Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské investice v Evropě nabírají na tempu

Čínské investice v Evropě nabírají na tempu

16.04.2013 17:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropa se stala nejoblíbenější destinací čínských investorů. Ti se chytli příležitostí, které na kontinentu vytvořily dluhová krize a hospodářský úpadek, a loni zde nakoupili aktiva za 12,6 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 21 %.

Podle průzkumu fondu soukromého kapitálu A Capital se Evropa na loňských čínských akvizicích a dalších přímých investicích podílela z 33 % z celkových 37,8 mld. USD.

V průběhu roku Číňané nakupovali německé průmyslové firmy jako například výrobce vysokozdvižných vozíků Kion Group či strojaře Putzmeister, který se specializuje na zpracování cementu. Mezi dalšími akvizičními cíli se octla britská značka cereálií Weetabix. Státní energetický kolos China Three Gorges nakopil 21 % v portugalských elektrárnách EDP.

Významným investorem se stal státní fond China Investment Corporation (CIC), který nakoupil menšinové podíly v letišti Heathrow, vodárnách Thames Water a dalších infrastrukturních projektech. CIC loni kvůli ekonomické a politické krizi eurozóny přestal nakupovat státní dluhopisy emitované předluženými evropskými vládami. Fond ale na kontinentu dál hledá investiční příležitosti, krom infrastruktury hlavně v průmyslu a realitách.

Podle posledních informací měl fond zájem o podíl v německé automobilce Daimler. Ta mediální spekulace nechtěla komentovat. CIC také podala nabídku na kancelářský komplex ve velké Británii v hodnotě 800 mil. GBP. Fond, vytvořený v roce 2007, se snaží posílit svoji přítomnost mimo Čínu ve snaze zvýšit výnos z gigantického objemu devizových rezerv, které země za poslední roky nashromáždila. Jeho dalším úkolem je zajistit dodávky komodit. Loni čínská vláda kapitál CIC navýšila o 50 mld. USD. Předseda dozorčí rady CIC Jin Liqun prohlásil, že o eurobondy jištěné jádrovými zeměmi eurozóny by Čína zájem měla. Ještě v roce 2010 fond navyšoval pozice v eurových a dolarových dluhopisech.

Evropa dřív vábení čínských investic odolávala, ale po propuknutí dluhové krize nastal obrat o 180 stupňů. Do Pekingu teď za příliv peněz jezdí lobbovat jedna vládní delegace za druhou. Kvůli dluhové krizi, která dolehla i na hodnoty akcií na evropských burzách, se hodnota mnohých firem pro Číňany stala velmi atraktivní. Index prestižních titulů Euro Stoxx 50 za poslední dva roky odepsal 12 %. Britský FTSE 100 ve stejném období posílil o 4,8 %.

Čínští investoři se však nesoustředí jen na levné koupě, tvrdí šéf A Capital André Loesekrug-Pietri. „Všeobecně panuje představa, obzvlášť v Číně, že v Evropě je všechno na prodej. Kvalitní aktiva jsou ve skutečnosti oceněna velmi solidně,“ tvrdí Pietri a dodává, že fondy soukromého kapitálu, průmyslové podniky a významné rodiny disponují velkými částkami a nenechávají ceny padnout na dno. Společnosti, které mají potíže, jsou sice k mání za hubičku, ale jejich transformace a návrat do černých čísel není jednoduchou záležitostí, zejména pro cizince z daleka.

Se zpomalováním růstu v Číně by nicméně trend přílivu investic do Evropy měl zesilovat. Čínské společnosti se budou stále víc poohlížet po příležitostech za hranicemi, hlavně po známých značkách s bohatým know how.

Čínské investice v zahraničí dosud zaostávaly za přílivem kapitálu do Číny, avšak v posledních letech se poměr rychle srovnává. Zatímco předloni putovalo z Číny 59 % prostředků, které do země připlynuly, letos už to bylo 69 %. A Capital odhaduje, že do tří let se toky vyrovnají.

(Zdroje: WSJ, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data