Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úvěrová politika rozevírá propast mezi jádrem Evropy a periferií. Obětí jsou menší podniky

Úvěrová politika rozevírá propast mezi jádrem Evropy a periferií. Obětí jsou menší podniky

18.04.2013 16:34
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Centrální banky po celém světě zaplavují finanční trhy likviditou ve snaze oživit globální ekonomiku. Evropská centrální banka (ECB) komerčním bankám v uplynulých třech letech levně půjčila bilion euro. Chřadnoucí banky i předlužené státy toto opatření sice zachránilo, řadě menších a středních podniků to ale nijak nepomáhá. Peníze se k nim nedostanou. Tyto firmy přitom zaměstnávají tři čtvrtiny pracujících v eurozóně. Místo znovunastartování růstu tak nově vytištěné peníze pouze prohloubily propast mezi jádrem Evropy, soustředěným kolem Německa, a periferními státy na jihu.

Podle deníku Wall Street Journal jádro pudla spočívá v příliš vysoké závislosti evropských podniků na bankovních úvěrech (na rozdíl od USA, kde hraje větší roli kapitálový trh). Banky se na celkových finančních potřebách firem v EU podílí víc než ze 70 %. Nedostupnost úvěrů by mohla zmařit jakoukoli naději na oživení růstu eurozóny po pěti kvartálech recese.

„Bankovní sektor a finanční trh se v eurozóně roztříštily. Společnosti s centrálami v problémových zemích čelí horším zápůjčním podmínkám než stejně riziková konkurence v bezproblémových zemích,“ prohlásil v pondělí prezident ECB Mario Draghi. Pokud banky v některých zemích nezačnou půjčovat za rozumný úrok, následky pro ekonomiku celé měnové unie budou podle něho vážné.

Ačkoliv rozdíly ve výnosech státních dluhopisů centra a periferie v posledních měsících klesají, v soukromém sektoru panuje opačná tendence. Před třemi lety platily španělské a německé společnosti na úrocích zhruba stejně. Dnes musí podnikatelé v Itálii a Španělsku oproti konkurenci v Německu platit 2,5% prémii. Za posledních 18 měsíců se rozdíl zdvojnásobil.

Očekávání blahodárného efektu finančních injekcí ECB se na jihu eurozóny nenaplnila. Místo toho se dostavilo utažení úvěrových kohoutů. Objem poskytnutých půjček v korporátní sféře v eurozóně v únoru klesl meziročně o 2,7 %, nejvíc za poslední dva roky. Ve Španělsku došlo k 8% kontrakci, v Irsku ke 4% poklesu. Od poloviny roku 2009 klesl objem úvěrů poskytnutých španělskému soukromému sektoru o 172 mld. EUR, což představuje 17 % HDP země. Nad nedostupností bankovního financování si zoufají i italští soukromníci.

Příkopy se rozevírají i mezi malými a velkými společnostmi. Podle průzkumu ECB z loňského října byly žádosti o úvěry španělských a italských firem do 250 zaměstnanců odmítnuty dvakrát častěji než žádosti velkých společností.

Politici a firmy tvrdou úvěrovou politiku kritizují. Banky se brání tím, že vzhledem k podílu nesplácených půjček v portfoliu jim nezbývá než přitáhnout otěže. Chtějí se vyhnout předkrizovému zvyku, když se ve snaze získat tržní podíl předháněly ve snižování sazeb. Krize také vyjevila, že firmy na periferii v produktivitě výrazně zaostávají za konkurencí v jádru. Výsledkem je vyšší míra zamítnutých žádostí. Ve Španělsku nyní dosahuje kolem 20 %, zatímco v Německu se pohybuje kolem 4 %.

Navíc se mění i procesy spojené s udílením úvěrů. Kvůli omezování počtu poboček a centralizaci se menší podniky nemohou spoléhat na dlouhodobé známosti s místními bankéři, které hrály velkou roli obzvlášť na jihu Evropy. Stížnosti ale přichází i z Belgie či Francie.

Částečně se problém snaží řešit velké firmy, které nabízí půjčky ověřeným subdodavatelům či o jejich rizikových profilech podávají informace bankám. Evropská unie by také měla zanedlouho přijmout legislativu, která po bankách bude vyžadovat menší rezervy na zajištění úvěrů pro malé a střední podniky.

Největší naděje se upínají k ECB, která by mohla přijít s odvážnějším krokem. Spekuluje se o výkupu balíčků úvěrů od komerčních bank. Bank of England loni přišla s dotováním nových úvěrů malým podnikům. Program však bude muset být kvůli problémům s funkčností upraven. Podobně chce úvěry dotovat i maďarská centrální banka, která na podporu podnikatelů vyčlenila 250 mld. HUF.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    18.04.2013 16:45

    Ja myslel, že je problém na straně poptávky?? Co se tím vyřeší, že budou mít podniky ještě levnější peníze, když ty šmejdský výrobky nemá kdo kupovat. Všude je psáno, jak na tom je podnikový dektor dobře, zisky rostou....holt, kapitalisti budou muset pustit něco žilou...zaměstnancům přidat, aby měli za co nakupovat ty jejich výrobky
    aa
Aktuální komentáře
21.03.2023
17:13Novák a Cyrani po rekordních číslech ČEZ: Nejtěžší část krize jsme zvládli. Extrémně úspěšný i volatilní rok indikuje rekordní dividendu
17:04Chuť riskovat se vrací, bankovní problémy jdou stranou  
16:38Putin slíbil dodat Číně více plynu, čínské firmy mají zaplnit díry na trhu
16:31Zadlužená Srí Lanka dostane první splátku ze záchranného úvěru od MMF
14:23Zóna vysokého optimismu a R-R-V skóre amerického akciového trhu
13:34Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
13:05Fed výrazně změní jazyk, sazby k 6 % nepůjdou, tvrdí profesor financí Siegel
12:22Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva
12:01Komentář analytika: Čistý zisk ČEZ překonal odhady, management indikuje rekordní dividendu  
11:32FT: Převzetím Credit Suisse rivalem UBS může zaniknout až 40.000 pracovních míst
11:13Nervozita dál ustupuje a bankovní sektor táhne akciové trhy vzhůru  
10:15NUPEH CZ s.r.o.: Vnitřní informace
9:08Rozbřesk: Trhy zastavily v pondělí svůj propad, napětí ve finančním sektoru však zůstává vysoké
8:55Napětí kolem bank pro dnešek polevuje. Futures míří vzhůru, ČEZ s rekordními čísly  
8:49ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za rok 2022
7:30ČEZ představil výsledky vysoko nad očekáváním a potvrdil výhled pro rok 2023
6:04Nejde o opakování roku 2008. Fed zvedne sazby o 25 bazických bodů a pak skončí, domnívá se stratég
20.03.2023
21:22Pozitivní úvod týdne na Wall Street  
17:29Banky se po pádu zvedají, UBS smazala výrazné ztráty z úvodu  
17:19Ultrajádrová inflace a otázka návratu k režimu z doby před rokem 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/23 Q4, Aft-mkt)
7:00RWE AG (12/22 Q4)
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00USA - Prodeje starších domů, m/m
21:15NIKE Inc (02/23 Q3)