Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF žádá přísnější zátěžové testy evropských bank. Z Německa zaznívají hlasy proti dozoru ECB

MMF žádá přísnější zátěžové testy evropských bank. Z Německa zaznívají hlasy proti dozoru ECB

18.03.2013 10:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská unie musí být důslednější ve stabilizaci bankovního sektoru a začít by měla tím, že zátěžové testy bank budou letos přísnější než dosud. Tak zní doporučení Mezinárodního měnového fondu (MMF) v rámci první oficiální studie finančního sektoru EU. MMF konstatoval, že finanční sektor v EU jako celku vykázal značný pokrok, je však nutné udělat více, protože stabilita v sektoru je stále ještě křehká. MMF doporučil pro letošní rok dokončit sérii reforem a důraz by měl být na vyčištění bankovních bilancí od ztrátových realitních úvěrů a dalších "toxických" aktiv.

Zpráva MMF kontrastuje s uvolněnějším evropským přístupem k bankovnímu sektoru v posledních měsících. Pozornost politiků se po loňských zátěžových testech bank přesunula zpět k ozdravování veřejných financí a akcie bank oživily. Podle MMF ale hrozí, že se bez pokračování v ozdravování bilancí a dokončení slibovaných reforem situace bank v důsledku další ekonomické recese v eurozóně opět zhorší. "Je nutné zajistit pokrok v zesilování kapitálových rezerv a ve zlepšení informací od bank," uvedl fond. Vyzval také některé země k prověření kvality aktiv jejich bank.

MMF také vyzval EU k urychlení prací na bankovní unii, v níž by měla Evropská centrální banka (ECB) získat od příštího roku dohled nad bankami v eurozóně. Do té doby by podle fondu měl už být připraven jednotný mechanismus řešení insolventních bank. Ten ale EU navrhne až v létě a jeho schválení může trvat dlouhé měsíce. MMF je rovněž pro prosazení společného systému garantování vkladů, o tom ale nechce slyšet Německo, které v unii "drží pokladnu".

Z Německa navíc zaznívají hlasy zpochybňující základní kámen plánované bankovní unie. Právní poradci německých poslanců upozornili, že převzetí dozoru ECB nad evropskými bankami by mohlo být nezákonné. Informoval o tom list Der Spiegel. Současné evropské dohody podle poradců naznačují, že pro roli ECB jako bankovního dozoru neexistují "dostatečně silné právní základy". Agentura Reuters upozorňuje, že v Německu již delší dobu panují obavy ze střetu zájmů v případě, že by ECB kromě zajišťování měnové stability rovněž dohlížela na banky. Evropské smlouvy uvádějí, že úkolem ECB je zajišťovat stabilitu měny a pouze ve výjimečných případech zastávat dohled nad bankami. To podle poradců nepokrývá úplný přesun dozorčích pravomocí na ECB, který navrhuje Evropská unie, píše Spiegel.

Předešlé zátěžové testy bank podle MMF investory příliš nepřesvědčily. "Finanční trhy mají stále podezření, že některé banky ještě plně nepřiznaly ztráty z některých aktiv," uvedl fond. Za naprosto zásadní označil plné zveřejnění výsledků testů, nikoli jen oznámení, které banky uspěly a které propadly. Letošní testy by měly také vyústit v jasná doporučení, jak zlepšit bankovní dohled. Evropský bankovní úřad (EBA), který testy organizuje, by měl jednat přímo s bankami, nikoli s národními regulačními úřady, a měl by se zavést mechanismus, který zabrání národním orgánům chránit své banky, jak to v minulosti praktikovalo Německo a Itálie.

Svou čtvrtletní zprávu k bankovnímu sektoru vydala Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS), označovaná za „centrální banku centrálních bank“. Z ní vyplývá, že se BIS obává přílišné závislosti finančních trhů na měnových a rozpočtových stimulech. Vyzývají proto ke strukturálním reformám, které by zajistily udržitelný hospodářský růst.

Centrální banky v USA, Evropě a Japonsku uklidnily situaci na finančních trzích nízkými úrokovými sazbami a nákupy dluhopisů, aby vládám zajistily více času k zavedení hospodářských reforem. Akciové burzy díky tomu sice posílily, vyhlídky reálné ekonomiky se ale podle BIS nezlepšily. „Skutečnost, že dynamika trhu se stala ještě závislejší na stimulačních opatřeních centrálních bank a vlád, je důvodem ke znepokojení," uvedl ekonomický poradce BIS Stephen Cecchetti při prezentaci zprávy. "Protože měnové a rozpočtové politiky již dosahují svých limitů, je důležité položit základy pro silný a udržitelný hospodářský růst," dodal.

Reformy by měly zahrnovat například odstranění překážek pro pohyb kapitálu a pracovní síly. "Přínosy těchto reforem se projeví až po čase. Takže je zapotřebí začít co nejdříve," upozornil Cecchetti.

(Zdroj: čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů