Vedení skupiny (558,9 CZK, -1,34%) se kloní k myšlence prodat další uhelnou elektrárnu. Po východočeských Chvaleticích zřejmě odprodá i severomoravské Dětmarovice.
Kupujícím zřejmě bude méně známá firma Gascontrol, která podala výrazně vyšší nabídku než silné skupiny BXR a EPH. Podle informací týdeníku Ekonom se jedná o 1,6 miliardy korun. si loni na podzim nechal zpracovat znalecký posudek, který elektrárnu ocenil na 1,35 miliardy.
Ostatní nabídky jsou hluboko pod touto hranicí. „Z pohledu je to výhodný obchod. Ale pokud přijde někdo jiný a nabídne nám víc, tak to vezmeme v úvahu. Rozhodně však elektrárnu neprodáme skupině EPH za cenu, kterou dnes nabízí,“ uvedl generální ředitel Daniel Beneš.
Potvrdil tím, že kdysi vřelé vztahy mezi vedením a skupinou EPH vedenou Danielem Křetínským výrazně ochladly. Do loňského roku si obě energetické skupiny prodávaly navzájem elektrárny, servisní firmy i uhelné doly, letos už změnil přístup. Prodá jen tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu.
Transakce přesto vyvolává pochybnosti. „Je to absolutně nepochopitelné, nemá důvod elektrárnu prodat. Její ziskovost není tak špatná, jak manažeři tvrdí. Pokud se chtějí zbavit málo ziskových elektráren, měli by prodat spíš Hodonín a Poříčí,“ říká analytik a akcionář Michal Šnobr.
Otázkou zůstává, zda poměrně malý Gascontrol, který je známý hlavně jako dodavatel zařízení pro plynovodní sítě, získá na tak velký obchod bankovní úvěr. Podle zdrojů z trhu právě na to spekuluje druhý v pořadí, podnik EPH. Pokud nabídka Gascontrolu padne, mohl by elektrárnu získat za méně než jednu miliardu korun.
Jenže v takovém případě je připraven soutěž zrušit. „Pokud pan Křetínský dětmarovickou elektrárnu skutečně chce, tak bude muset Gascontrol přeplatit. Musí si zvyknout na to, že jen tak bude moci s uzavírat obchody,“ zdůraznil šéf Daniel Beneš.
Havířovská firma Gascontrol předloni vykázala konsolidované tržby 2,3 miliardy korun a čistý zisk 178 milionů korun. Vlastníky Gascontrolu jsou podnikatelé Mieczyslaw Molenda a František Sasyn, v 90. letech měla ve firmě podíl i současná šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Související články na IHNED.cz
ČEZ se rozhodl prodat elektrárnu Chvaletice. Chce tak urovnat spor s Evropskou komisí
Škoda Praha sahá po investici za osm miliard v Černé Hoře. Usiluje o dostavbu elektrárny