Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhověkost čínského boomu

Dlouhověkost čínského boomu

12.08.2013 7:58

Po třech desetiletích ročního růstu HDP v průměrné výši 9,8% zaznamenává hospodářská expanze Číny ve třinácti po sobě jdoucích čtvrtletích zpomalení – jde o první takto dlouhé období zvolňování tempa od roku 1979, kdy byla zahájena politika „reforem a otevření se světu“. Reálný HDP rostl ve druhém čtvrtletí letošního roku ročním tempem pouhých 7,5% (což se rovnalo cíli stanovenému čínskou vládou na počátku letošního roku). Mnoho indikátorů ukazuje na další hospodářské zpomalení a mezi investory panuje v otázce čínských vyhlídek stále silnější medvědí nálada. Zažije Čína krach?

Faktem je, že i mnoho dalších rychle rostoucích rozvíjejících se ekonomik trpí – a víc než Čína – poklesem globální poptávky, který je výsledkem pokračujících výdajových škrtů v ekonomikách s vysokými příjmy po finanční krizi z roku 2008. Například růst brazilského HDP zaznamenal prudké zpomalení ze 7,5% v roce 2010 přes 2,7% v roce 2011 na pouhých 0,9% v roce 2012, zatímco tempo růstu v Indii se ve stejném období snížilo z 10,5% na 3,2%.

Dopadům krize z roku 2008 navíc neunikla ani řada nově industrializovaných ekonomik (NIE) s vysokými příjmy a minimem strukturálních problémů. Růst jihokorejského HDP zpomalil ze 6,3% v roce 2010 na 3,7% v roce 2011 a 2% v roce 2012; Tchaj-wan zaznamenal ve stejném období pokles z 10,7% na 1,3% a Singapur se propadl ze 14,8% na 1,3%.

S ohledem na to se zdá, že hospodářské zpomalení Číny od prvního čtvrtletí roku 2010 je způsobeno převážně vnějšími a cyklickými faktory. Navzdory vnějšímu šoku by čínská vláda měla a může udržet tempo růstu 7,5% tím, že přijme proticyklická a proaktivní fiskální opatření a současně zachová uvážlivou měnovou politiku. Koneckonců má Čína vysoké soukromé i veřejné úspory, objem zahraničních rezerv přesahující 3,3 biliony dolarů a obrovský potenciál k modernizaci průmyslu a zlepšení infrastruktury.

Čína si skutečně může udržet roční tempo růstu HDP ve výši 8% po mnoho následujících let, poněvadž moderní hospodářský růst je proces neustálých technologických inovací a modernizace průmyslu. Samozřejmě to platí pro rozvinuté i rozvojové země. Rozvinuté země se však od rozvojových liší v jednom důležitém směru. Od průmyslové revoluce se tyto země neustále nacházejí na globální špičce technologií a průmyslu, což vyžaduje investice do nákladného a riskantního základního výzkumu a vývoje.

Naproti tomu technologie a stávající průmysl v rozvojových zemích jsou obecně daleko za globální špičkou. V důsledku toho těží z „výhody pozdně příchozího“: technologických inovací a modernizace průmyslu lze dosahovat imitací, dovozem a/nebo integrací současných technologií a průmyslových oborů, což vyžaduje mnohem nižší náklady na výzkum a vývoj.

Teoreticky dnes může kterákoliv rozvojová země, jež dokáže využít výhody pozdně příchozího k zajištění technologické a průmyslové modernizace, růst rychleji než rozvinuté státy. O kolik rychleji, to je empirická otázka. Podle Růstové komise, v jejímž čele stojí nositel Nobelovy ceny Michael Spence, existuje celkem 13 zemí, které po druhé světové válce plně využily statusu pozdně příchozího a po dobu 25 let nebo déle dosahovaly ročního tempa růstu HDP 7% a více – tedy nejméně dvojnásobek oproti růstu v rozvinutých zemích.

Čína se mezi těchto 13 ekonomik zařadila po roce 1979. A protože za třiatřicetiletým obdobím rychlého hospodářského růstu stojí její status pozdně příchozího, je klíčem k pochopení čínského potenciálu k pokračujícímu rychlému růstu do budoucna otázka, jak velká tato výhoda doposud je.

HDP na obyvatele, který odráží průměrnou produktivitu práce a celkovou technologickou a průmyslovou úroveň země, je pro odhad výhody pozdně příchozího užitečným parametrem. To znamená, že rozdíl mezi HDP na obyvatele v Číně a rozvinutých zemích v podstatě odráží rozdíl mezi nimi v celkové technologické a průmyslové úrovni.

Podle nejaktuálnějšího odhadu zesnulého ekonomického historika Anguse Maddisona činil v roce 2008 čínský HDP na obyvatele 6725 dolarů, vyjádřeno v hodnotách dolaru z roku 1990, což představovalo 21% HDP na obyvatele ve Spojených státech. Zhruba stejný rozdíl existoval mezi USA a Japonskem v roce 1951, Singapurem v roce 1967, Tchaj-wanem v roce 1975 a Jižní Koreou v roce 1977 – všechny čtyři státy rovněž patří mezi 13 úspěšných ekonomik zkoumaných Růstovou komisí. Jakmile Japonsko využilo své výhody pozdně příchozího, jeho průměrné roční tempo růstu vystřelilo během následujících 20 let na 9,2%, zatímco v Singapuru to bylo 8,6%, v Tchaj-wanu 8,3% a v Jižní Koreji 7,6%.

A pokud výhoda pozdně příchozího vyjádřená v příjmových rozdílech mezi zmíněnými čtyřmi ekonomikami a USA umožnila těmto ekonomikám dosahovat po dobu 20 let průměrného tempa ročního růstu v intervalu 7,6% až 9,2%, pak by se i čínský potenciál k ročnímu růstu měl pro roky 2008-2028 pohybovat kolem srovnatelných 8%. Aby Čína využila svého růstového potenciálu daného statusem pozdně příchozího, potřebuje především prohloubit své tržně orientované reformy, vyřešit různé strukturální problémy a rozvinout svou ekonomiku v souladu s jejími komparativními výhodami. 

Justin Yifu Lin, bývalý hlavní ekonom a první viceprezident Světové banky, je profesorem a čestným děkanem Národní fakulty rozvoje Pekingské univerzity a zakládajícím ředitelem Čínského centra pro ekonomický výzkum.

Copyright: Project Syndicate, 2013.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl o 5,4 pct, ale na půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y