těžaře komerčně zajímavá při ceně 4 USD za milion britských termálních jednotek. V současné době se ceny pohybují kolem 3,5 USD za milion termálních jednotek. Před pěti lety byl plyn zhruba dvakrát dražší.

Výsledky výzkumu, založeného na reálných datech z již vyhloubených vrtů, potvrzují předchozí odhady amerického Energetického informačního úřadu (EIA), podle nichž celoroční produkce zemního plynu v USA do roku 2040 dosáhne 940 miliard m3. Loni se americká těžba vyšplhala na 680 mld. m3 plynu, čímž předstihla ruskou produkci.

Boom těžby z břidlic výrazně zasáhl do amerického energetického mixu. Plyn se mnohem více využívá k výrobě elektřiny, a vytlačuje tak z trhu uhlí i jádro. Díky láci důležité vstupní suroviny se v zemi chystají investiční projekty v chemickém a ocelářském sektoru či v agroprůmyslu v hodnotě desítek miliard dolarů. Plyn by se také mohl stát významným exportním artiklem Spojených států.

Podle ropného geologa Arta Bermana, který patří mezi hlavní skeptiky ohledně projekcí růstu těžby plynu z břidlic, je texaská studie „pravděpodobně nejkomplexnějším výzkumem Barnettovy formace, který kdy byl a bude zpracován.“ Její závěry však Bermana utvrdily v názoru, že jen čtvrtina vrtů na formaci je provozována se ziskem.

Texaská studie skutečně poukazuje na fakt, že výkonnost mnoha vrtů je slabá. Formace pokrývá plochu zhruba 8000 čtverečních mil, avšak výnosně těžitelné zásoby se nacházejí jen na polovině tohoto území. Společnosti, které vydaly nemalé částky na pronájem obrovského množství půdy v odlehlých částech Barnettovy formace, by proto mohly sedět na hlušině.

Přesto se podle studie z formace dá vytěžit 44 bilionů kubických stop plynu, což je trojnásobek dosud vyzískaného množství. University of Texas zkoumá další břidlicová ložiska v Pensylvánii, Louisianě a Arkansasu. Dosavadní výsledky vedou vědce k závěru, že americká těžba plynu bude růst ještě několik desítek let. Hotové studie k dalším formacím by měly být zveřejněny v příštím roce.

Jelikož každý vrt pokryje relativně malou část území, je ještě v Barnettově formaci prostor po tisíce dalších, i když zde těžařská aktivita probíhá přes deset let. Gigantická Marcellusova formace v Pensylvánii má prý dostatečný potenciál pro uživení desítek tisíc nových vrtů. Některé by mohly být umístěny blízko obydlených oblastí, což by mohlo zvýšit obavy z dopadů frakování na životní prostředí a také tlak na vládu, aby aktivity těžařů víc regulovala. 

 
(Zdroje: WSJ, EIA, Bloomberg)


Čtěte více:

Polsko vidí v břidlicovém plynu příležitost pro lidi, energetiku i rozpočet. Češi couvají...
03.10.2012 18:13
Nálepku „průkopník břidlicového plynu v Evropě“ si Polsko hodlá udržet...
Británie zrušila zákaz průzkumu ložisek břidlicového plynu
13.12.2012 13:01
Britská vláda dnes zrušila zákaz průzkumu ložisek břidlicového plynu. ...
USA hází Evropě břidlicovou rukavici. Levný plyn jim zajistí konkurenční výhodu
04.02.2013 18:01
Díky láci plynu a ropy z břidlic Spojené státy zažívají nebývalý rozk...
Břidlicový plyn nemilosrdně vytlačuje jádro z energetiky
25.02.2013 18:04
Jaderné elektrárny v Kanadě a ve Spojených státech čelí odstavení, jel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m