Aktualizováno Meziroční tempo růstu cen domů ve Spojených státech bylo v červenci nejsilnější za posledních sedm let, ukázala data S&P/CaseShiller. Nadšení ale chladí meziměsíční dynamika a obava, že se do ní vkrádá růst tržních úrokových sazeb u hypoték. Výhled pro zbytek roku je tak spíše než nadšený pokorný a opatrný.
Meziroční růst cen domů ve dvacítce klíčových amerických měst v červenci dosáhl 12,39 procenta při očekávání 12,4% růstu po červnovém meziročním růstu o 12,07 %. Tempo „tak tak“ na očekávání bylo nejsilnější od února roku 2006. Meziměsíční a sezónně očištěný růst cen domů ale dosáhl jen 0,62 % při očekávání posazeném na 0,80 % drobné revizi června na 0,88 % z 0,89 %. Doplňme, že základní podoba S&P/CaseShiller indexu vykázala v červenci zlepšení na 162,49 b. z 159,54 b. při očekávání 162,69 b. a meziměsíční růst indexu cen domů dosáhl procenta při očekávání 0,8 % a červnových 0,7 %. Ceny domů rostly ve všech dvaceti klíčových městech, nejsilněji s 27,5 % v Las Vegas a 24,8 % v San Franciscu, následovány 20% růstem v Los Angeles a San Diegu.

Data ukazují, že realitní trh pokračuje v růstu přes postupné zvyšování tržních hypotečních sazeb, které se dostaly na svá dvouletá maxima. V tomto směru je ale bedlivě sledován a jako určité zaváhání hodnocen právě meziměsíční vývoj. Opatrnost je na místě kvůli dopadu růstu tržních úrokových sazeb, zejména na dlouhém konci křivky, na vývoj trhu ve zbytku roku a dál. Ceny domů a investice v akciích jsou významnou složkou bohatství domácností a kladně se přenášení do spotřebitelského sentimentu a výdajů, tvořících nejvýznamnější část ekonomiky. zaváhání spotřebitelské důvěry potvrzují později dnes zveřejněná data. Část ekonomů se přitom domnívá, že čerstvě vydaná data jsou spíše dokladem, že kupci domů uspíšili svou aktivitu, protože se bojí ještě výraznějšího růstu tržních sazeb u hypoték a že další měsíce přinesou ochlazení trhu.
Již data z minulého týdne o prodejích starších domů ukázala na 1,7% srpnový růst na anualizovaných 5,48 milionu transakcí a asociace NAR jako hlavní důvod vývoje zmínila právě snahu zajistit si ještě výhodné úrokové sazby. Počet dostupných starších domů na trhu přitom byl ke konci srpna na čísle 2,25 milionu, nejnižší od stejného měsíce roku 2002.
Fed v minulém týdnu prudce překvapil trhy ponecháním QE v rozsahu 85 miliard dolarů měsíčně a komentářem, že k utažení měnové politiky potřebuje jistější obraz zotavování ekonomiky.
Americký sektor rezidenčních nemovitostí, jehož krach vyvolal před šesti lety hypoteční a poté i finanční krizi, v loňském roce po dlouhé stagnaci začal zřetelně oživovat. Loni to bylo poprvé od roku 2005, kdy výstavba určená k bydlení přispěla k růstu americké ekonomiky.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, NAR, CNBC)