Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes podle očekávání rozhodla ponechat pro zbytek roku dosavadní těžební limit beze změny na úrovni 30 milionů barelů denně. Ministři ropného kartelu na zasedání ve Vídni konstatovali, že nabídka a poptávka na světovém trhu je nyní v rovnováze a ceny ropy jsou tam, kde si je přeje OPEC dlouhodobě mít.
Představitelé kartelu dlouho před schůzkou naznačovali, že žádnou změnu nepředpokládají. Náladu schůzky předznamenal saúdský ministr Alí Nuajmí, když řekl, že světový trh s ropou je "v dobré formě" a panuje na něm rovnováha. Saúdská Arábie je největším producentem ropy v rámci OPEC a má v kartelu hlavní slovo.
"Myslím, že vládne shoda na zachování dosavadní úrovně těžby," podotkl venezuelský ministr Rafael Ramírez, který je považován za jednoho ze zástupců takzvaných "jestřábů". Ti se často snaží prosadit snížení těžby v zájmu dosažení vyšších cen.
Ceny ropy Brent se nyní pohybují mírně nad 100 dolary za barel, což je úroveň, kterou preferuje Saúdská Arábie. Před rokem se vyšplhaly ke 125 dolarům, což vyvolávalo obavy z negativního dopadu na ekonomiku vyspělých zemí a následně i na poptávku po ropě.
Vývoj cen ropy Brent za posledních 5 dní

Seskupení, které se na celosvětových dodávkách ropy podílí více než třetinou, se znovu sejde 4. prosince, řekli delegáti. Nuajmí uvedl, že na prosincové schůzce organizace zvolí nového generálního tajemníka, o jehož post nyní bojují zástupci Íránu, Iráku a Saúdské Arábie.
Některé země, jako například Venezuela, si ale stěžují, že ačkoliv OPEC hlásá, že má denní cíl pro těžbu ropy 30 milionů barelů, v realitě pumpuje do světa asi 31 milionů barelů denně. Také data agentury Reuters potvrzují, že těžba ropy v členských zemích OPEC se delší dobu pohybuje mírně nad limitem 30 milionů barelů, protože někteří členové své kvóty překračují - v květnu produkce podle průzkumu agentury klesla na 30,33 milionu barelů denně z dubnových 30,46 milionu.
OPEC a břidlicový plyn
Dnešní zasedání bylo ve znamení diskusí o výzvě, kterou pro kartel OPEC představuje prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Ještě před rokem OPEC boom břidlicové ropy v USA bagatelizoval, nyní však bylo toto téma námětem živých debat.
Rijád zatím žádné obavy z břidlicové ropy nemá. "Není to poprvé, co se objevily nové zdroje ropy, nezapomínejme na historii. Byla tady ropa ze Severního moře a z Brazílie, takže proč je teď tolik řečí kolem břidlicové ropy?" divil se Nuajmí.
Ropa z amerických břidlic ale nekonkuruje těžší saúdské ropě, nýbrž lehčím typům ropy, jakou těží Nigérie či Alžírsko. Obě země již přitom dopady břidlicové ropy naplno pociťují, neboť jim klesají možnosti vývozu do USA. Jsou tudíž nuceny přesměrovávat export do Asie.
O větší podíl na asijském trhu ale nyní usiluje také Irák. Jeho produkce by letos podle Bagdádu měla vzrůst o 400.000 barelů na 3,5 milionu barelů denně.
Irák může využít výpadku íránského exportu, který je kvůli zahraničním sankcím na Teherán za jeho jaderný program nižší o zhruba 20 procent. Íránský ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí dnes ale řekl, že těžba ropy v Íránu se nezměnila, protože země vyrábí více benzinu. Írán, který musel benzin dovážet, jej teď podle ministra naopak vyváží.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)