Aktualizováno Tržby v maloobchodě se v eurozóně za září snížily o 0,6 procenta, zatímco trh počítal s 0,4procentním poklesem. Navíc údaj za předchozí měsíc byl revidován mírně dolů. Snižovaly se hlavně tržby za potraviny a to o 0,6 procenta, u ostatního zboží tržby klesly o 0,1 procenta, tržby za pohonné hmoty stagnovaly.
I přes mírně horší čísla však maloobchod dál ukazuje na trendové zlepšování poptávky, což je vidět na růstu v meziročním srovnání. Ten dosáhl 0,3 procenta, což sice není mnoho, avšak ve srovnání s předchozím dlouhotrvajícím poklesem je to slušné číslo.
Na tomto růstu se v září nejvíce podílela Francie, kde jsou maloobchodní tržby meziročně o 2,3 procenta výš. Značně přispívá také Španělsko s 2,2procentním růstem. V Německu maloobchod roste o 0,2 procenta a přispívá tak k výsledku za celou eurozónu minimálně. Zhruba stejný příspěvek má malé Lucembursko, kde ovšem tržby meziročně rostou skoro o 20 procent. Naopak nejvíce směrem dolů působil 2,8procentní pokles maloobchodu v Belgii, k ní se pak přidávají Portugalsko a Finsko. Negativní vývoj tržeb pravděpodobně pokračoval v Itálii a Nizozemsku, ze kterých ale zatím nejsou k dispozici zářijová čísla.
Právě Nizozemsko či Itálie jsou zeměmi, které zatím brzdí oživení tržeb na úrovni celé eurozóny. Tahouny jsou Francie a v delším pohledu také Německo i přes jeho momentálně slabší výsledek. Ke zlepšení pak přispívá i obrat maloobchodu ve Španělsku a Portugalsku, který přichází po výrazném poklesu v minulých dvou letech. Po vystoupení eurozóny z recese dostáváme údaje svědčící o postupném nabírání soukromé spotřeby na síle. Její příspěvek k růstu by za třetí kvartál měl být opět mírně kladný.
