Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nenafouklá bublina

Nenafouklá bublina

24.10.2013 20:54
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Že dokáže nafukování a praskání realitních bublin hodně ovlivnit ekonomiku, jsme se v posledních letech dost jasně přesvědčili. Právě proto jsou reality nyní o hodně víc sledovány. Situace těchto sektorů v různých částech světa je různá. Někde ještě ceny hledají dno (Španělsko), jinde už dlouho vrchol (Čína). Aktuálně je nejvíce skloňované Německo po zprávě Bundesbanky, která naznačuje možný vznik bublin především v největších městech. Varování před vznikem bublin se už pár měsíců ozývají také v souvislosti s americkým realitním trhem po strmém růstu cen. Stále více to však vypadá, že obavy ze všeobecného nafukování cen na trhu jsou předčasné.

Jedním z důvodů je, že zafungoval korekční mechanismus v podobě zpětné vazby na poptávku. Rychle rostoucí ceny snížily zájem domácností, když tempem výrazně překonaly růst příjmů. Zatímco ceny domů (index Case-Shiller) jsou zhruba o 12,5 procenta vyšší než v minulém roce, osobní disponibilní příjmy stouply pouze o necelá tři procenta, medián příjmů domácností dokonce jen o dvě procenta. Růst poptávky vrcholil v letošním prvním pololetí, následně ale dochází k poklesu.

Dalším důležitým faktorem je hospodářská politika. Méně významnou roli přitom hraje ta fiskální. Problémy s rozpočtem, dluhovým stropem a zablokovaný Kongres se negativně podepsaly na spotřebitelské důvěře a velmi pravděpodobně i na sklonu k tak zásadním výdajům, jako je koupě domu. Vliv by však měl rychle odeznít, pokud se Kongresu podaří v příštích měsících shodnout na dlouhodobém fiskálním plánu.

Zásadnější dopad na reálnou i spekulativní poptávku má politika měnová. Už jen samotná zmínka, že by měnová stimulace mohla ztrácet na síle, měla značný vliv na trh. Úvěrové podmínky se zhoršily - 30leté hypotéční sazby stouply a u růstu dosud zůstaly. Zdražující financování je kromě ceny dalším důležitým faktorem, který reálnou poptávku tlumí. Index dostupnosti domů sestavovaný NAR (Národní asociace realitních makléřů) se v prvním čtvrtletí nacházel nad 200 body, v srpnu už byl jen lehce nad 150 body. Tento index zohledňuje právě ceny, hypoteční sazby a příjmy.

Kromě toho je ale dražší financování také omezením pro nárůst spekulací. Nafukování bublin je spojeno právě s tím, že spekulativní poptávka nabere na síle na úkor poptávky reálné. Růst cen ji totiž dál přiživuje (až do splasknutí), zatímco reálnou poptávku tlumí. Přísnější měnové podmínky ale tomuto brání.

Fed od zmínky o ústupu z QE ještě neučinil žádný reálný krok tímto směrem a termín se stále odsouvá. Jenže to pokles velmi dlouhým sazbám, které jsou pro realitní trh relevantní, nepřineslo. Přesvědčení o tom, že další krok bude směrem ke zpřísnění měnové politiky, zatím není narušeno.

Nabídka domů byla jedním z faktorů, který přispěl k růstu cen. NAR ještě během letošního roku upozorňoval na nízkou zásobu domů k prodeji. Stavební aktivita se ale od největšího útlumu v roce 2009 přece jen dost zvedla a při vyšších cenách by měla s poptávkou srovnávat krok.

Americký realitní trh se po pádu a následném útlumu v letech 2007-11 už slušně zvedl a přispěl k oživení ekonomiky. Varování před bublinami většinou vycházejí z technické analýzy, podobností s vývojem před rokem 2007 apod. Výše zmíněné faktory ale vypovídají proti tomu, že by trh po odrazu vzhůru vstupoval do fáze, kdy růst cen dokáže živit sám sebe. Pravděpodobnější je, že ceny namísto akcelerace ztratí na tempu, aby se nůžky mezi nimi a příjmy domácností tolik nerozevíraly. Vidět to může být hlavně ve státech s obecně vysokými cenami, jako jsou New York, Kalifornie či Havaj. Tím by se i trochu srovnaly regionální nerovnováhy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data