Vláda schválila návrh daňových změn souvisejících s novým občanským zákoníkem. Na včerejším setkání s novináři to řekl místopředseda vlády Karel Schwarzenberg. Podle návrhu ministerstva financí by měly od příštího roku platit jen některé změny daní, jako je například prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky. Již schválené zákony počítají s jejich platností od roku 2015. Vláda rovněž schválila návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který nahrazuje současnou úpravu o dani z převodu nemovitosti.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska zákon o dani z nabytí nemovitých věcí výrazně sníží administrativu a odstraní riziko podvodného jednání při prodeji nemovitostí. Nově bude daň platit kupující. Za současného stavu je každý, kdo prodává nemovitost, povinen zaplatit daň z převodu nemovitostí a je povinen nechat zpracovat znalecký posudek, ze kterého je poté daň vypočítávána. Nově nebude povinnost tento posudek zpracovávat u nemovitostí určených k bydlení a daň bude vyměřena ze základu, který se určí podle ceny v místě obvyklé. Daň se podle Kalouska vypočítá ze 75 procent této částky.
Přesto si ale může poplatník nechat znalecký posudek zpracovat a daň bude stejným způsobem vyměřena na základě posudku, dodal Kalousek. Náklady na pořízení posudku si navíc může poplatník nechat odečíst ze základu daně.
Změna v platbě daní z nemovitostí navíc podle šéfa finančního resortu odstraní možné podvodné jednání. V současnosti totiž platí daň prodávající, ale kupující ručí za to, že prodávající státu daň odvede. V minulosti se proto stávalo, že kupující za prodávajícího musel daň zaplatit, protože finanční úřad ji nesmí odpustit ani v případě, že se kupující stane obětí podvodného jednání.
Daň z převodu nemovitostí je často prodávajícím promítnuta do ceny prodávané nemovitosti, případně je zcela či zčásti hrazena kupujícím na základě dohody s prodejcem. "Lze tedy očekávat v určité míře i snížení cen na dílčím trhu s nemovitostmi, případně větší prostor pro vyjednávání cenových podmínek ze strany kupujících," řekl ČTK partner poradenské firmy Apogeo Tomáš Pacovský.
Původní návrh MF ohledně změny daní z ledna dokonce počítal s posunutím platnosti všech navrhovaných změn od příštího roku. Úřad nakonec od plánu upustil a navrhnul posunout platnost jen u některých. Zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, snížení limitu na odpočet úroků z hypoték nebo plné spuštění Jednoho inkasního místa by tak mělo začít platit až od roku 2015.
Již od příštího roku mělo podle návrhu začít platit vedle prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky i zvýšení maximálního limitu pro odpočet u darů na veřejně prospěšné účely u fyzických osob. "Cílem změn je sladit daňové právo s rekodifikací soukromého práva, především novým občanským zákoníkem," uvedl již dříve Kalousek.
Vedle toho návrh rovněž ruší zákon o dani dědické a darovací. Daň dědická a darovací bude transformována do daní z příjmů při zachování současných osvobození.
Změny v daních, se kterými souvisí i zřízení Jednoho inkasního místa, přijala Poslanecká sněmovna i Senát v roce 2011. Senát ale účinnost zákonů tehdy posunul na rok 2015. V původním návrhu z letošního ledna pak MF navrhovalo jejich platnost posunout o rok dříve, což se ovšem setkalo s nesouhlasem.
Vláda se na počátku února shodla, že sazby daní se letos a v příštím roku nebudou měnit. Kabinet chce udržet stabilní podnikatelské prostředí, které je na změny v oblasti daní citlivé.