Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum filadelfského Fedu naznačuje stagnaci amerického průmyslu

Průzkum filadelfského Fedu naznačuje stagnaci amerického průmyslu

18.04.2013 16:15, aktualizováno: 18.4. 16:36
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Ani další z regionálních indexů průmyslové aktivity nepotěšil. Průzkum filadelfského Fedu ukázal, že se hodnocení aktivity v průmyslu v dubnu zhoršilo na 1,3 bodu z březnových 2 bodů. Výsledek zaostal za konsensem na úrovni 3 bodů. Index se nachází těsně nad nulou a prakticky ukazuje na stagnaci sektoru.

Příliš dobrý přitom není ani pohled na detaily - index nových objednávek klesl na -1 bod, index zaměstnanosti dokonce spadl na -6,8 bodu, přičemž před měsícem se nacházel na 2,7 bodu. To je rozdíl oproti newyorskému indexu, kde se zaměstnanost naopak zlepšila. Jako hlavní faktor negativně ovlivňující nabírání nových zaměstnanců je citován nejistý vývoj poptávky, zatímco regulace nebo jiné faktory hrají menšinovou roli.

Při pohledu zpět na poslední tři měsíce firmy hodnotí relativně příznivě poptávku, která se podle poloviny z nich mírně zvýšila, pět procent dokonce hovoří o výrazném zlepšení. Zároveň byl vývoj poptávky převážně lepší, než firmy dříve předpokládaly.

Ohledně očekávání pro příštích šest měsíců ale naopak filadelfský průzkum ukazuje ochlazení. Hlavní index očekávání klesá na 19,5 bodu z 32,5 a je tak nejníž od listopadu. Zhoršil se rovněž výhled pro nové objednávky a dodávky, ačkoli zde stále převládají pozitivní očekávání. Zaměstnanost by se měla v půlročním horizontu mírně zlepšit, index zůstává na hodnotě z minulého měsíce.

Americký průmysl v březnu zpomalil, ale nakonec se mu nevedlo tak špatně, když stoupl o 0,4 procenta. Měkké indikátory včetně těch dnešních pak ukazují, že duben namísto zrychlení průmyslu přináší spíše zastavení růstu. Situace v ostatních regionech se sice může trochu lišit a druhá polovina měsíce může přinést zlepšení, ale současné informace snižují očekávání pro celonárodní index ISM k neutrálním 50 bodům, tedy vyprchání růstu ze začátku roku.


Váš názor
  • Stagnace americkeho průmyslu?
    19.04.2013 7:24

    Záleží na tom jak se na to kdo dívá. Některý tomu zase říkají malý odpočinek po dosažení historických maxim a příprava na další vzestup. Asi bysme se neměly ukvapovat a počkat co na to Žabža.
    xxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y