Aktualizováno Bulharský antimonopolní úřad vyměřil české energetické společnosti Energo-Pro pokutu 1,69 milionu leva (asi 22,5 milionu Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. Přečinu se prý dopustila, když loni odstřihla od dodávek elektrické energie vodárenskou společnost v Dobřiči na východě země. S problémy se v poslední době v Bulharsku potýká rovněž česká energetická firma , která dostala menší pokutu již v únor za údajné nesrovnalosti při zadávání zakázek, a rakouská EVN.
KZK již na začátku března vyčetl české firmě Energo-Pro, že loni v září přerušila dodávky elektřiny do čerpacích stanic vodárenského a čisticího provozu v Dobřiči, ačkoli toto zařízení platilo opožděné faktury podle splátkového kalendáře. KZK v této souvislosti zdůraznil, že společnost Energo-Pro věděla, že dluhy vodárenského zařízení vznikly tím, že firma sama nedokázala včas vymoci své pohledávky. Energo-Pro také měla vzít v úvahu "dobře míněné snahy" vodohospodářů o placení faktur ve splátkách.
KZK již před dvěma měsíci také připomněl článek 67 bulharského energetického zákona, podle kterého musí být činnost energetických distributorů v souladu s veřejnými zájmy. Energo-Pro tak podle kontrolního úřadu neměla připravit vodárny o elektřinu, neboť tím zanechala stovky řádně platících zákazníků bez dodávek vody.
Společnost Energo-Pro dnes na dotaz agentury Reuters uvedla, že zatím ještě není rozhodnuto, zda se firma proti rozhodnutí regulátora odvolá a k věci se zatím nehodlá dále vyjadřovat.
Problémy firem ČEZ, EVN a Energo-Pro v Bulharsku začaly počátkem roku po masových protestech Bulharů proti vysokým účtům za elektřinu. Demonstranti se dožadovali znárodnění distribučních společností v zemi. Protesty nakonec vyústily v pád pravicové vlády Bojka Borisova.
Většina hněvu veřejnosti byla namířena proti energetickým společnostem, mezi které patřily i ČEZ a EVN. Ty v roce 2004 koupili exkluzivní práva na distribuci elektřiny do Bulharska. Bulharské úřady tak v únoru spustily proces, který by mohl vést k odebrání licence ČEZ, k čemuž vyzýval i Borisov. Česká strana se proti prohlášení premiéra ohradila, protože rozhodnutí o licenci může vynést pouze nezávislý regulační úřad. Ten začal minulý měsíc veřejně projednávat možnost odebrání licence ČEZ k distribuci elektřiny.
Prozatímní vláda Bulharska slíbila mezinárodní audit energetického sektoru, který umlčí kritiky a posílí transparentnost sektoru. O víkendu ale zemi čekají nové volby, jejich výsledek bude pro další kroky země rozhodující.Česká společnost ale opakovaně uvádí, že nijak neporušila bulharské ani evropské právní předpisy.
Divize ČEZ Bulgaria v únoru dostala pokutu 15 tisíc leva (necelých 200.000 korun). Důvodem postihu prý byla skutečnost, že divize nevybrala auditorskou firmu ve veřejné soutěži.
ČEZ minulý měsíc připustil, že audit jeho bulharské odbočky ukázal nedostatky při kontrole smluv se subdodavateli, kteří pro firmu v zemi zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Koncoví odběratelé ale prý poškozeni nebyli.
(Zdroj: Reuters, ČTK, KZK)
Podrobnosti k dění kolem licence v Bulharsku sledujte na Patria.cz: