Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší asijský investor v Africe není Čína

Největší asijský investor v Africe není Čína

26.03.2013 18:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čína je sice největším obchodním partnerem Afriky, avšak co do peněž na kontinentu investovaných zaostává za mnohem menší asijskou zemí – Malajsií. Podle včera zveřejněné studie OSN putuje do Afriky víc prostředků ve formě přímých zahraničních investic právě z třicetimilionové Malajsie, přičemž její náskok před miliardovou Čínou se stále zvětšuje.

Podle dat OSN, připravených u příležitosti summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) v jihoafrickém Durbanu, se často zmiňované zintenzivnění čínsko-afrických ekonomických vazeb omezuje spíš na obchod. Trvalejší investice na kontinent proudí větší měrou z Kualy Lumpur.

Přímé zahraniční investice, do nichž spadají mezinárodní akvizice, slučování a investice do začínajících projektů či již rozběhnutých firem (nad 10 % akciového kapitálu), ukazují míru důvěry v hospodářské klima cílové destinace a mohou také naznačit budoucí vývoj obchodních toků. V případě Malajsie jsou největšími hráči v Africe ropný koncern Petronas a konglomerát Sime Darby podnikající v zemědělství, realitách, energetice či strojírenství.

V globálním srovnání přímých investic, které do Afriky přitekly v roce 2011, skončila Malajsie na třetím místě za Francií a Spojenými státy, a odsunula tak Čínu a Indii na čtvrté a páté místo. Francii a USA také patří nejvyšší příčky co do celkových investic - za všechny předchozí roky. Třetí místo v této kategorii patří Velké Británii, přičemž Malajsie je čtvrtá. Rusko a Brazílie na kontinentu téměř žádné prostředky vloženy nemají.

Ropný koncern Petronas vlastní 80% balík ve společnosti Engen Petroleum, která provozuje rafinerii v Durbanu a disponuje také největší sítí čerpacích stanic v zemi. Engen má také pumpy v subsaharské Africe, v zemích od Botswany přes Mauritius až po Keňu. Petrochemické produkty prodává i v Súdánu, kde zásobuje letiště v Chartúmu a dále misi OSN v Dárfúru.

Sime Darby, největší světový producent palmového oleje, prodává tuky a oleje v Jižní Africe a před dvěma lety otevřel první palmovníkové plantáže v Libérii. Celkově společnost od liberijské vlády získala koncesi na pronájem 220 tisíc hektarů půdy na pěstování palmovníků a kaučukovníků. Původně zvažovala pěstování plodin i v Kamerunu.

Portfolio malajských přímých zahraničních investic se za posledních deset let zpětinásobilo a ke konci roku 2011 dosáhlo 106 mld. USD. Zhruba 20 mld. USD z této částky bylo nasměrováno do Afriky. Čína na kontinentu proinvestovala 16 mld. USD, Indie má zaregistrováno 14 mld. USD. V průběhu studené války byla Malajsie jedním z nejhlasitějších odpůrců Apartheidu v Jižní Africe. To se odrazilo na vztazích s kontinentem po zhroucení segregačního režimu v roce 1994.

Zahraničnímu obchodu s Afrikou dominuje Čína. Obrat v loňském roce překročil 200 mld. USD, čímž 20násobně převýšil objem z roku 2000, kdy se Peking začal o kontinent více zajímat. Čína už před několika lety sesadila Spojené státy z pozice nejvýznamnějšího obchodního partnera afrických zemí. Za střemhlavým růstem komerčních vazeb stojí zejména asijská poptávka po komoditách všeho druhu, poháněná nebývalým hospodářským vzestupem nejlidnatější země světa.

Zatímco sektor těžby přírodních zdrojů a služeb a spotřeba v Africe zažívají boom, podle statistik OSN podíl průmyslové výroby na HDP kontinentu za 12 let klesl ze 12,8 % na 10,5 %. Na neudržitelnost dosavadního modelu africko-čínských vazeb a nutnost změny jeho nastavení už upozorňovali mnozí afričtí politici, včetně jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy.

Podle guvernéra nigerijské centrální banky musí Afrika na čínské „predátorské“ obchodní praktiky typu subvencí a měnové manipulace rázně odpovědět. Kontinent podle něj potřebuje rozvíjet infrastrukturu a investovat do vzdělání, aby africké společnosti mohly soutěžit o zahraniční investory, kteří se stěhují z Číny kvůli rostoucím pracovním nákladům.

Čínské firmy nejsou na africkém kontinentu aktivní jen v těžbě surovin nebo výstavbě silnic či nemocnic. Telekomunikační gigant Huawei zde působí v 25 zemích, v nichž v roce 2011 zúčtoval tržby 3,5 mld. USD. Číňané se stali jedním z hlavních dodavatelů zařízení pro 700 milionů zákazníků afrických mobilních operátorů.

(Zdroje: Reuters, Petronas, Sime Darby, FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)