Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Levný břidlicový plyn láká do USA průmysl z celého světa

Levný břidlicový plyn láká do USA průmysl z celého světa

02.10.2013 17:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Prudký rozmach těžby zemního plynu s pomocí frakovacích technik do Spojených států vábí zahraniční i dříve emigrovavší americké průmyslové podniky, které chtějí využít láce a dostupnosti klíčové energetické suroviny.

Společnosti z různých koutů světa investují nebo mají v plánu investovat miliardy dolarů do továren na chemikálie, hnojiva, plasty a kovové výrobky – někdy v rámci joint ventures s americkými partnery, někdy na vlastní pěst. Podnikatelský záměr je jasný: plyn je v USA v porovnání s Asií či Evropou několikanásobně levnější, což v energeticky náročných odvětvích umožňuje výrazně ušetřit na straně výrobních nákladů. Podle poradenské firmy Boston Consulting Group břidlicová revoluce do roku 2020 na kapitálových investicích přiláká nejméně 50 mld. USD.

Německý výrobce chladírenské techniky Linde nedávno ohlásil projekt výstavby nového provozu pro separaci plynů v texaském La Porta v hodnotě 200 mil. USD. Investice, jejímž výstupem by měl být syntetický plyn pro petrochemický průmysl, „je přímo svázána s cenou a dostupností zemního plynu,“ potvrdil mluvčí společnosti Uwe Wolfinger s tím, že ještě před několika lety by budování takového závodu bylo daleko pravděpodobnější úplně jinde než v USA.

Podle údajů amerického Energetického informačního úřadu (EIA) se průměrná kotace plynu v terminálu v Erathu v Louisianě, nejdůležitějším v zemi, loni svezla o 31 % níž na 2,77 USD za milion britských termálních jednotek. Plyn je nyní ve Spojených státech třikrát až čtyřikrát lacinější než v Evropě. Břidlicový boom, umožněný rychlým rozšířením technik hydraulického štěpení a horizontálního vrtání, vynesl Spojené státy na první místo mezi těžaři plynu, učinil je soběstačnými a změnil strategii nejedené korporace. Před deseti lety, když ceny plynu dosahovaly dvojnásobku současných hodnot, začal chemický gigant Dow Chemical budovat provozy na Blízkém východě, kde byly energetické náklady nižší. Dnes Dow a firmy z dalších energeticky náročných odvětví vrací výrobu domů. A přidávají se zahraniční společnosti.

Americká převaha vzbuzuje velké obavy v Evropě, jejíž energetika se kvůli nedomyšlené podpoře obnovitelných zdrojů nachází v těžké krizi. „Cenový rozdíl deptá některé společnosti a ovlivňuje jejich investiční rozhodnutí. Americká výhoda nabývá takových rozměrů, že nemůžeme dovolit, aby to pokračovalo,“ prohlásil nedávno Johaness Teyssen, výkonný ředitel největšího německého energetického koncernu E.ON.

Obzvlášť velkým lákadlem je břidlicový plyn pro chemické závody. Analytici konzultantské společnosti IHS CERA v nedávné zprávě odhadli, že levná surovina zafunguje jako mocný impuls pro rozvoj chemického průmyslu a do roku 2025 vytvoří 300 tisíc pracovních míst a výstup v hodnotě 500 mld. USD. Podle údajů amerického ministerstva obchodu se chemický sektor na celkových přímých zahraničních investicích do USA v loňském roce (v hodnotě 160,5 mld. USD) podílel z jedné čtvrtiny. Ministerstvo, které tradičně pomáhá americkým exportérům prorazit v zahraničí, se trendu chytilo a rozjelo iniciativu SelectUSA, která má zemi zatraktivnit pro zahraniční investory.

Australský výrobce hnojiv a výbušnin Incitec Pivot se doma potýká s vysokými cenami plynu, zčásti vyšponovanými velkou orientací tamních těžařů na export. I když vývoz plynu plánují i američtí těžaři, Incitec hodlá v Louisianě investovat 850 mil. USD do továrny na čpavek, jelikož americká energetická politika zatím průmyslníkům vyhovuje. „Pokud se zamyslíte nad konkurenčními výhodami ekonomiky, levná energie je skoro to nejdůležitější,“ tvrdí výkonný ředitel Incitecu James Fazzino. Další výhodu Spojených států podle něj představuje stabilní regulatorní prostředí a vzdělaná pracovní síla.

Stejnou motivaci pro usazení se v Louisianě má jihoafrický energetický a chemický koncern Sasol. Do provozu poblíž města Westlake, který bude zpracovávat etan na látky vhodné k výrobě plastů a chemikálií, hodlá investovat 5 až 7 mld. USD. Firma navíc zvažuje stavbu jednotky na konverzi plynu na diesel v hodnotě 11 až 14 mld. USD.

Top manažery amerických i zahraničních společností trochu trápí chystané spouštění vývozu amerického plynu, který by mohl vyústit v růst cen a zmenšení konkurenční výhody. Úřady už vydaly povolení ke stavbě čtyř terminálů na export plynu ve zkapalněné formě do Evropy a Asie. Na schválení čeká víc než 10 dalších podobných projektů. Hlavními zastánci omezení exportu jsou američtí chemici v čele s Dow Chemical. Někteří namítají, že výhody břidlicového boomu budou mít dlouhé trvání, obzvlášť vzhledem k vysokým cenám ropy. „Všichni experti se shodují na tom, že plyn bude nadále rozumně levný, i s přihlédnutím k jeho vývozu,“ tvrdí šéf Sasolu David Constable.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, FT)


Váš názor
  • usd
    03.10.2013 12:15

    ještě ten dolar aby posílil, je to otázka času....
    Jesse
Aktuální komentáře
14.06.2021
13:26Týdenní výhled: Fed zachová podporu i s novou prognózou. Obrázek doplní nová data  
12:00Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
11:43Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na půl procenta, v ČR byl vyšší
10:43Akcie začínají růstově, dluhopisy stabilní. Holub je pro vyšší sazby už v červnu  
10:37Inflační tlaky nemusí být jen přechodné, domnívá se Koch. Jaké akcie v tomto prostředí zvolit?
9:09Rozbřesk: Červen ukáže, jak vážně berou centrální banky inflaci. V centru pozornosti je tento týden Fed
8:51G-7 se dohodla na postoji vůči Číně, Tesla obnoví transakce s bitcoiny a futures se zelenají  
8:44Tesla bude podle Muska přijímat bitcoiny vytěžené za pomoci čisté energie
6:14Na Evropu se valí obří vlna divestic. Čekat můžeme i primární úpisy
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y