Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolarové okovy

Dolarové okovy

21.10.2013 18:53

Pravidelnější čtenáři mých zdejších příspěvků jsou si vědomi toho, že v nich obvykle najdou nějaký ten graf. Důvod je prostý – často platí ono „řekne víc než tisíc slov“ a slouží jako důkaz, či podpora toho, co říkám (teorií si můžeme vymyslet kolik chceme, jejich relevanci určují data). Nejzajímavější jsou pak asi grafy s nějakým přelomovým vývojem, prudkými zlomy v trendech, plné překvapivých rozuzlení, či zauzlení. Dnes se podívejme na naprostý opak takových „thriller“ grafů. Neděje se v něm v podstatě vůbec, ale vůbec nic. Jde o podíl dolaru, eura a dalších měn na měnových rezervách ve světě:

okovy1

S pomocí dodatečně vyznačené hranice na 60 % je rychle vidět, že od roku 2009 ji dolar několikrát „testuje“, ale celkově je jeho podíl na rezervách velmi stabilní. Pokud se něco děje, je to určitý pokles váhy eura. Důvod, proč tento obrázek přináším, je v kontextu současné situace zřejmý. Již toho bylo a bude napsáno dost o tom, že pokud by si jiná země dovolila při tvorbě své fiskální taktiky a strategie to, co Spojené státy, tvrdě by za to zaplatila. Zprvu oslabením měny a růstem výnosů vládních dluhopisů, poté širokou škálou doprovodných jevů někdy zahrnujících i oblíbené sebenaplňující se proroctví „není likvidita, nebude ani solvence“. Proč je svět dál dobrovolným rukojmím země s hlubokými sociálně politickými problémy?

Jednoduchá odpověď zní, že jde o reziduum minulosti, ke kterému ale hlavně neexistuje rozumná alternativa. To, že se svět otáčí kolem dolaru, má ale více rozměrů, než jen ten rezervový, prezentovaný v grafu. Je tu totiž také to, čemu můžeme říkat třeba transakční dolarová hegemonie. Tu popisuje hezky tvůrce dnešních grafů Commerzbank na chilském výrobci vína. Zjednodušeně řečeno jde o následující: Chilan prodává svou produkci po celém světě a v principu má dvě možnosti: Buď inkasovat tržby v mnoha různých měnách a čelit tak mnohačetnému kurzovému riziku, respektive nutnosti zajišťovat se proti pohybu kurzu řady měn. Nebo bude prodávat do zahraniční pouze v dolarech a jeho kurzové riziko, či nutnost zajištění, se scvrkne na jeden kurz. Dolar tímto způsobem zefektivňuje mezinárodní obchod a mimochodem jde o jednu z demonstrací toho, že potřebujeme své ekonomické hegemony a hrdiny (viz „Hancock“). Ale opět – v principu to může činit jakákoliv jiná měna. Musí mít za sebou „jen“ hluboký trh, obrovskou ekonomiku, trh a hlavně historii.

Při přemítání o dolarových okovech světa se podívejme ještě na druhý obrázek, který dolarové „privilegium“ Spojených států popisuje kreativním způsobem. Je v něm výnos Američany držených zahraničních cenných papírů (žlutě) a zahraničními subjekty držených cenných papírů amerických (šedě). Sloupce pak ukazují rozdíl v těchto výnosech:

okovy2

Pokud jsem správně pochopil, Commerzbank počítá ony výnosy prostým poměrem celkový příjmů z cenných papírů k jejich nominální hodnotě. Je tu tedy nebezpečí porovnávání hrušek s jablky – rozdílné durace, likvidita, atd. Přesněji řečeno, není tak jednoduché definovat, z čeho ona 1 – 2 % výnosová prémie (o kterou Američané platí více než dostávají) pochází. Američané třeba mohou být lepšími investory (jejich ex post návratnost se může lišit od návratnosti očekávané). Ale asi ne. Commerzbank onu prémii považuje za přehnané privilegium. Doufejme, že se nakonec ukáže, že jím není. Tedy že jde o prémii zaslouženou fundamentem a hlavně nižším rizikem. I na silném řetězu ale stačí, aby byl špatný jeden jediný článek a řetěz praskne. Je dost dobře možné, že v USA je tím článkem to, co bylo ještě před pár lety považováno spíše za takovou zajímavost pro média - hluboká sociálně politická propast.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m