Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úvěrová politika rozevírá propast mezi jádrem Evropy a periferií. Obětí jsou menší podniky

Úvěrová politika rozevírá propast mezi jádrem Evropy a periferií. Obětí jsou menší podniky

18.04.2013 16:34
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Centrální banky po celém světě zaplavují finanční trhy likviditou ve snaze oživit globální ekonomiku. Evropská centrální banka (ECB) komerčním bankám v uplynulých třech letech levně půjčila bilion euro. Chřadnoucí banky i předlužené státy toto opatření sice zachránilo, řadě menších a středních podniků to ale nijak nepomáhá. Peníze se k nim nedostanou. Tyto firmy přitom zaměstnávají tři čtvrtiny pracujících v eurozóně. Místo znovunastartování růstu tak nově vytištěné peníze pouze prohloubily propast mezi jádrem Evropy, soustředěným kolem Německa, a periferními státy na jihu.

Podle deníku Wall Street Journal jádro pudla spočívá v příliš vysoké závislosti evropských podniků na bankovních úvěrech (na rozdíl od USA, kde hraje větší roli kapitálový trh). Banky se na celkových finančních potřebách firem v EU podílí víc než ze 70 %. Nedostupnost úvěrů by mohla zmařit jakoukoli naději na oživení růstu eurozóny po pěti kvartálech recese.

„Bankovní sektor a finanční trh se v eurozóně roztříštily. Společnosti s centrálami v problémových zemích čelí horším zápůjčním podmínkám než stejně riziková konkurence v bezproblémových zemích,“ prohlásil v pondělí prezident ECB Mario Draghi. Pokud banky v některých zemích nezačnou půjčovat za rozumný úrok, následky pro ekonomiku celé měnové unie budou podle něho vážné.

Ačkoliv rozdíly ve výnosech státních dluhopisů centra a periferie v posledních měsících klesají, v soukromém sektoru panuje opačná tendence. Před třemi lety platily španělské a německé společnosti na úrocích zhruba stejně. Dnes musí podnikatelé v Itálii a Španělsku oproti konkurenci v Německu platit 2,5% prémii. Za posledních 18 měsíců se rozdíl zdvojnásobil.

Očekávání blahodárného efektu finančních injekcí ECB se na jihu eurozóny nenaplnila. Místo toho se dostavilo utažení úvěrových kohoutů. Objem poskytnutých půjček v korporátní sféře v eurozóně v únoru klesl meziročně o 2,7 %, nejvíc za poslední dva roky. Ve Španělsku došlo k 8% kontrakci, v Irsku ke 4% poklesu. Od poloviny roku 2009 klesl objem úvěrů poskytnutých španělskému soukromému sektoru o 172 mld. EUR, což představuje 17 % HDP země. Nad nedostupností bankovního financování si zoufají i italští soukromníci.

Příkopy se rozevírají i mezi malými a velkými společnostmi. Podle průzkumu ECB z loňského října byly žádosti o úvěry španělských a italských firem do 250 zaměstnanců odmítnuty dvakrát častěji než žádosti velkých společností.

Politici a firmy tvrdou úvěrovou politiku kritizují. Banky se brání tím, že vzhledem k podílu nesplácených půjček v portfoliu jim nezbývá než přitáhnout otěže. Chtějí se vyhnout předkrizovému zvyku, když se ve snaze získat tržní podíl předháněly ve snižování sazeb. Krize také vyjevila, že firmy na periferii v produktivitě výrazně zaostávají za konkurencí v jádru. Výsledkem je vyšší míra zamítnutých žádostí. Ve Španělsku nyní dosahuje kolem 20 %, zatímco v Německu se pohybuje kolem 4 %.

Navíc se mění i procesy spojené s udílením úvěrů. Kvůli omezování počtu poboček a centralizaci se menší podniky nemohou spoléhat na dlouhodobé známosti s místními bankéři, které hrály velkou roli obzvlášť na jihu Evropy. Stížnosti ale přichází i z Belgie či Francie.

Částečně se problém snaží řešit velké firmy, které nabízí půjčky ověřeným subdodavatelům či o jejich rizikových profilech podávají informace bankám. Evropská unie by také měla zanedlouho přijmout legislativu, která po bankách bude vyžadovat menší rezervy na zajištění úvěrů pro malé a střední podniky.

Největší naděje se upínají k ECB, která by mohla přijít s odvážnějším krokem. Spekuluje se o výkupu balíčků úvěrů od komerčních bank. Bank of England loni přišla s dotováním nových úvěrů malým podnikům. Program však bude muset být kvůli problémům s funkčností upraven. Podobně chce úvěry dotovat i maďarská centrální banka, která na podporu podnikatelů vyčlenila 250 mld. HUF.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    18.04.2013 16:45

    Ja myslel, že je problém na straně poptávky?? Co se tím vyřeší, že budou mít podniky ještě levnější peníze, když ty šmejdský výrobky nemá kdo kupovat. Všude je psáno, jak na tom je podnikový dektor dobře, zisky rostou....holt, kapitalisti budou muset pustit něco žilou...zaměstnancům přidat, aby měli za co nakupovat ty jejich výrobky
    aa
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university