Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolarové okovy

Dolarové okovy

21.10.2013 18:53

Pravidelnější čtenáři mých zdejších příspěvků jsou si vědomi toho, že v nich obvykle najdou nějaký ten graf. Důvod je prostý – často platí ono „řekne víc než tisíc slov“ a slouží jako důkaz, či podpora toho, co říkám (teorií si můžeme vymyslet kolik chceme, jejich relevanci určují data). Nejzajímavější jsou pak asi grafy s nějakým přelomovým vývojem, prudkými zlomy v trendech, plné překvapivých rozuzlení, či zauzlení. Dnes se podívejme na naprostý opak takových „thriller“ grafů. Neděje se v něm v podstatě vůbec, ale vůbec nic. Jde o podíl dolaru, eura a dalších měn na měnových rezervách ve světě:

okovy1

S pomocí dodatečně vyznačené hranice na 60 % je rychle vidět, že od roku 2009 ji dolar několikrát „testuje“, ale celkově je jeho podíl na rezervách velmi stabilní. Pokud se něco děje, je to určitý pokles váhy eura. Důvod, proč tento obrázek přináším, je v kontextu současné situace zřejmý. Již toho bylo a bude napsáno dost o tom, že pokud by si jiná země dovolila při tvorbě své fiskální taktiky a strategie to, co Spojené státy, tvrdě by za to zaplatila. Zprvu oslabením měny a růstem výnosů vládních dluhopisů, poté širokou škálou doprovodných jevů někdy zahrnujících i oblíbené sebenaplňující se proroctví „není likvidita, nebude ani solvence“. Proč je svět dál dobrovolným rukojmím země s hlubokými sociálně politickými problémy?

Jednoduchá odpověď zní, že jde o reziduum minulosti, ke kterému ale hlavně neexistuje rozumná alternativa. To, že se svět otáčí kolem dolaru, má ale více rozměrů, než jen ten rezervový, prezentovaný v grafu. Je tu totiž také to, čemu můžeme říkat třeba transakční dolarová hegemonie. Tu popisuje hezky tvůrce dnešních grafů Commerzbank na chilském výrobci vína. Zjednodušeně řečeno jde o následující: Chilan prodává svou produkci po celém světě a v principu má dvě možnosti: Buď inkasovat tržby v mnoha různých měnách a čelit tak mnohačetnému kurzovému riziku, respektive nutnosti zajišťovat se proti pohybu kurzu řady měn. Nebo bude prodávat do zahraniční pouze v dolarech a jeho kurzové riziko, či nutnost zajištění, se scvrkne na jeden kurz. Dolar tímto způsobem zefektivňuje mezinárodní obchod a mimochodem jde o jednu z demonstrací toho, že potřebujeme své ekonomické hegemony a hrdiny (viz „Hancock“). Ale opět – v principu to může činit jakákoliv jiná měna. Musí mít za sebou „jen“ hluboký trh, obrovskou ekonomiku, trh a hlavně historii.

Při přemítání o dolarových okovech světa se podívejme ještě na druhý obrázek, který dolarové „privilegium“ Spojených států popisuje kreativním způsobem. Je v něm výnos Američany držených zahraničních cenných papírů (žlutě) a zahraničními subjekty držených cenných papírů amerických (šedě). Sloupce pak ukazují rozdíl v těchto výnosech:

okovy2

Pokud jsem správně pochopil, Commerzbank počítá ony výnosy prostým poměrem celkový příjmů z cenných papírů k jejich nominální hodnotě. Je tu tedy nebezpečí porovnávání hrušek s jablky – rozdílné durace, likvidita, atd. Přesněji řečeno, není tak jednoduché definovat, z čeho ona 1 – 2 % výnosová prémie (o kterou Američané platí více než dostávají) pochází. Američané třeba mohou být lepšími investory (jejich ex post návratnost se může lišit od návratnosti očekávané). Ale asi ne. Commerzbank onu prémii považuje za přehnané privilegium. Doufejme, že se nakonec ukáže, že jím není. Tedy že jde o prémii zaslouženou fundamentem a hlavně nižším rizikem. I na silném řetězu ale stačí, aby byl špatný jeden jediný článek a řetěz praskne. Je dost dobře možné, že v USA je tím článkem to, co bylo ještě před pár lety považováno spíše za takovou zajímavost pro média - hluboká sociálně politická propast.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu