Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské investice v Evropě nabírají na tempu

Čínské investice v Evropě nabírají na tempu

16.04.2013 17:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropa se stala nejoblíbenější destinací čínských investorů. Ti se chytli příležitostí, které na kontinentu vytvořily dluhová krize a hospodářský úpadek, a loni zde nakoupili aktiva za 12,6 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 21 %.

Podle průzkumu fondu soukromého kapitálu A Capital se Evropa na loňských čínských akvizicích a dalších přímých investicích podílela z 33 % z celkových 37,8 mld. USD.

V průběhu roku Číňané nakupovali německé průmyslové firmy jako například výrobce vysokozdvižných vozíků Kion Group či strojaře Putzmeister, který se specializuje na zpracování cementu. Mezi dalšími akvizičními cíli se octla britská značka cereálií Weetabix. Státní energetický kolos China Three Gorges nakopil 21 % v portugalských elektrárnách EDP.

Významným investorem se stal státní fond China Investment Corporation (CIC), který nakoupil menšinové podíly v letišti Heathrow, vodárnách Thames Water a dalších infrastrukturních projektech. CIC loni kvůli ekonomické a politické krizi eurozóny přestal nakupovat státní dluhopisy emitované předluženými evropskými vládami. Fond ale na kontinentu dál hledá investiční příležitosti, krom infrastruktury hlavně v průmyslu a realitách.

Podle posledních informací měl fond zájem o podíl v německé automobilce Daimler. Ta mediální spekulace nechtěla komentovat. CIC také podala nabídku na kancelářský komplex ve velké Británii v hodnotě 800 mil. GBP. Fond, vytvořený v roce 2007, se snaží posílit svoji přítomnost mimo Čínu ve snaze zvýšit výnos z gigantického objemu devizových rezerv, které země za poslední roky nashromáždila. Jeho dalším úkolem je zajistit dodávky komodit. Loni čínská vláda kapitál CIC navýšila o 50 mld. USD. Předseda dozorčí rady CIC Jin Liqun prohlásil, že o eurobondy jištěné jádrovými zeměmi eurozóny by Čína zájem měla. Ještě v roce 2010 fond navyšoval pozice v eurových a dolarových dluhopisech.

Evropa dřív vábení čínských investic odolávala, ale po propuknutí dluhové krize nastal obrat o 180 stupňů. Do Pekingu teď za příliv peněz jezdí lobbovat jedna vládní delegace za druhou. Kvůli dluhové krizi, která dolehla i na hodnoty akcií na evropských burzách, se hodnota mnohých firem pro Číňany stala velmi atraktivní. Index prestižních titulů Euro Stoxx 50 za poslední dva roky odepsal 12 %. Britský FTSE 100 ve stejném období posílil o 4,8 %.

Čínští investoři se však nesoustředí jen na levné koupě, tvrdí šéf A Capital André Loesekrug-Pietri. „Všeobecně panuje představa, obzvlášť v Číně, že v Evropě je všechno na prodej. Kvalitní aktiva jsou ve skutečnosti oceněna velmi solidně,“ tvrdí Pietri a dodává, že fondy soukromého kapitálu, průmyslové podniky a významné rodiny disponují velkými částkami a nenechávají ceny padnout na dno. Společnosti, které mají potíže, jsou sice k mání za hubičku, ale jejich transformace a návrat do černých čísel není jednoduchou záležitostí, zejména pro cizince z daleka.

Se zpomalováním růstu v Číně by nicméně trend přílivu investic do Evropy měl zesilovat. Čínské společnosti se budou stále víc poohlížet po příležitostech za hranicemi, hlavně po známých značkách s bohatým know how.

Čínské investice v zahraničí dosud zaostávaly za přílivem kapitálu do Číny, avšak v posledních letech se poměr rychle srovnává. Zatímco předloni putovalo z Číny 59 % prostředků, které do země připlynuly, letos už to bylo 69 %. A Capital odhaduje, že do tří let se toky vyrovnají.

(Zdroje: WSJ, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů